Geri Dön
Siyasetİşleri yangına körükle gitmek

İşleri yangına körükle gitmek

Orman yangınlarıyla ilgili eleştirileri yanıtlayan Erdoğan, “Zaten Kılıçdaroğlu’nun yalandan başka bir sıfatı yok. Böyle bir zamanda muhalefetin ‘acaba iktidara nasıl yardımcı olacağız?’ demesi gerekirken, tam aksine yangına körükle gidiyorlar” dedi

İşleri yangına körükle gitmek

İSTANBUL AA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Böyle bir zamanda muhalefetin ‘acaba iktidara nasıl yardımcı olacağız?’ diye düşünmesi gerekirken, tam aksine acaba yangına nasıl körükle gideriz, bu işi yapıyorlar” dedi.  Erdoğan cuma namazını Çilehane Camisi’nde kıldı. Erdoğan’a AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de eşlik etti. Namaz çıkışı gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Erdoğan özetle şunları söyledi:

ALİYEV’LE GÖRÜŞME: Karadan ve havadan müdahale araç sayısı hızlıca artmış durumda. Bu konuyla ilgili özellikle Azerbaycan’ı zikretmek durumdayım. Buraya gelmeden önce İlham Aliyev kardeşimizle 11.15’te bir telefon görüşmesi yaptık. Şu an itibarıyla 600’ü aşkın yetişmiş itfaiyeci göndermiş durumlalar. Bunu biraz daha artırabiliriz, araç gerekleriyle beraber gönderebiliriz diyor. Bunlar yetişmiş itfaiyeciler. ‘İsabetli olur’ dedim. Bütün bunlarla beraber tabii şu anda 16 ambifik uçak yoğun bir şekilde çalışmalara devam ediyor. Son olarak Ukrayna’dan gelen gece görüşlü olmanın ötesinde gece söndürme kabiliyeti olan 5 helikopter var.  Şu an itibarıyla 56 helikopter yangın söndürme faaliyetlerine devam ediyor.

YALANDAN BAŞKA SIFATI YOK: Yanan alanlar tekrar ağaçlandırılır ve başka amaçla kullanılamaz. Maalesef siyasetçilerden bazılarının ifade ettiği gibi, yani benim şahsımın ‘Buralar inşaata açılacaktır. Bunların yapımına müsaade edilecektir.’ istikametinde onayımın olduğu veyahut da parlamentodan böyle bir şey asla yok. Bu yalandır. Zaten Kılıçdaroğlu’nun yalandan başka bir sıfatı da yoktur. Böyle bir zamanda muhalefet ‘Acaba iktidara nasıl yardımcı olacağız?’ bunu düşünmesi gerekirken, bunu düşünmeyip tam aksine acaba yangına nasıl körükle gideriz bu işi yapıyorlar. Bunların yaptığı iş yangına körükle gitmek. Yani bunların eline bir körük daha verseniz, inanın ‘Ne yapıyorsun?’ demez. Onu da alır onunla yangına gider.

HER VATANDAŞA 3 FİDAN: Yeni ağaçlandırma doğal bitki örtüsüyle uyumlu olacak. “Geleceğe Nefes” kampanyasıyla her vatandaşımız için 3 fidan olacak şekilde toplam 252 milyon fidanı yıl bitmeden inşallah dikeceğiz. Ülkemizi asla çöle teslim etmeyeceğiz.

Görevli olmayan yangın bölgesine alınmayacak: Yangınlara 5 bin 250 personelle etkin şekilde müdahale ediliyor. Yangın mahalline görevli olmayanlar bundan böyle kesinlikle alınmayacak. Görevli olmayan, bu işi bilmeyenlerle yangın mahalinde mücadele etmenin başka sıkıntılar, bunların yanında yaralanmalar meydana getirebilir. Bunların yaşanmasını istemiyoruz.

‘Türkiye zayıf bir ülke değil’

(MGK bildirisinde dezenformasyon kampanyaları, milli güvenlik sorunu olarak ifade edildi. Bu ne anlama geliyor? sorusu üzerine) Son zamanlarda Türkiye’yi fakir fukara, garip gureba göstermek için, insan söylemek de istemiyor, ‘Help Turkey’ diye bir kampanya başlattılar. Tabii bunun karşısında bizim söyleyeceğimiz ne var? Tek şey var; ‘Güçlü Türkiye’, biz güçlüyüz. Nitekim fazla dayanamadılar, hemen kısa bir süre içerisinde de ‘Help Turkey’i çektiler, sildiler. Türkiye’yi böyle Amerika’dan, Avrupa’dan, belli yerlerden yönetmek suretiyle adeta dezenformasyonla bir terör estirmek, yani benim yalan terörü dediğim şekilde bir terör estirmek suretiyle halkımızı yalana esir etme kampanyası, gayreti içerisinde olanlar var. Bu konuda biz onlara prim vermeyeceğiz, vermedik... Şu anda eğer Türkiye’de 4 milyon ağırlıklı olarak Arap ve Kürt mülteci varsa, onlar bizim korumamız altındaysa, göçmenleri koruması altına alan Türkiye herhalde zayıf bir ülke değil. Güçlü olduğu için bu insanları koruması altına alıyor, alırken de bunu mevcut imkanlarıyla alıyor. Biz güçlü Türkiye’yiz, biz darda kalana elini uzatan, koşan bir Türkiye’yiz. ‘

‘202 yangın kontrol altına alındı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 46 ildeki 214 orman yangınının, 202 tanesinin kontrol altına alındığını kaydetti. Twitter hesabından yaptığı paylaşımda orman yangınlarına ilişkin bilgi veren Erdoğan, “Orman yangınlarını söndürme  çalışmalarımızı, karadan ve havadan müdahale araçlarımızın sayısını sürekli artırarak yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Ülkemizi asla çöle teslim etmeyeceğiz, kurak bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

 

Esad rejimine Hatay tepkisi: Toprağımızda gözü olanların halini tarih okuyanlar görür
Meteoroloji raporu yayımladı! Pazar günü değişiyor
En yakınındaki isim ele geçirildi! Dikkat çeken detay... Altüst olacak
Merkez Bankası'ndan piyasaya bir müdahale daha
Acı haberi Bakan Soylu açıkladı! Güldal Akşit vefat etti
Tuttuğu balığın ağzını açınca hayatının şokunu yaşadı
Fenerbahçe'nin yıldızı için transfer açıklaması!
Memur emeklilere güzel haber! İşte zam farkında son rakam
İlyas Salman vasiyetini açıkladı! 'Dünyadaki kirimle gideceğim'
Türkiye sınırına yığıldılar! Sipariş yağıyor
Fenerbahçe'yi yıktı! Trabzonspor transfer görüşmelerine başladı
18 yaşındaki Türk genci dünya turuna çıkıyor! Günde 2-3 saat çalışıp...
Sıla ve İlker Kaleli'nin bakışları sosyal medyayı salladı!
Türkiye'den tek kare girdi! AP dünyaya geçti
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta