Geri Dön
Siyaset‘Karantina kararında Pakistan unutuldu’

‘Karantina kararında Pakistan unutuldu’

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün 21 Nisan’dan itibaren Hindistan’dan gelen yolcular için 14 günlük karantina şartı getirdiğini, Pakistan’ın da hızla bu kapsama alınması gerektiğini söyledi.

‘Karantina kararında Pakistan unutuldu’

 

AYKUT YILMAZ Ankara - Hint mutantına karşı alınan karantina kararını TBMM gündemine taşıyan CHP’li Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Hindistan’da Ekim 2020’de saptanan Hint varyantının, Şubat 2021’den itibaren hızla yayılmaya başladı.

Başta İngiltere olmak üzere birçok Avrupa ülkesi söz konusu kısıtlamaları, Hint varyantının çok fazla yaygın olduğu komşu ülke Pakistan’a da uygularken Türkiye’nin bu konuda henüz bir önlem almadığını kaydeden Emir, “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün en son 21 Nisan 2021 tarihinde güncellediği “Kovid tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu”na göre, Pakistan’dan gelen yolcuların uçağa binmeden önceki 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR test sonucunu göstererek Türkiye’ye giriş yapmaları mümkündür. Dolayısıyla Pakistan’dan Türkiye’ye gelen İngiliz vatandaşları, 14 gün boyunca İstanbul’da ellerini kollarını sallayarak gezebilmekte ve Hint varyantının yayılmasına sebep olabilmektedir” vurgulamasını yaptı. Emir, “Bu şekilde Türkiye, mutantlı virüs için yol geçen hanına dönmüştür. Sağlık Bakanlığı’nın ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün acilen bu boşluğun önüne geçmesi ve diğer Avrupa ülkelerinin yaptığı gibi Hindistan’a uygulanan kısıtlamaların Pakistan için de hayata geçirilmesi gerekmektedir” görüşünü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan destek açıklamasıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler