Geri Dön

‘İstanbul’da 7 bin 615 bina acil yıkılmalı’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ ve Malatya’daki depremin ardından yapımına başlanan kalıcı konutları, altyapı inşasıyla birlikte bir yıl içinde tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Kurum, İstanbul’da da 7 bin 615 binanın acil yıkılması gerektiğini açıkladı.

‘İstanbul’da 7 bin 615 bina acil yıkılmalı’

Kurum, dün AA Editör Masası’nda soruları yanıtladı. Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli 24 Ocak’taki depremin ardından hemen harekete geçtiklerini anlatan Kurum, “Depremin etkisi ve süresinin daha da uzun olabilme ihtimalini göz önünde bulundursaydık eğer, çok daha büyük bir yıkım olma ihtimali de vardı” dedi.

Her ile çalışma

İstanbul Kartal’da bir binanın yıkıldığı dönemde 81 il valiliğine gönderilen genelge ile kentlerin risk haritasını çıkarmalarını, dönüştürülmesi gereken alanların önceliklerini belirlemelerini istediklerini aktaran Kurum, “Bütün şehirlerde şu an yapılan, bitirilen ve devam eden var” diye konuştu.

Elazığ’da 750’ye yakın binanın yıkıldığını kaydeden Kurum, “Elazığ’ın tarihinde belki görülmemiş en büyük dönüşüm projesini başlatıyoruz. Bu dönüşümler tüm illerimize, ülkemize, Türkiye’mize örnek olacak çalışmalar olacak. Yerine de komşuluk ilişkisini yaşatacağımız Harput mimarisi.. 1000 tane Elazığ’da, 700 tane de Malatya’da ihalesini yaptık. İnşallah yıl sonu oturtacağız. 6 milyar liralık iş yapım sürecini başlattık” dedi.

‘Dönüşüm şart’

Yaklaşık 8,5 milyon vatandaşın yapı denetim düzenlemeleri kapsamında yapılan yeni binalarda oturduğunu söyleyen Kurum, “Tüm Türkiye için 35 milyon vatandaşımızı teminat altına alacak süreci başlatmış olduk. Bugüne kadar 1 milyon 350 bin bağımsız bölümün dönüşüm sürecini başlattık. İstanbul’da, Türkiye’nin her yerinde riskli binalarda vatandaşımızı oturtmayacağız. Vatandaşımızla birlikte bu dönüşüm sürecini yapmak zorundayız. İstanbul’da 7 bin 615 binanın acil şekilde yıkılması gerekiyor. Hemen hemen acil ve öncelikli diyeceğimiz binaların bağımsız bölümlerin sayısı da 300 bine yakın. Büyük bir problem. Bu kararlı duruşu hep birlikte sergilemek zorundayız” dedi. 

‘Kanal İstanbul’a destek yüzde 52’

Kanal İstanbul projesine de değinen Kurum, “ÇED raporu onaylandı. Şimdi 5 bin ve bin ölçekli uygulama planlarını yapıyoruz. Ekip içinde hocalarımız var. Sivil toplum örgütlerinden kişilerin fikirleri alındı. Bu önemli projeye ilişkin her türlü fikrin orada tartışıldığı bir komisyon, birim oluşturduk. Kim ne itiraz ederse etsin biz bildiğimizi yaparız, ederiz, bildiğimizden şaşmayız gibi bir anlayış bugüne kadar, 18 yıldır, AK Parti iktidarında hiçbir zaman olmamıştır. Halkımızla bu konuyu paylaştığımızda yüzde 52 çoğunluğun Cumhurbaşkanımızın projesine destek verdiğini gördük” dedi.

            

 

Sele kapılmaktan son anda kurtulduRize’nin Çayeli ilçesi Madenli beldesinde Mehmet Bostancı isimli vatandaş evinin önündeki yoldan gelen sele kapılmaktan son anda kurtuldu.Eşi Nezahat Bostancı tarafından telefonla çekilen görüntüler sosyal medyada kısa sürede çok sayıda kişi tarafından izlendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber