Geri Dön
Siyasetİsrail çocukları öldürmeyi iyi bilir

İsrail çocukları öldürmeyi iyi bilir

İsrail’in Gazze saldırısını değerlendiren Erdoğan, “İsrail şu anda soykırım uyguluyor. Görevde bulunduğum sürece hiçbir zaman İsrail hakkında olumlu düşünemem” dedi

İsrail çocukları öldürmeyi iyi bilir

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Tayyip Erdoğan, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısına sert tepki verdi; “İsrail dünyada barışı tehdit eden bir ülkedir. Çünkü çocukları en iyi öldürmesini bilen devlet İsrail’dir”.
Başbakan Erdoğan Cuma namazını İstanbul Ataşehir Mimar Sinan Camii’nde kıldı. Cami çıkışında gazetecilerin Gazze’ye yönelik kara harekatına ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan, “Türkiye olarak bir devlet terörü estiren İsrail’e karşı bizim olumlu bakmamız mümkün değil. Biz İsrail’le olan ilişkilerimizi adeta sıfırlamış noktadaydık. Normalleşme talebini de 3 maddeye bağlamıştık. Bu 3 madde yerine gelmediği için zaten normalleşmenin olması bundan sonra mümkün değil” dedi.

“Asla olumlu bakamayız”
İsrail’in dünya barışını tehdit ettiğini ifade eden Erdoğan: “İsrail şu anda terör estiriyor, soykırım uyguluyor. İsrail zulmetmiştir, zulmetmeye devam etmektedir. Görevde bulunduğum sürece, hiçbir zaman İsrail hakkında olumlu düşünemem. Başkaları düşünüyorsa o beni enterese etmiyor. Ben ve sorumluluğum altındaki yönetim, görevde olduğumuz sürece asla bu yapılanlara olumlu bakmayız” diye konuştu.

“3 çocuk meselesi yok”
Erdoğan konuşmasının devamında: “İsrail, Uluslararası sularda daha önce bir terör estirmişti. Araya uluslararası camialar girdi. Bizim özür, tazminat ve Filistin’e ambargonun kaldırılması talebimiz vardı. Özür dilenmişti. Bunun şahidi ABD Başkanı Obama’dır. Daha sonra tazminatta da olumlu bir noktaya gelindi. Fakat ambargonun kaldırılması noktasında ise hep ‘işte imza safhasında, imzalanacak’ denildi ve bu arada, olaylar patlak verdi. İsrail’in şu anda attığı bu adımların arkasında aslında üç çocuk meselesi falan yok. Bunların hepsi yalan. Çünkü çocukları en iyi öldürmesini bilen devlet İsrail’dir. O zaman da plajda çocukları vurmuşlardı, şimdi yine plajda öldürdüler” ifadelerini kullandı.

“Sonunda mağlup olacak”
Batının kendisini farklı bir şekilde tanımlayabileceğini dile getiren Erdoğan, “‘Gerilimcidir, gergin bakar, işte şöyledir, böyledir’ diyebilirler. Ben Hakk’ın ve halkın rızasını kazanmakla görevliyim. Ben güçlere şirin görünmenin gayreti içerisinde bugüne kadar olmadım. Aslolan, mazlumların, mağdurların yanında yer almaktır. İsrail şu an galip görünebilir. Ama sonunda mağlup olacaktır. İsrail devleti çok yanlış oynamaktadır. ABD, Rusya ve diğer batılı ülkeler endişe belirtmekle bir yere varmak istiyorlar. Endişe belirtmekle bir yere varılmaz. BM Güvenlik Konseyi’nin, BM’nin dünya barışına karşı, ne yazık ki ciddi bir tavır alamadıklarını görüyoruz. Eylül’de BM Genel Kurulu olacak orada bunları çok dile getireceğiz.”

“Sisi zalimdir”
Mısır Devlet Başkanı Sisi’nin Türkiye’ye yönelik eleştirilerine de değinen Erdoğan; “İster Sisi’den gelsin ister İsrail’den gelsin, Sisi taraf mıdır? Sisi kendisi zalimdir çünkü darbecidir. Diğerlerinden farkı yok. Hamas’ın gıda yardım yollarını kapatan odur. Sen Mısır olarak taraf değilsin ki. Olacaksan arabulucu ol. Taraf Filistin’dir, Gazze’dir. Mısır’a meşruiyet kazandırmaya çalışıyorlar” açıklamasında bulundu. Erdoğan, İsrail’in Mısır’la yaptığı görüşmelerde Hamas’ı dışlamaya çalıştığı ve Hamas’la El Fetih arasında ulusal mutabakat hükümetinin kurulmasını arzu etmediğini de söyledi.

Sağlık Sohbetleri’nde beslenmenin bilimi konuşuluyor-9 | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com’da ekrana gelen Sağlık Sohbetleri’nde her hafta uzman konuklar, bilimsel araştırmalar ışığında, sağlıkla ilgili son gelişmeleri, farklı hastalıkları ve bu hastalıklara yönelik klinik beslenme tedavilerinin önemini tartışmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler