Geri Dön
SiyasetKafama tabanca dayadılar reddettim

Kafama tabanca dayadılar reddettim

Meclis’te Milli Savunma Bakanlığı bütçesi görüşülürken, Bakan Akar ile CHP’li Özel arasında sert tartışma yaşandı. CHP ile AK Parti milletvekilleri arasında tartışmanın sürmesi üzerine birleşime ara verildi.

Kafama tabanca dayadılar reddettim

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 15 Temmuz darbe girişiminin yapıldığı geceyi anlatırken, “Kafamıza tabancayı dayadılar, ‘Başımıza geçeceksin’ dediler ve ben bunu reddettim. İçinizde, kafanızda tabanca varken hayır diyebilecek kaç kişi var?” dedi. TBMM’de Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesi görüşülürken, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Akar’a yönelik sert eleştiriler yöneltti. Özel, Akar’ın 3. Kolordu Komutanı iken kumpas davalarında, kumpas mağduru bütün subay, astsubay, amiral, generallerin, bilirkişi raporuyla bunun kumpas olduğunun ortaya çıkmasını beklerken, icra subayı Ahmet Erdoğan’ı görevlendirdiğini, Erdoğan’ın “berbat bir uzman görüşü” yazdığını öne sürdü. Özel, Ahmet Erdoğan’ın, FETÖ’den firari olduğunu söyledi.

Ziyaret eleştirisi

Özel, Akar’ın, Türk askerinin başına çuval geçirten ABD’li komutan Odierno’dan, üstün liyakat madalyası aldığını öne sürdü. Özel, Akar’ın mücadele arkadaşlarının “Cezaevindeyken bizi bir kez bile ziyarete gelmedi” diye sitem ettiğini söyledi. Özel, Akar’ın, “1923, değerlerimizden kopma dönemidir” ifadelerini kullanan, Atatürk’e “firavun” diyen Nuri Pakdil’i ve “TSK’ya hakareti alışkanlık haline getiren” Akit gazetesi yazarı Mehtap Yılmaz’ı ziyaret ettiğini de söyledi. AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Özel’e tepki gösterdi. Tartışmanın sürmesi üzerine birleşime ara verildi. Aranın ardından konuşan Akar, “Ahmet Erdoğan adlı kişinin, benim icra subayım olmadığını, onun bilirkişi olarak atanmasında benim dahlimin olmadığını kayıtları inceleyen bilir. İnceleyin” dedi. Gaziantep Devlet Hastanesi’nde Mehtap Yılmaz’ı ziyaret etmesiyle ilgili olarak da konuşan Akar, şehitlerin, yaralıların olduğunu, hastaneye kuvvet komutanlarıyla yaralıları ziyarete gittiklerini anımsattı.

Akar, Hasdal’daki arkadaşlarını ziyaret etmediği eleştirilerine ise “Arkadaşlarını ziyaret etmeyen alçaktır. Hasdal’dan çıkmadım ben. Arkadaşlarımın hayatını kolaylaştırmak için her türlü riski aldım” diye yanıt verdi. Madalya konusunun dillere dolandığını belirten Akar, “Bu adet, gelenek, usul gibi olmuş. Madalya almayan yok, bunun bir anlamı da yok. Gittik oraya paldır küldür verdiler. Odierno’yu korumuyorum, çuval geçiren bu değil” dedi. Nuri Pakdil’i ziyaretine ilişkin de açıklamalarda bulunan Akar, terör örgütünün başına, hırsıza, uğursuza gitmediğini, bir hasta ziyareti niteliğinde olduğunu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ödül verdiği, Cumhurbaşkanı’nın devlet madalyası verdiği bir sanat, devlet adamı olduğunu kaydetti. Akar, “Suç mu?” diye sordu.

Kafama tabanca dayadılar reddettim

Özel’e sert tepki gösteren AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, CHP sıralarına doğru yürümek istedi ancak AK Parti milletvekilleri araya girerek Cora’yı engelledi.

‘Ben bunu kınıyorum’

Akar, darbe girişimini anlatırken, “Saat 20.30’a kadar darbe lafı yok 15 Temmuz’da, yemin ediyorum yok” dedi. Akar, Özel’in eleştirilerine yanıt verirken yaşadıklarını anlattı:

“Saat 20.30 civarında içeriye o alçaklar girdiler ve kafamıza tabancayı dayadılar, ‘Başımıza geçeceksin’ dediler ve ben bunu reddettim. İçinizde kafanızda tabanca varken ‘hayır’ diyebilecek kaç kişi var? (Özel: Biz varız) Denemeden söylemeyin, deneyin. Akıncı’ya götürdüler, etrafımızda silahlı insanlar, bir sürü asker, tek başıma oturuyorum, bütün o alçakların önünde, önüme iki sayfa çıkardılar, ‘Okuyun, imzalayın’ dediler, imzalamadım. Sayın Özel’in, terör örgütlerine dahi söylemediği hususu, bir Genelkurmay Başkanına... 49 yıl hizmet yaptım ben, 49 yıl. Demokrasinin böyle gelişmesi, Atatürk ideallerinin gerçekleşmesi, muasır medeniyete gitmemiz sizi niye rahatsız ediyor ve ben bunu kınıyorum. Keşke sizin gibi Atatürk’ümüzün partisinde bir grup başkanvekili olmasaydı.”

MHP’liler de Özel’i kınadı

Akar’a yanıt vermek isteyen Özel’e, AK Parti milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak engel olmak istedi. Özel, “Sayın Hulusi Akar, benim partime bak, onların içinde bir tane bile, ‘Keşke Özgür Özel gibi grup başkanvekili olmasaydı’ diyen yok ama senin silah arkadaşların sana hakkını helal etmeyerek öldüler. Sen silah arkadaşlarının bedduasını alan adamsın” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül de Akar’a destek vererek, CHP’lileri kınadığını söyledi.