Geri Dön
Siyaset'İstanbul seçimi bir denemeydi'

'İstanbul seçimi bir denemeydi'

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olası seçim yenilgisinde iktidarı "sessizce bırakmayacağı" yönündeki yorumlar konusunda, "İstanbul bir deneme seçimiydi. İktidarı bırakmak istemeyecektir ama onu göndereceğiz" dedi.

'İstanbul seçimi bir denemeydi'

Financial Times (FT), CHP'nin Mersin mitinginin ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun siyasi hamlelerine ilişkin bir analiz yayımladı. FT'ye konuşan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olası bir seçim yenilgisinde iktidarı "sessizce bırakmayacağı" yönündeki yorumlarla ilgili olarak "İstanbul bir deneme seçimiydi. İktidarı bırakmak istemeyecektir ama onu göndereceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

FT'nin analizinde Kılıçdaroğlu'nun cuma günü enflasyon rakamlarının açıklanması sonrası TÜİK'e davetsiz şekilde gidip; kurumu Erdoğan'ın talimatı üzerine verilerle oynamakla suçladığı ve memurları doğru olanı yapmaya çağırdığı belirtildi. Analizde, "Ülke ekonomik çalkantının, değer kaybeden para biriminin ve çift haneli enflasyonun pençesindeyken Kılıçdaroğlu, kurulmasına yardımcı olduğu muhalefet ittifakının toplam oyunu, Erdoğan ve müttefiklerininkinden daha fazla gösteren anketlerden güç alıyor. Bu gevşek koalisyon, 2023'te planlanan fakat daha erken düzenlenebilecek olan seçimlerde cumhurbaşkanını devirebileceklerine ikna olmuş durumda" denildi. Kılıçdaroğlu da FT'ye demecinde, "Ülkeyi yönetme kapasitesini ciddi biçimde kaybetmiş bir hükümetimiz var. Toplumun büyük bir kesimi bu insanların gidici olduğu fikrini benimsedi" ifadesini kullandı.

FT, analizde Kılıçdaroğlu için şunları kaydetti: "Kendisini sosyal demokrat olarak tarif eden CHP aynı zamanda, ülkedeki milyonlarca Kürdü uzaklaştıran, güçlü bir milliyetçi damara sahip. Fakat neredeyse 20 yıldır iktidarda olan Erdoğan ve partisi AKP'nin popülaritesinin altının yıllarca oyulamamasının ardından Kılıçdaroğlu, şimdi Erdoğan'ın iktidarına meydan okuyan bu pek de alışılmadık gruplaşmanın mimarı olarak öne çıktı."

Çağrısını yineledi

Kılıçdaroğlu, FT'ye açıklamasında seçim çağrısını yineleyerek, "Muazzam bir işsizlik var, hayat pahalı, insanlar geçinemiyor. Halk bir çıkış noktası arıyor. Çıkış yolu da doğal olarak siyasetten geçiyor" dedi.

'İntikamla yönetmeyeceğiz'

FT'nin analizinde, Erdoğan'ın bir seçim yenilgisini kabul etmeyebileceği yönünde dile getirilen iddialara yer verildi. Gazete, "Yorumcular, giderek otoriter hale gelen Erdoğan'ın seçimleri kaybetmesi halinde sessizce gitmeyebileceği konusunda uyarıda bulunuyor. 2019'da, muhalefetin adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazanması sonrasında cumhurbaşkanının hile iddiasıyla iptal ettiği İstanbul seçimlerine işaret ediyorlar" denildi. Kılıçdaroğlu, "İstanbul bir deneme seçimiydi. İktidarı bırakmak istemeyecek ama biz onu çıkaracağız" dedi.

Erdoğan'ın destekçilerinin muhalefetin zaferinden korkmaması gerektiğini de vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Biz ülkeyi kin, öfke ve intikamla yönetmeyeceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu, muhalefetin şu an için ekonomik sorunlara odaklanması gerektiğini söyleyerek, "Şu an mutfakta yangın var. Herkes çaresizce bir kaçış yolu arıyor" dedi.

Merkez Bankası Başkanı enflasyon tahminini açıkladı
Erdoğan'dan İBB'ye tepki! Gece 3'e kadar takip ettim
Sosyal medyada tehlikeli tarif! 1 litre sütten 'kaşar peyniri' yapanlar...
Doktor çiftin takı kavgası! 'Hepsini vur'
Yeni kabus: BA.2! 'Film başa sarıyor'
Bircan Bali gözyaşlarına boğuldu! 'Ece'den haber alamıyoruz'
Psikopat adam hayatını kararttı! 100 kilometre hızla giden araçtan dışarı attı
Yeni kar yağışı uyarısı! 'Sıklıkla görülmeyen hadise'
Galatasaray'dan Bafetimbi Gomis'e transfer teklifi! Detaylar belli oldu
Altın fiyatlarında 'Fed' etkisi! Beklenen oldu
'Ürkütücü' keşif! Bilim insanları nedenini açıklayamıyor
Fenerbahçeli genç yüzücülere, eksi 12 derecede karda şok eğitimi!
YouTuber'ın yürek burkan sonu! Evlilik yıl dönümüne günler kala...
Bir isim daha adaya veda etti! Acun Ilıcalı'dan sürpriz açıklama
Kuyumcularda altın günleri başladı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler