Geri Dön
SiyasetKapalı Maraş’taki tarihi Bilal Ağa Mescidi açıldı

Kapalı Maraş’taki tarihi Bilal Ağa Mescidi açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’deki programı kapsamında toplu açılış ve temel atma törenlerine Lefkoşa’dan canlı bağlantıyla katıldı.

Kapalı Maraş’taki tarihi Bilal Ağa Mescidi açıldı

Açılışı yapılan yerler arasında Kapalı Maraş’ta bulunan Bilâl Ağa Mescidi ile çay bahçesi de yer aldı. Restorasyonu tamamlanan mescidin yeniden ibadete açılışını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş gerçekleştirdi.

Çifte bayram

Maraş açılım kararının çifte bayram coşkusunu daha da artırdığını söyleyen Erdoğan, “Maraş, uluslararası hukuk çerçevesinde kimsenin haklarına halel gelmeyecek şekilde açılarak yeniden eski güzel günlerine kavuşacaktır. Bu yeni aşamada Türk İslam mimarisinin bölgede günümüze ulaşabilmiş birkaç eserinden biri olan Bilâl Ağa Mescidi’ni yeniden ibadete açmanın heyecanını ve iftiharını yaşıyoruz” diye konuştu.

Geçen yıl ekim ayında Maraş’ın sahil şeridinin ziyarete açıldığını hatırlatan Erdoğan, “Ada halkının o günden beri bölgeye yoğun bir ilgisi olduğunu biliyoruz. Bu doğrultuda bölgeye canlılık getirecek yeni projeler de devreye alınıyor. Orijinal yapısı ve mimarisi korunarak çay bahçesi olarak hizmete sunulan havuzlu park da bunlardan biridir” dedi.

Müze gemiye davet

Erdoğan ayrıca Yavuz Çıkarma Plajı’ndaki Barış ve Özgürlük Anıtı, 1974 Barış Harekâtı’nda kullanılan çıkarma gemisinin müze gemi olarak açılışı, Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu açılışı ile KKTC Veri Merkezi temel atma törenine de canlı bağlantılarla katıldı. Gençleri müze gemiyi gezmeye davet eden Erdoğan, “Bu müze gemiyi gezmeyi ihmal etmeyin. 74 barış harekatının hangi şartlarda başarıldığını görmeniz bakımından bu çok ama çok önemli” mesajını verdi. Programını tamamlayan Erdoğan akşam saatlerinde adadan ayrıldı.

Kavşakta iki otomobil çarpıştı: 2'si çocuk 6 yaralıKocaeli'nin İzmit ilçesinde, kavşakta iki otomobilin çarpıştığı kazada 2'si çocuk 6 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler