Geri Dön
Siyaset‘Kaybolan mülteci çocuklar dünyanın gündeminde yok’

‘Kaybolan mülteci çocuklar dünyanın gündeminde yok’

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Heyeti Üyesi ve AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, artan göçle birlikte göçmen çocuklar meselesinin de öne çıktığını, raporlara göre Avrupa’da yüz binlerce mülteci çocuğun kaybolduğunu belirterek, “Henüz dünya genelinde bu sorunun çözümü için somut bir adım atılmadı” dedi.

‘Kaybolan mülteci çocuklar dünyanın gündeminde yok’

 

Göçmen meselesinin 2011’den beri dünyanın en önemli konusu olduğunu dile getiren Yaşar, “Görünen o ki Afganistan’da yaşananlardan sonra da bu göçmen krizi kısa vadede bitecek gibi değil. Bunlar savaşlar, terör ve iç karışıklıklardan meydana gelen göçler. Bir de iklim değişikliğinden kaynaklanan göçü yabana atmamalıyız” diye konuştu.

Yıllardır göçmen çocuklar sorununa kafa yoran ve raporlar hazırlayan Yaşar, bu sorunun gittikçe daha dramatik bir hal aldığına dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Göç akını arttıkça göçmen çocuklar meselesinin de daha fazla öne çıkıp, çözüm üretilecek boyut kazanması gerekiyor. Dünya devletleri bakımından ne yazık ki henüz öyle bir gündem yok. Biz 2020’nin Ocak ayında Avrupa Konseyi’nde Avrupa’daki Kayıp Göçmen ve Mülteci Çocuklar konulu raporumuzu geçirdik. Bu rapora göre Avrupa’da yüz binlerce çocuk kayıp. Başlarına ne geldiği belli değil. Yüz binlerce çocuk rakamının altını çizmek istiyorum. Bu tespiti ben yapmadım. Bu BM raporlarına girdi. Avrupa Konseyi’nde de son olarak benim raporumla da 2324 sayılı kararla bu tespit edildi. Avrupalı parlamenterlerin oylarıyla...”

Herkes sorumlu

Yeni tip koronavirüs salgını ile birlikte kayıp çocukların unutulduğunu ifade eden Yaşar şöyle devam etti: “Rapordan önce böyle bir sorunun varlığı çok bilinmiyordu. Şimdi haberdarlar. Bu çocuklar önceden kayboluyordu, şimdi ise kaybediliyor. Kaybolan her çocuktan, haberdar olan herkes sorumlu. En başta da devletler. Devletlerin böyle bir yükümlülüğü var... Konuyu duyan, bilen herkesin uykusunun kaçması lazım.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Dikkat! Uzmanlar açıkladı: "Gizlilik sözleşmesi" tuzağına düşmeyinDijitalleşmenin iyiden iyiye hızlandığı günümüzde, kişisel verilerin korunması da bir o kadar zorlaşıyor. Öyle ki telefonlara indirilen birçok uygulamada yer alan kullanıcı sözleşmesini kabul etmek bile kişisel bilgilerin elde edilmesine olanak sağlıyor. Ancak uzmanlar, sözleşme ile bile olsa kişisel verilerin izinsiz paylaşılmasının suç olduğuna dikkat çekiyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler