Geri Dön

İlk mesaj Başkanlık

Ak Parti’nin üçüncü genel başkanı olan Yıldırım, hedefin başkanlık sistemini getirmek olduğunu belirterek, “En önemli iş fiili durumu yasal hale getirmek... Cumhurbaşkanım, söz veriyorum. Sevdan sevdamız, davan davamız, yolun yolumuzdur” ifadelerini kullandı

İlk mesaj Başkanlık

AK Parti’nin dünkü 2. Olağanüstü Kongresi’ne tek aday olarak giren Binali Yıldırım, Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun ardından partinin 3. Genel Başkanı oldu. Kongreye şarkısı, sloganları, gönderdiği mesaj ve konuşma yapan hemen her ismin atıf yapmasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan damga vurdu. Yıldırım, konuşmasında “başkanlık” mesajı verdi, “En önemli iş fiili durumu yasal hale getirmek” dedi.

İlk olağanüstü kongrede Erdoğan’dan genel başkanlığı devralan Davutoğlu, dün 2. Olağanüstü Kongre ile Yıldırım’a koltuğunu devretti. Bin 470 delegenin bulunduğu AK Parti’de kongrenin açılışında hazirun cetveline imza atan bin 282 delege Yıldırım’ı tek aday olarak gösterdi. Sonradan gelenlerin de katılımıyla kongrede bin 411 delege oy kullandı. 6 oyun geçersiz sayıldığı seçimde bin 405 geçerli oyun tamamını alan Yıldırım, Genel Başkan seçildi.

‘Sesime inat...’

Konuşmasında Erdoğan’a geniş yer veren Yıldırım’ın sesi sık sık kısıldı. Esprili kişiliğiyle tanınan Yıldırım, “Sesime inat sizlerle muhabbet etmeye devam edeceğim. Sesim kısılabilir ama gönülden gönüle giden lafları hiç kimse engelleyemez” dedi. Bir süre daha devam eden Yıldırım, “Öyle anlaşılıyor bu ses bana yardımcı olmayacak. Onun için siz de zaten yoruldunuz. Sözlerimi fazla uzatmak istemiyorum” diyerek konuşmasını bitirdi.

“Mega projelerin sembol ismi” anonsuyla kürsüye çağırılan Yıldırım, konuşmasında şunları söyledi:

YOLUN YOLUMUZDUR: Kurucu genel başkanımız, liderimizin aydınlık Türkiye’nin mimari Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı saygıyla selamlıyorum. Erdoğan bir dava adamıdır. Milletin adamıdır. Her zaman başımız dik gururla ‘Ben Erdoğan’ın yol arkadaşıyım kader arkadaşıyım’ dedik. Bundan sonra da demeye aynen devam edeceğiz. Cumhurbaşkanım söz veriyorum. Sevdan sevdamız, davan davamız, yolun yolumuzdur. Başbakanımız genel Başkanımız Davutoğlu’na hizmetlerinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz...

UYUM İÇİNDE: Bayrak değişimi sadece ve sadece yeni hizmetlerin kapısını aralamak için bir araçtır. Liderimizden teşkilatlarımızdan görev alan bütün kardeşlerim uyum içinde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışacağız. Ak Parti demokrasiyi ‘yeter söz milletindir’ diye özetleyen Adnan Menderes’ten, Necmettin Erbakan’dan Özal’dan günümüze kadar uzanan süreçte taçlandıran bir partidir.

YOLLARI BÖLERİZ ÜLKEYİ BÖLDÜRTMEYİZ: AK Parti demek bölünmüş yol demek, havayolunu halkın yolu yapmak demek, sağlıkta dönüşüm demek, sosyal devlet ilkelerinin eksiksiz yerine gelmesi demek. Ülkemizin 40 yıldan beri canini yakan terör öncelikli sorunumuz olmaya devam edecek. Biz ülkeyi yeni baştan imar ediyoruz birileri ise milletimin birliğini kardeşliğini ülkemizi bölmeye çalışıyor. Şunu herkes çok iyi bilmeli. Yolları böleriz ama ülkeyi asla böldürtmeyiz. Ekmeğimizi böleriz Türkiye’yi böldürtmeyiz. Terörle mücadelede kararlılık aynı şekilde devam edecek. Biz bin yıldır bir ve beraber olarak yaşadık bundan böyle de kardeş olarak yaşamaya devam edeceğiz.

ŞER CEPHESİ: Şimdi şer cephesi bir araya geldi. DAEŞ’i, DHKP-C’si paraleli ile aynı kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. 17-25 Aralık darbe girişiminde milletimize ayar vermeye çalışan hainleri hepimiz gördük bu hainlere tokadı 1 Kasım seçimlerinde millet vurdu. Millet karanlığa bir kez daha ‘dur’ dedi. Paralel yapılanmalara, bölücülere, çetelere asla prim vermeyeceğiz. Bu ülkede hainlere asla yer olmayacak.

EN ÖNEMLİ İŞ BAŞKANLIK: Bir eksiğimiz var, yeni bir anayasaya ihtiyacı var. Türkiye’nin yeni anayasası; başkanlık sistemini getirmeye hazır mısınız, hazır mısınız, hazır mısınız? Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle birlikte hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Çünkü Cumhurbaşkanımız milyonlarca vatandaşımızın oyunu almış, onların siyasi sorumluluğunu taşıyor. Siz her ne kadar Cumhurbaşkanımıza sorumsuzdur deseniz de onun sorumluluğu milletin dertleridir, sevdasıdır. Yapmamız gereken en önemli iş, fiili durumu yasal hale getirmek, bu kafa karışıklığını sona erdirmektir. Bunun yolu da yeni anayasa ve başkanlık sistemidir.

HANGİ KAHPELİĞİ YAPARSANIZ YAPIN: Büyük projeleri hizmete alacağız. Yavuz Sultan Selim Köprüsü. Dünyanın en gelişmiş köprüsü son kaynağını yaptık. 26 Ağustos’ta da Türkiye’nin hizmetine alacağız. Osmangazi köprüsü açmak için gece gündüz çalışıyoruz. İlk bölümünü haziranda hizmete sunmuş olacağız. Dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. Bazıları bundan gocunuyor. Herkes şunu bilsin ki ne yaparsanız yapın, hangi kahpeliği yaparsanız yapın, AK Parti, milletinin izinde, Hakk’ın yolunda halka hizmet etmeye aynı kararlılıkla devam edecektir. Marmaray’a şimdi kardeş geliyor Avrasya tüneli. Milletten aldığımız güçle hizmetlerimize devam edeceğiz.

AB’YE MESAJ: Avrupa Birliği’nin yapması gereken bir şey var. Tam üyelik konusunda göçmen politikalarında kafa karışıklığına son vermelidir. Türkiye hakkında kesin olarak ne düşündüklerinin bilinme zamanı gelmiştir. Türkiye AB üyesi olsa da olmasa da demokrasisini geliştirmek, insan haklarında mesafe almak, insan hak ve özgürlüklerini geliştirme konusunda gereken her türlü düzenlemeyi yaptı, bundan sonra yapmaya devam edecektir.

TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYMA ZAMANI: Liderimizden öğrendiğimiz ‘Diklenmemek ama dik durmayı bilmektir.’ Biz de Hak yolunda, zulmün karşısında, mazlumun yolunda elif gibi dimdik duracağız. Biz millet dergahında Yunus misali hizmet etmeye devam edeceğiz. Şimdi artık laf üstüne laf koyma değil, taş üstüne taş koyma zamanıdır.

İlk mesaj Başkanlık


‘Lidere sadakatin önemini gördük’

Ak Parti Kongresi’nde Genel Başkan seçilen Binali Yıldırım, teşekkür konuşmasında, “Yolumuz milletin sesi, nefesi partimizin lideri Erdoğan’ın yoludur. Bu kongre ne kadar güçlü bir parti olduğumuzu, kardeşliğin birliğin beraberliğin lidere olan sadakatin ne kadar önemli olduğu bu kongrede bir kez daha ortaya konulmuştur” dedi.
Yıldırım teşekkür konuşmasında şunları kaydetti: “Böylesine büyük onurlu bir görevi şahsıma layık gören siz değerli dava arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Ak Parti’nin yeni genel başkanı olarak bana emanet ettiğiniz mukaddes bayrağı yere düşürmeyeceğime söz veriyorum. Rabbim bu ağır sorumluluğun gereğini yapma kudretini hepimize nasip eylesin. Ülkemizin içinde bulunduğu zor günlerde sizin gibi yol arkadaşları ile omuz omuza yürümekten şeref ve bahtiyarlık duyuyorum, yolumuz zor ama aydınlık bir yoldur. Kutlu yürüyüşümüz hayırlı uğurlu olsun. Yolumuz milletin sesi, nefesi partimizin lideri Erdoğan’ın yoludur.” Ak Parti’nin bu günlere gelmesinde büyük emeği olan kadınlara teşekkür eden Yıldırım, şöyle devam etti: “Ne kadar güçlü bir parti olduğumuzu, kardeşliğin, birliğin, beraberliğin, lidere olan sadakatin ne kadar önemli olduğu bu kongrede bir kez daha ortaya konulmuştur. Şahsıma ve parti kurullarına duyduğunuz güvenden dolayı teşekkür ediyorum. Çekirdek ailemi ihmal ettim, gösterdikleri sabır ve anlayış için eşime ve çocuklarıma teşekkür ediyorum.”? (ANKARA Milliyet)

Ağrı'da kaçak göçmenleri taşıyan minibüs devrildi Ağrı'da, içinde 25 kaçak göçmenin bulunduğu tahmin edilen minibüsün şarampole devrilmesi sonucu 17 kaçak göçmen yaralandı. Kaza sonrası 7 kaçak göçmenin ise kaçtığı iddia edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber