Geri Dön
SiyasetKCK'dan son dakika açıklaması

KCK'dan son dakika açıklaması

KCK yürütme konseyi eş başkanlığı sürecin, bitme noktasına geldiğini açıkladı. Açıklamada "Bizim için sürecin 15 şubatla birlikte son derece tehlikeli, kritik ve bitme noktasında olduğunu belirtmek durumundayız" denildi.

KCK'dan son dakika açıklaması

Süreçte yaşanan kriz KCK açıklaması ile ortaya çıktı. Hükümetin süreç konusunda hiç bir adım atmadığını ileri süren KCK Yürütme Konseyi, "Bizim için sürecin 15 Şubat ’la birlikte son derece tehlikeli, kritik ve bitme noktasında olduğunu belirtmek durumundayız" açıklaması yaptı.

KCK'nın açıklaması HDP heyetinin İmralı ve hükümet görüşmesi sonrasında geçtiğimiz hafta Kandil'de KCK yönetimi ile iki gün süren kapsamlı görüşmeler sonrası hükümetin müzakerelere yanaşmadığı açıklaması sonrasına denk geldi. ANF'de yayınlanan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı açıklamasında, süreç konusunda Hükümetin hiçbir adım atmadığı belirtilerek, ”AKP’nin bu tutarsız ve müzakereye gelemeyen politikaları nedeniyle süreci ve AKP ’nin yaklaşımlarını ciddi biçimde sorgulama hakkımız doğmuştur. Şimdi hareket olarak böyle ciddi ve kritik bir sorgulama ve yeni kararlar alma aşamasındayız ” denildi. Açıklamada, sürecin 15 Şubat ’la birlikte son derece tehlikeli, kritik ve bitme noktasında olduğu ifade edildi.

"Hükümet resmi müzakereye başlayacak mı?"

Hükümetin son günlerde Abdullah Öcalan ve KCK'ya atfen doğrudan ve dolaylı yaptığı açıklamalarla kendine göre kamuoyu yaratmaya çalıştığı vurgulanan açıklamada, şu görütşlere yer verildi:
"Kendine yakın basın ve medya organları üzerinden algı yaratmaya ve yönetme politikasını ısrarla sürdürmektedir. AKP’ye yakın birçok köşe yazarı, basın ve medya Kürt Halk Önderi Reber APO ’nun açıklama yapacağı beklentisi içinde olduğunu iddia etmektedir. Erdoğan bir adım daha ileri gidip üstenci bir üslupla 'bugünlerde bir açıklama bekliyoruz. Ama önemli olan açıklama değildir. Bakalım bu defa silah bırakacaklar mı vs.“ demektedir. Buna karşılık bizde diyoruz ki, önemli olan süreç iyi gidiyor demagojisini yapmak değildir. Bakalım bu defa AKP iktidarı hiç vakit geçirmeden hemen yarın resmi müzakereye başlayacak mı? İzleme heyeti kurulacak mı ve bu heyet hiç vakit geçirmeden Önder APO’yla görüşecek mi? AKP ’nin Kürt sorununun çözümüne ilişkin varsa bir politikası bunu açıkça ortaya koyup somut adım atacak mı? En önemlisi de Reber APO ’nun hareketimizle ve hareketimizin de kamuoyuyla paylaştığı müzakere taslağı karşısında bir adım atabilmiş midir? ”

""Yeni kararlar alma aşamasındayız"

Ak Parti'nin açıklama beklemeyi bırakıp somut adımlar atması istenen KCK açıklamasında, “Oyalama politikasından vazgeçmelidir. Niçin halen müzakereye oturmadığını kamuoyuna açıklamalıdır. Zihniyetinde hiçbir değişiklik ve pratik uygulamada hiçbir adım atmayan, müzakereye dahi oturmayan AKP, Kürt halk Önderinden ve hareketimizden hangi yüzle ve hangi politik ahlakla açıklama yapmamızı bekleyebilir. 15 Şubat’a kadar başlaması gereken müzakerede hayli yol alınmalıyken, AKP henüz müzakereye bile gelmiş değildir. Oysa 15 Şubat tarihi bizim için çok önemliydi. AKP ’nin bu tutarsız ve müzakereye gelemeyen politikaları nedeniyle süreci ve AKP ’nin yaklaşımlarını ciddi biçimde sorgulama hakkımız doğmuştur. Şimdi hareket olarak böyle ciddi ve kritik bir sorgulama ve yeni kararlar alma aşamasındayız ” denildi. Öcalan’ın hazırladığı müzakere taslağını AK Parti'ye, devlete ve muhataplarna ezamanlı ulaştırıldığı kaydedilen açıklamaya, şöyle devam edildi:
"Hareketimizin tüm bileşenleri olarak yaptığımız kapsamlı tartışmalar sonucunda önderliğimizin iletmiş olduğu müzakere taslağını desteklediğimizi ve arkasında olduğumuzu kamuoyuna açık ve net biçimde deklere etmiştik.

"Hepsi laf ve demagoji..."

Aynı açıklamada müzakere taslağı kadar müzakerenin gerçekleşeceği takvimi ne kadar önemsediğimizi de aynı açıklıkla ortaya koymuştuk. Ne var ki, Önderliğimizin ve hareketimizin net ve kararlı duruşu karşısında AKP yine zamana oynayan, oyalama politikalarını sürdürmüş ve bunda ısrar etmiştir. Pratik, gözle görülür somut adımlar atmak ve demokratik yasalar çıkarmak yerine, iç güvenlik paketi adı altında faşist yasalar çıkarmaya çalışmaktadır. AKP, istediği kadar demokratikleşme, süreç ve müzakere desin; Bunların hepsinin laf ve demagojiden ibaret olduğu çıkarmaya çalıştığı iç güvenlik yasasından da rahatlıkla görülmektedir. Demokrasi, çözüm ve müzakereye bu kadar kapalı olan bir zihniyetin Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü konusunda hiçbir adım atmayacağı ortaya çıkmıştır.”


"Tehlikeli, kritik, bitme noktasına geldi"

Açıklamanın son bölümünde ise , sürecin tehlikeli, kritik ve bitme noktasına geldiği kaydedilerek, "AKP’nin artık demagoji, sahte algı yaratma, zamana oynama ve oyalama politikalarını terk etmesi gerekmektedir. Önder APO ’yla yaptığı diyalogun ciddiyet ve samimiyeti hemen yarın derhal müzakerenin başlaması, izleme heyetinin oluşması, izleme heyetinin Önder APO ’yla görüşmesi ve bu temelde biran evvel somut adımların atılmasıyla ortaya çıkacaktır. Yoksa bizim için sürecin 15 Şubat’la birlikte son derece tehlikeli, kritik ve bitme noktasında olduğunu belirtmek durumundayız ” ifadelerine yer verildi.

Bolu'da yabancı uyruklulardan 10 kat fazla su faturası ücreti alınacakBolu Belediye Başkanı CHP'li Tanju Özcan, kentte yaşayan yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapılacağını duyurdu. Özcan, "Arkadaş, yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. 'İş yeri ruhsatı vermiyorum' diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler