Geri Dön
Siyasetİşte milletin istediği vekil

İşte milletin istediği vekil

ARGETUS Araştırma Grubu, ülke genelinde 3 bin 518 kişiye yapılan ankette inançtan modaya kadar birçok konuda nasıl bir milletvekili istediklerini sordu.

İşte milletin istediği vekil

ARGETUS Araştırma Grubu, 2015 genel seçimleri öncesinde ‘Halkın istediği milletvekilinin temel özellikleri nelerdir?’ sorusunun peşine düştü. Ülke genelinde telefonla ulaşılan 3 bin 518 kişiye mizah, moda, kıyafet seçimi, zenginlik-fakirlik, gençlik-tecrübe, teşkilat ve seçmenle ilişkilerle ilgili çeşitli sorular soruldu. Seçmene yöneltilen sorular arasında “Seçimlerde hangi partiye oy vereceksiniz?” sorusu da yer aldı.

Ankete katılanların yüzde 48,8’i “Milletvekili yeri gelince mizah yapmalı” derken yüzde 39,4’ü “Ciddi olmalı, komiklik ve mizah vekile uymaz” diye cevap verdi. Bu soruya cevap verenlerin sadece yüzde 11,8’i “Milletvekili kesinlikle esprili olmalı” şeklinde görüş belirtti.
Ankete katılanların yüzde 74’ü “Milletvekili vatandaş tarafından arandığında telefon veya e-maille kendisini arayana dönüş yapmalı” derken, yüzde 26’lık kesim ise “Ulaşmamız şart değil, milletvekili çalışsın yeter” diye cevap verdi.

“SADE GİYİNMELİ, İNANÇLARA SAYGILI OLMALI, LİYAKATLİ OLMALI”
Ankette yer alan “Milletvekilinin giyim kuşamı nasıl olmalıdır?” sorusuna cevap verenlerden modayı önemseyenlerin oranı yüzde 9,9. ‘Modanın önemi yok, sade giyinsin” diyenlerin oranı ise yüzde 84,80. Milletvekilinin zaman zaman yöresel kıyafetler giymesini isteyenlerin oranı da yüzde 5,3.
Anket sonuçlarında yer alan diğer veriler ise şunlar;
- Milletvekili dini inanışlara saygılı olmalı (yüzde 73,5), dindar olmalı (yüzde 11,2), laik olmalı (yüzde 15.30)
- Milletvekili zengin olmalı (yüzde 5,3), cömert olmalı (yüzde 10,7), zengin-fakir fark etmez (yüzde 84)
- Milletvekili vaktini TBMM’de geçirsin (yüzde 37,6), vaktini halkı içinde geçirmeli (yüzde 62,4)
- Milletvekili tecrübeli olmalı (yüzde 14,2), Yaşın önemi yok liyakatli olmalı (yüzde 50,9) Genç ve bilgili olmalı (yüzde 34,9)

AK PARTİ YÜZDE 47, HDP YÜZDE 9
Ankette 3 bin 518 kişiye önümüzdeki seçimlerdeki parti tercihi de soruldu. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra sonuçlar şöyle oluştu. AK Parti yüzde 47,2; CHP yüzde 23,9; MHP yüzde 15,2; HDP yüzde 9,2; Diğer yüzde 4,5.

“VATANDAŞ ELİTİST VEKİLİ GÖNLÜNDEN SİLİYOR”
ARGETUS tarafından gerçekleştirilen “Halkın İstediği Milletvekili Anketi’ni değerlendiren İlahiyatçı-Sosyolog Erol Erdoğan, “Vatandaş, kendisi gibi yaşayan ve düşünen milletvekili istiyor. Kendisi gibi olmayandan da saygınlık bekliyor” dedi. Seçmenin milletvekilliğini seçkin-elit bir makam olarak görmediğini ifade eden Erdoğan’a göre elitizm siyasetin en büyük düşmanı.
Erdoğan, “Milletvekili başarılı da olsa, seçkinci davranmaya başladığı andan itibaren vatandaşın gönlünden düşüyor. Türkiye’de halkın çok sevdiği liderlerin ortak özelliği doğal ve samimi olmalarıdır.” şeklinde konuştu. Erol Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: “Menderes, Erbakan, Özal ve Tayyip Erdoğan’ı millete sevdiren onların mütevazı ve halk tipi refleksleridir. Bülent Ecevit zaman zaman bu çizgiyi yakalamışsa da solun halka tepeden bakan karakterinden kendini kurtaramadı” dedi.