Geri Dön
SiyasetKazakistan ile hedef 10 milyar dolar

Kazakistan ile hedef 10 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’i ağırladı.

Kazakistan ile hedef 10 milyar dolar

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara - Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Tokayev ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantının başında iki ülke arasında 15 anlaşma imzalandı. Stratejik ortaklık bildirisine de imza atıldı. Toplantıda Erdoğan, özetle şunları söyledi:

İKİNCİ EVİ: Kazakistan nasıl bizim ata yurdumuzsa Türkiye de Kazak kardeşlerimizin ikinci evidir. Bu sene diplomatik ilişkilerimizin 30. yıldönümünü idrak ediyoruz. İmzaladığımız ortak bildiriyle işbirliğimizi geliştirilmiş stratejik ortaklık seviyesine yükselttik. Türkiye olarak Kazakistan’ın istikrarına ve huzuruna büyük önem veriyoruz. Ocak ayında Kazakistan’da yaşanan elim olaylarda hayatını kaybedenler için tekrar başsağlığı diliyorum. Dostumuz Kazakistan’ın bu badireden daha da güçlenerek çıktığına inanıyorum.

YÜZDE 58 ARTIŞ: Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacmi geçtiğimiz sene bir önceki yıla oranla yüzde 58 artarak 5,3 milyar doları aştı. Böylece 5 milyar dolar olarak belirlediğimiz hedefimizi kısa sürede geride bırakmış olduk. Şimdi birlikte atacağımız adımlarla aynı hızla 10 milyar dolar hedefine ulaşacağız. Türk iş adamlarıyla yapacağınız toplantının bu açıdan özellikle faydalı olacağına inanıyorum. Kazakistan’a daha fazla yatırım yapmaya teşvik etmeyi sürdüreceğiz. 

UKRAYNA KRİZİ: Ukrayna’daki durumun bölgesel ve küresel etkilerini ele aldık. Bu savaş Türk devletlerinin gerek ikili düzeyde gerek Türk Devletleri Teşkilatımız çatısı altındaki dayanışması ve işbirliğinin önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Türk Devletleri Teşkilatı’nın yanı sıra BM, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı gibi platformlarda dayanışmamızı sürdürme kararlılığımızı teyit ettik. Aramızda yine stratejik işbirliği konseyi ile alakalı toplantımızı da inşallah ekim ayında Kazakistan’da gerçekleştireceğiz.

Kazakistan ile hedef 10 milyar dolar

Erdoğan ve Tokayev, toplantının ardından masa tenisi oynadı.

‘Kazak halkı unutmayacak’

Tokayev ise, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, bilge ve saygın bir siyasetçidir, onun vizyonu geniştir. Bu yüzden fikirleri çok değerlidir. Türkiye bağımsızlığımızı ilk kabul eden ülkedir, bunu Kazak halkı hiçbir zaman unutmayacaktır” dedi. İmzalanan anlaşmalara dikkat çeken Tokayev, “Özellikle Trans Hazar uluslararası taşımacılık güzergahının potansiyelini tam olarak kullanmaya iki ülke de niyetlidir. Jeosiyasi durumun çetin bir hal olduğu dönemde bu güzergahın önemi daha da artmıştır” dedi.