Geri Dön
Siyasetİşte 10 maddelik anlaşma! 3’lü koordinasyon merkezi kurulacak

İşte 10 maddelik anlaşma! 3’lü koordinasyon merkezi kurulacak

Rusya’nın Soçi kentinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan dünyanın endişeyle beklediği 10 maddelik İdlib mutabakatının ayrıntıları belli oldu.

İşte 10 maddelik anlaşma! 3’lü koordinasyon merkezi kurulacak

CNN Türk’ün haberine göre, İdlib’de sürdürülebilir ateşkes rejiminin sağlanması için Türkiye, İran ve Rusya ortak koordinasyon merkezi geliştirecek. Arındırılmış bölgeden çıkarılacak ağır silahların çeşitleri de mutabakat metninde belirtildi. Çatışan taraflara ait, tüm tanklar, çok namlulu roketatarlar, toplar ve havanların da aralarında bulunduğu ağır silahlar, 10 Ekim’de silahsızlandırma bölgesinden çekilecek.

15-20 kilometre

İdlib mutabakat zaptında yer alan 10 madde şöyle:

1- İdlib gerginliği azaltma bölgesi korunacak ve Türkiye’nin gözlem noktaları güçlendirilecek.

2- Rusya Federasyonu, İdlib’de askeri operasyonlar ve saldırılardan kaçınılması için gerekli önlemleri alacak ve mevcut statüko korunacak.

3- 15-20 kilometre derinliğinde silahlardan arındırılmış bölge kurulacak.

4- Silahsızlanma bölgesinin sınırları sahadaki çalışmalarla belirlenecek.

5- Tüm radikal terörist gruplar, silahsızlandırma bölgesinden 15 Ekim’e kadar çekilecek.

6- Çatışan taraflara ait tüm tanklar, çok namlulu roketatarlar, toplar, havanların da aralarında bulunduğu ağır silahlar, 10 Ekim’de silahsızlandırma bölgesinden çekilecek.

7- Silahsızlandırma bölgelerindeki denetimler, Türk ve Rus askerleri tarafından yapılacak. Karadaki devriyelerin yanı sıra havadan insansız hava araçlarıyla bölge izlenecek.

8- M4 (Halep-Lazkiye) ve M5 (Halep-Hama) otoyolunun yıl sonuna kadar güvenliği sağlanacak, trafiğe açılacak.

9- İdlib’de sürdürülebilir ateşkes rejiminin sağlanması için etkili önlemler alınacak. İran, Rusya, Türkiye ortak koordinasyon merkezi geliştirecek.

10- İki taraf her türlü ve tezahürde Suriye’deki terörizmle mücadele konusunda kararlılıklarını yineledi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Karısını kıskandı, işlediği cinayetin romanını yazdı!2000 yılının soğuk bir Aralık günü, nehrin keskin bir şekilde kıvrılarak oluşturduğu küçük körfezde, bölgeye levrek yakalamak için gelen balıkçılar kıyıda yüzen bir şey fark etti. Kütük zannettikleri şey aslında bir cesetti. Adamın cansız bedeni öyle bir haldeydi ki, cinayet olduğu şüphesizdi. Yıllar boyunca faili meçhul kalan bir cinayet çözüldüğünde ise dünya tam anlamıyla dehşete düşecekti…