Geri Dön
Siyaset‘İspanyol bankanın açıklaması Türkiye’ye güvenin göstergesi’

‘İspanyol bankanın açıklaması Türkiye’ye güvenin göstergesi’

Türkiye-İspanya Hükümetlerarası 7. Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez başkanlığında yapıldı.

‘İspanyol bankanın açıklaması Türkiye’ye güvenin göstergesi’

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara - Erdoğan ve Sanchez, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen baş başa görüşme ve Hükümetlerarası Zirve Oturumu’nun ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantının başında iki ülke arasında 6 anlaşma imzalandı. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

KAPSAMLI ORTAKLIK TANIMI: Bugünkü zirveyle ilişkilerimizi bundan böyle kapsamlı ortaklık olarak tanımlamaya karar verdik. İkili ticaret hacmi hedefimiz 20 milyar dolar. Bunu da ben inanıyorum ki yakalayacağız.

YATIRIM ÇAĞRISI: 600’den fazla İspanyol şirketin Türkiye’de yatırımlarından memnuniyet duyuyoruz. İspanyol dostlarımıza bir kez daha güvenilir ortakları Türkiye’ye daha fazla yatırım yapma çağrımızı tekrarlıyoruz. Esasen bu çağrımız daha şimdiden makes bulmuştur. İspanyol bankası BBVA tarafından yapılan açıklamalar Türkiye’ye olan güvenin en somut göstergesidir.

UÇAK GEMİSİ İspanya ile birlikte uçak gemisini yaptık, şu anda artık denize indirmiş vaziyetteyiz. Ama biz şimdi bunun çok daha büyüğünü yine İspanya ile birlikte yapalım istiyoruz. Bu konuda değerli dostumla mutabıkız.

AB SOMUT ADIM ATMALI: Türkiye-AB ilişkilerini de değerlendirdik. Türkiye olarak olumlu gündemin hayata geçirilmesi maksadıyla diyalog ve diplomasiden yana ilkeli tutumumuzu ve çabalarımızı ortaya koyduk. AB’nin artık ülkemizle ilişkilerine stratejik bir bakış açısıyla yaklaşması ve somut adımlar atması gerekiyor.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ GÜNDEMİMİZDEN ÇIKARDIK: (İspanyol gazetecinin “İstanbul Sözleşmesi gündeme geldi mi?” sorusu üzerine) Biz İstanbul Sözleşmesi’ni tamamen gündemimizden çıkardık. Çünkü biz İstanbul Sözleşmesi ile atılacak adımları zaten; normal yasalarımızda kadına şiddetten tutunuz uygulamalarına varıncaya kadar zaten bizim gündemimizde var. Kadın bizde en kutsal varlıktır.

S-400’DE DETAYA GİRMİYORUZ: S-400 parça üretimi konusundaki detaylar hakkında her iki taraf Türkiye-Rusya, detay açıklama yapmamak üzerinde biz mutabık kaldık. Bu tür açıklamalara girmiyoruz.

‘İspanyol bankanın açıklaması Türkiye’ye güvenin göstergesi’

‘Türkiye, AB’nin parçası olmalı’

Sanchez ise, “Türkiye’nin AB’nin bir parçası olmasını istiyoruz. Türkiye sadece bir komşu değil, AB için bir ortak bir müttefiktir” dedi. Türkiye ile İspanya arasındaki ikili ilişkilerin “çok olumlu” olduğunu vurgulayan Sanchez, “Türkiye aynı zamanda ortalamanın üstünde büyüyor. Bu ileride de bu şekilde devam edecektir” diye konuştu.