Geri Dön
Siyasetİmamoğlu’na ‘türbe’ incelemesi

İmamoğlu’na ‘türbe’ incelemesi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, türbe ziyareti esnasında ellerini arkadan bağlayarak yürüdüğü gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından inceleme başlatıldığı ortaya çıktı.

İmamoğlu’na ‘türbe’ incelemesi

 

ELİF ALTIN İstanbul - İmamoğlu, geçtiğimiz yıl İstanbul’un fethinin 567. yıldönümünde Fatih Sultan Mehmet Türbesi’nde düzenlenen anma törenine katılmış ve bu esnada Fatih Sultan Mehmet’in eşi Gülbahar Hatun’un da türbesini ziyaret etmişti. İmamoğlu’nun buradaki ziyareti sırasında yürürken ellerini arkasından bağlaması soruşturma nedeni oldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bu durumla ilgili inceleme başlattığı ve ortaya çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediye Sözcüsü Murat Ongun, İmamoğlu’ndan ifade istendiğini açıklayarak, “Niyet okuma odaklı, izandan yoksun yeni bir soruşturma hazırlığı için Başkanımızın ifadesi istenmiştir” dedi.

Bu gelişmelerin ardından İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Mahir Çataklı, yürütülen soruşturmaya dair şu açıklamayı yaptı; “İmamoğlu ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir işlemi bu. İstanbul Başsavcılığı bir talepte bulunmuş, Sayın İmamoğlu’nun HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, yine ziyaret ettiği belediye başkanlarını ve anılan partiyi desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye saygısızlık yaptığı iddiaları ilgili. Bu iddialara üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir işlem var. Bize gönderildi. Dolayısıyla her Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gelen işlemlere nasıl rutin olarak yapmamız gerekenler varsa bu süreçte yürüyor” dedi.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği’nin 28 Nisan 2021 tarihinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yazı göndererek ifadesini istediği iddia edildi.

‘İzin istendi, soruşturma yok’

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da yaptığı yazılı açıklamada, “Cumhuriyet Başsavcılıklarının elektronik posta adresleri ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden ulaşan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Fatih Sultan Mehmet Han Türbesini ziyareti sırasında saygısızlık yaptığına ve HDP Belediye Başkanlarını ziyaret ederek görevini kötüye kullandığına” yönelik ihbarlar kayda alınmıştır.

Akabinde ilgilinin kamu görevlisi olması nedeniyle yasal zorunluluk gereğince (4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun) İçişleri Bakanlığından soruşturma açılması için izin istenmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında bahse konu ihbarlarla ilgili olarak yürütülen herhangi bir soruşturma bulunmamaktadır” denildi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İtalya'da boğulmak üzere olan genç, böyle kurtarıldıİtalya'nın Cenova iline bağlı San Fruttuoso körfezinde yüzerken akıntıya kapılan bir genç, İtalyan itfaiyesi tarafından kurtarıldı. Helikopterli kurtarma operasyonu saniye saniye kameralara yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler