Geri Dön

Kandil’le de görüşülmeli

Başbakan Yardımcısı Atalay, MİT aracılığıyla İmralı ile yürütülen görüşmelerin artık genişlemesi ve Avrupa ile Kandil’e uzanmasını arzu ettiklerini söyledi.

Kandil’le de görüşülmeli

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, çözüm sürecinin bundan sonra nasıl ilerleyeceği konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı. Eylül sonuna kadar yol haritası konusunda mutabakat sağlanacağı sinyali veren Atalay, İmralı ile görüşmeleri yürüten devlet heyetine, MİT dışında Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’ndan da katılım olacağını, yeni heyetin sadece İmralı ile değil, Kandil ile ve gerekiyorsa örgütün Avrupa kanadı ile de görüşmesini arzu ettiğini söyledi. Atalay, Devlet kurumlarının, Kandil’le gerekirse başka yerlerde görüşebileceğini ifade etti. Sürecin kalan aşamalarını “sınırdışına çıkış, silah bırakma ve eve dönüş” olarak özetleyen Atalay, örgüt üyelerinin dönmeleri konusunda, “af değil eve dönüş” vurgusu yaptı.
Çözüm sürecine ilişkin çarpıcı bilgiler veren Atalay, NTV’ye şunları söyledi:

GEREKEN YAPILDI: Aniden bir heykel olayı çıktı Lice’de. Ben perşembe günü önemli açıklamalarda bulunuyorum, İmralı heyeti açıklamalarda bulunuyor, iş en ciddi şekilde yürüyor, tam o gün heykel çıkıyor ortaya. Araştırıyoruz kabul edilebilir bir şey değil. Mülki idarenin de konuyla ilgili fazla bilgisi yok. Esas bilgisi olması gereken jandarmadır ama onların yeterli bilgisi yok. Ve gereken de yapılıyor ve yapıldı. Böyle şeylere de müsamaha gösterilmez. Bu sürece provokasyondur. Olan bir cana oldu, yazık oldu. Heykel dikilmesi önceden engellenebilirdi ama bölgeden bilgi gelmedi bize de.

DEVLET ADINA ÖZÜR DİLEYEN POLİTİKA: Kürt vatandaşlarımıza haksızlıklar yapılmış dilini konuşamamış, çocuğuna istediği ismi verememiş. Bunlardan devlet adına özür dileyen, bunları telafi etmeye çalışan bir politika izledik. Geldiğimiz noktada biz çözüm süreci ile ilgili en önemli adımı da haziranda parlamentoda süreçle ilgili yasayı çıkararak attık. Meclis’in yüzde 80’inin oyuyla geçmiş oldu. Ana muhalefet partisi ilk defa destek vermiş oldu.

KANDİL’LE DE GÖRÜŞÜLMESİNİ ARZU EDİYORUM: Bundan sonrası sınırları iyi çizilmiş bir yol haritası. MİT müsteşarlığımız daha çok İmralı ile görüşüyor ama görüşme heyetleri bundan sonra biraz genişleyecek. MİT dışından da devletin diğer kurumlarında da katılım olacak. HDP heyeti ile siyasi boyutta biz görüşüyoruz. Oluşacak yeni heyetimizin Kandil’le de direkt görüşmesini ben arzu ediyorum. Hem MİT, hem Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’ndan oluşacak heyetimiz.

GEREKİYORSA AVRUPA KANADIYLA DA OLACAK: Biz sadece HDP heyetiyle görüşüyoruz. Bu işin artık son adımlarının belirlenmesi safhasındayız. Gerekiyorsa Avrupa kanadıyla da olacak. O mutabakatlar sağlandıktan sonra da görüşmeler başlayacak. Eylül sonu dediğim bir genel belirlemedir. Parlamento açılmadan bu yaz dönemini değerlendirelim. İzleme Kurulu oluşturulması için bir talep var ama biz bir karar vermiş değiliz. Zaten bu konularda bizim bir büyük heyetimiz var, Akil İnsanlar Heyeti oralarda geliştirilebilir.

TARAFLARIN EYLEMLERİ DURDURMASI: Burada ilk safha belki bu konuda tarafların önce bütün eylemlerini durdurması. Son zamanlarda duyuyorsunuz bölgede yasadışı, silah kullanmayan belki ama vatandaşa baskı yapan, oy kullanmada köylere gidip baskı yapan olaylar yaşandı. Örgüt tarafından yapıldı bunlar. Çözüm sürecinin bir sonucu gibi kullanıldı. Çözüm sürecinden mutlu olmayan paralel yapının bazı gazeteleri çözüm süreci var ama örgüt şöyle geniş alanlarda yayılıyor gibi. İlk safha bunların durdurulması olur. Bunların hiç birisi çözüm süreciyle irtibatlı değildir. Güvenlik görevlileri müdahale edecektir.

TÜRKİYE’NİN BÜYÜK BİR SORUNUNU ÇÖZÜYORUZ: Geri dönüş için gerekiyorsa yeni yasalar da çıkar. Biz af kavramını kullanmıyoruz. Gerekiyorsa yeni yasalar çıkarılabilir. Eve dönüş çok kapsamlı bir şey. Dünyada bu sorunları çözenler, bu konuların hepsini çalışmıştır ve yasalar çıkmıştır. Bu sorunu çözmek için çok adımlara değer. Yol haritasını ortaya koyacağız. Artık dışarı çekilme, silahı bırakma ondan sonra da eve dönüş süreçleri, ondan sonra Türkiye’de normal hayatlarını yaşamaları.

‘Gül’ün dönmesi bize güç verir’

PARTİMİZİN İKİNCİ İSMİ: Abdullah Gül, hepimizin saygı duyduğu ve bu hareketin temel direklerinden birisi. Partimizin ikinci ismidir. Abdullah beyin partimize tekrar dönmesinden hepimiz memnun oluruz, güç kazanırız. Başbakan, genel başkan aynı kişi olsun diye bir ilke geliştirildi. Yeni gelişen durum, ilkeler çerçevesinde başbakan ve genel başkan aynı kişi olsun, 3 dönemlikler olmasın bu çerçevede isimler istendi herkes yazdı. MYK’da göreceğiz, açıklamalar yapılacak.

HUKUKÇULAR O KANAATTE DEĞİL: (Recep Tayyip Erdoğan için 15 Ağustos’ta görev süresi sona ermiştir. Kongreye katılamaz katılırsa o kongre geçersiz olur” eleştirilerine yönelik) Bunlar hukuki olaylar. Bizim partimizin hukukçuları o kanaatte değil. Geçen MKYK toplantımızda Başbakanımızın 28 Ağustos’ta göreve başlayacağını, o gün mazbatasını alacağını o güne kadar yürüttüğü görevlerin devam edeceğini bütün hukuki gerekçeleri ile anlattılar, bizler de ikna olduk. İtiraz edenler eder ama.

300 ton saman ve 100 ton yonca kül olduGaziantep'in Nurdağı ilçesindeki hayvan çiftliğinde yangın çıktı. İtfaiyenin 24 saat süren çalışması ile söndürülen yangında, 300 ton saman ve 100 ton yonca kül oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber