Geri Dön
Siyasetİtalya'ya tepki dalga dalga büyüyor

İtalya'ya tepki dalga dalga büyüyor

İtalya'ya tepki dalga dalga büyüyor

İtalya'ya tepki dalga dalga büyüyor

       TÜRK kamuoyu, Abdullah Öcalan'a ve onu "misafir" gibi ağırlayan İtalya'ya tepki yağdırıyor. Partiler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar tek vücut olmuş, İtalya'ya "Apo'yu iade et, caniye sahip çıkma" mesajını gönderiyor.
       * Ankara Üniversitesi Yönetim Kurulu Apo'nun yakalanmasından sonra İtalya'nın sergilediği tavrı eliştirerek İtalya'ya "tutumundan vazgeç" çağrısı yaptı.
       * Ankara'da Kamu - Sen tarafından düzenlenen protesto gösterilerinde 5 bin kişi İtalya'nın tavrını kınarken basın açıklamasında, Öcalan iade edilene kadar, İtalyan ürünlerinin boykot edilmesi, İtalya'nın terör devleti ilan edilmesi amacıyla kamuoyu oluşturulması çağrısında bulunuldu.
       * İzmir Konak Belediye Başkanı Ahmet Sarışın, Öcalan'ın Türkiye'ye iadesinin gerçekleşmemesi durumunda İtalyan Cumhurbaşkanlığı tarafından 1996 yılında kendisine verilen şovalyelik madalyasını geri iade edeceğini açıkladı.
       * Konya'da ülkü ocağı önünde toplanan kalabalık grup, İtalyan Bayrağı'nı yaktı. Bin kişinin katıldığı "Apo ve İtalya"yı protesto gösterisinde "Ya Apo buraya, ya Bozkurtlar oraya", "Küstahlaşma İtalya Otranto'yu unutma", "Apo'ya kucak açan, Bozkurtlara cenk açar", "Apo İtalya omuz omuza; Bozkurtlar vuracak iki domuza" sloganı atıldı.
       * Samsun'da DTP il temsilciliği, Polis Emeklileri Derneği, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Ticaret Borsası temsilcileri İtalyan Kilisesi'ne siyah çelenk koydu. Kiliseden dışarıya çıkan papaz Pierre Brunissen'in üzerine yürüyen kalabalığı polis dağıttı.
       * Antalya'da Naim Süleymanoğlu Parkı içerisinde Şehitlik Anıtı önünde toplanan vatandaşlar, İtalyan hükemetine tepkilerini çizme yakarak gösterdi.
       * PKK saldırısı sonucu 6 şehit veren Erzurum'un Pasinler ilçesine bağlı Çiçekli köyü, Apo'yu Türkiye'ye iade etmemekte diren İtalya'yı protesto için ölüm orucuna başladı.
       * Kamu-Sen'e bağlı çeşitli sendika üyeleri İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda miting düzenledi. İtalyan Konsolosluğu'nun önüne siyah çelenk bırakan yaklaşık 3 bin kişi Abdullah Öcalan'ın maketini de yaktı.
       * Mersin'de yaklaşık 5 bin kişi, Türk Kamu - Sen öncülüğünde belediye önünde toplanarak İtalya ve PKK'yı protesto etti.
       * İtalya'nın Öcalan'a kucak açması Edirne'de Şehit Aileleri tarafından protesto edildi. İtalya ve Abdullah Öcalan'ın lanetlendiği protesto yürüyüşü sonunda İtalya'nın Edirne Fahri Konsolosluğu önüne siyah çelenk konuldu.
       * Kayseri'de 100 araçlık konvoyla Sivas Caddesi'nden başlayarak şehrin en işlek Osman Kavuncu, Talas, İstasyon caddeleri, Mustafakemalpaşa, İnönü, Kocasinan bulvarlarında gezen vatandaşlar sık sık, "Kahrolsun PKK", "Şehitler ölmez" sloganları atarak tepkilerini gösterdi.
       * Çanakkale Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Hasan Hüseyin Öncü, 150 meslektaşının İtalyan malı makasları kullanmayacaklarını ve ipe asacaklarını söyledi.
       * Antakya, Samsun, Çankırı ve Sivas'ta da Öcalan'ı iade etmeyen İtalya'yı protesto etmek için mitingler düzenlendi.altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Yunanistan, para ve kıyafetlerini aldığı göçmenleri dövüp, Türkiye'ye ittiEdirne'den Avrupa ülkelerine gitmek için yasa dışı yollardan Yunanistan'a geçen bir grup göçmen, Yunan güvenlik güçlerince yakalandı. Göçmenler, uluslararası hukuka aykırı şekilde darbedilip üzerlerindeki kıyafetleri ve ayakkabıları alınıp, Türkiye'ye itildiklerini iddia etti. Pakistan uyruklu Yahya Hamed, "Orada 4-5 tane toplama merkezleri var. Geri göndermeden önce çok dayak attılar. Her kampta sopalarla vurdular, elbiselerimizi alıyorlar. Bazılarını plastik boruyla dövüyorlar" dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler