Geri Dön
Siyaset‘İş yerlerinde Türkçe isim mecburi olsun’

‘İş yerlerinde Türkçe isim mecburi olsun’

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, iş yerine yabancı isim veren yerlere önce bilgilendirme, ısrarı halinde de yaptırım uygulayabileceğini, ceza verilebileceğini belirtti.

‘İş yerlerinde Türkçe isim mecburi olsun’

Türk Dil Kurumunun medyaya yönelik özel bir girişim başlatması çağrısında bulunan Aydemir, “Gazetelerde, web sitelerinde musahhih çalıştırılması şartı getirilmesine yönelik çaba sarf edilmelidir” dedi. Türk Patent ve Marka Kurumunun, yabancı çağrışımı yapan şirket ya da ürün isimlerine izin vermemesi gerektiğini, hatta Türkçe isim mecburiyeti getirebileceğini vurgulayan Aydemir, “Eğer yabancı isim için izin verecekse de Türkçe isminde alınacak bir patentin değeri bin lira ise yabancı isimle alındığı zaman 100 bin lira olmalı. Caydırıcılığı olsun, bizden bir isim varken yabancı isim kullanılmasın” diye konuştu.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Kağıthane'de istinat duvarı çöktü! Minibüs mahsur kaldıİstanbul Kağıthane'de, temel kazma çalışmaları yapılan inşaatta toprak kayması sonucu istinat duvarı çöktü. Bina önüne park edilmiş bir minibüs ise çökme nedeniyle sokağın daralması yüzünden mahsur kaldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler