Geri Dön
SiyasetKediye ‘kedi’ deriz

Kediye ‘kedi’ deriz

Erdoğan, füze savunması için Sarkozy’nin, “İsim yer almıyor ama biz kediye kedi deriz, füze tehdidi İran’dır” açıklaması için “Biz de kediye kedi deriz. Ama, böyle bir hedef konmadı” dedi

Kediye ‘kedi’ deriz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NATO bünyesinde Türkiye’de konuşlandırılmak istenen füze savunma sisteminin komutasının kimde olacağının bundan sonra yapılacak birleşimlerde tespit edileceğini söyledi. Erdoğan, “Şu anda ‘komuta şu ülkededir’ diye belirlenmiş bir şey söz konusu değil. Buranın komuta sisteminin tamamıyla NATO’da olması gerektiğini söyledik ve bunu savunduk” dedi.
Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, “NATO’nun kamuya açıklanan belgelerinde hiçbir isim yer almıyor ama biz kediye kedi deriz, bugünün füze tehdidi İran’dır” açıklamasına ise, “Biz de kediye kedi deriz. Ama, burada böyle bir hedef ortaya konmadığına göre, o sadece kendi hafıza kaydı içerisinde olan neyse, onları açıklıyor. Kusura bakmasın biz öyle bir şey düşünmedik” karşılığını verdi.
Erdoğan, dün Rixos Otel’de düzenlenen Fatih Projesi imza töreni sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, “İsrail ordusuna yakın bir internet sitesinde bir haber yayınladı. Türkiye’nin füze savunma sisteminin komutası konusunda hem ABD hem de NATO’yla anlaştığına dair. Sistemin komutasının bir Türk komutanda olacağı ifade ediliyor. Bu doğru mudur? Türkiye, Lizbon’da bütün taleplerinin karşılığını buldu mu?” yönündeki soruya şu yanıtı verdi:
Bundan sonraki buluşmalarda da, hangi ülkede balistik savunma sistemi kurulacak, radar sistemleri nerede kurulacak ve ona göre de komuta hangi ülkede olacak belirlenecektir. Bu noktada bize karşı yaklaşım da olumludur.”

Değişmeyen zihniyet
Erdoğan, NATO ile ilgili olarak bazı siyasi partilerinin yaklaşımlarının değişik şekilde olduğunu belirterek, “Rusya Federasyonu bile bu zirvenin içerisinde bulunmuştur. Dünyada birçok şey değişiyor ama ülkemizde değişmeyen zihniyetler de maalesef var” diye konuştu.

Komuta NATO’da olmalı
Erdoğan: “Şu anda balistik füze savunma sistemleriyle alakalı olarak görüşülen ve açıklanan başlıklar biliyorsunuz belli. Bu başlıklardan bir tanesi savunma amaçlı olarak NATO’nun bu sistemi kurması kararı. Bir diğeri radar sistemlerinin bununla bağlantılı olarak kurulması kararı. Bir diğeri burada herhangi bir hedefin belirlenmemesi kararı. Şu anda ‘komuta şu ülkededir’ diye belirlenmiş bir şey söz konusu değil. Buranın komuta sisteminin tamamıyla NATO’da olması gerektiğini söyledik ve bunu savunduk.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Gıda Sistemleri Zirvesi'ne video mesaj gönderdiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milli yol haritamız, besin değeri yüksek, yeterli ve güvenilir gıdaya herkesin makul fiyatlarla ulaşımından, gıda kaybı ve israfının azaltılmasına, tarım, hayvancılık ve su ürünleri sektörlerinde sürdürülebilirlikten acil durumlara ve krizlere karşı gıda güvenliğinin teminine kadar çeşitli konulara odaklanmaktadır." ifadelerini kullandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler