Geri Dön
SiyasetKılıçdaroğlu adaylığını açıkladı

Kılıçdaroğlu adaylığını açıkladı

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, 22-23 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek olağan kurultayda genel başkanlığa aday olacağını bildirdi. Bu gelişmenin ardından CHP MYK saat 13:00'da toplanacak... CHP sözcüsü Mustafa Özyürek 'bizimle görüşmedi ama adaylığı da sürpriz olmadı' dedi. Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanlığı'na vekaleten bakan Cevdet Selvi ile görüştü...

Kılıçdaoğlu, parti Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Baykal’ın istifasının üzerinden bir hafta geçtiğini ve kurultaya doğru geri sayımın başladığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

"Ülke gündemimizin olağanüstü yoğun olduğu bilginizdedir. Yaşanan sıkıntıların yurttaşlarımızı böylesine bunalttığı bir dönemde doksan yıllık köklü bir geçmişi olan partimizin adaysız, eli kolu bağlı olması düşünülemez. Bu dönemde partideki yeri ve konumu ne olursa olsun, tüm CHP’lilerin büyük bir sorumluluk duygusu içinde davranmaları, gereğin de ötesinde artık bir zorunluluktur. Partimize yönelik komploları bozmalıyız, kuşatmaları yarmalıyız.

KILIÇDAROĞLU ADAYLIĞINI AÇIKLADI:

Çalma, çırpma, korku ve baskı dönemini kapatıp, yolsuzluk yapanlardan hesap sormalıyız. İşsizlik ve çaresizliği yeneceğimizi haykırarak halka umut vermeliyiz. Daha önemlisi, önümüzdeki seçimlerde, halkımızın oyları ile iktidara gelebilmek için gerekli olan tüm hazırlıkları hiç zaman kaybetmeksizin başlatmalıyız. Bugün, bu hedefi gerçekleştirme yükümlülüğümüz var.

Seçmeni ve örgütü ile partimizin ve kamuoyumuzun gösterdiği büyük ilgi ve destekten güç alarak 22 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşecek olan 33. Olağan Kurultay’da CHP Genel Başkanlığı’na aday olacağımı kamuoyuna duyurmayı önemli bir görev sayıyorum.

CHP örgütünün, parti yöneticilerimizin, milletvekili arkadaşlarımın bu kararımı bir ‘parti sorumluluğu ve partililik bilinci’ şeklinde değerlendireceklerini düşünüyorum. Tüm CHP ailesini güçlükleri birlikte göğüslemeye ve aşmaya çağırıyorum. Bu anlayış doğrultusu içinde onurla ve gururla sürdürmekte olduğum CHP Grup Başkanvekilliği görevinden de istifa ediyorum."

KILIÇDAROĞLU SELVİ İLE GÖRÜŞTÜ

CHP’nin 22-23 Mayısta yapılacak olağan kurultayında, genel başkan adayı olduğunu açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra CHP Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi’yi ziyaret etti.

Selvi’nin genel merkezdeki odasına gelen Kılıçdaroğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Selvi’yi ziyaret ederek düşüncelerini aktaracağını ve destek isteyeceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Genel Sekreter Önder Sav’ı ve CHP’nin Grup Başkanvekillerini de ziyaret edeceğini aktardı.

Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin "Umutlu musunuz" sorusuna, "Elbette umutluyum, umut güzel bir şeydir" yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, kendisinin bir lider olarak eski başbakanlardan Bülent Ecevit’e benzetildiğinin ifade edilmesi üzerine, "Ecevit’e benzetilmenin güzel bir şey olduğunu" söyledi.

-"TÜRKİYE SIKINTILI BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR"-

CHP Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi de Türkiye’nin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini, bu süreçte CHP’nin lidersiz kalacağını hiçbir zaman düşünmediğini ifade etti.

CHP’nin Türkiye’ye olan sorumluluklarını her zaman yerine getireceğini belirten Selvi, bunu başaracak kadroların parti içerisinde bulunduğunu söyledi.

Selvi, gazetecilerin "Kılıçdaroğlu’nu desteleyecek misiniz" sorusu üzerine de "Kişisel destek büyük önem taşımaz, örgüt desteklemelidir. Örgütle konuşmadan herhangi bir şey söylemek mümkün değildir. Örgütle konuşmadan bir şey söylemek yararlı olmaz" dedi.

Selvi, bir başka soru üzerine de genel başkanlığa herkesin aday olabileceğini CHP bünyesinde aday olabilecek niteliklere sahip çok sayıda kişinin bulunduğunu belirtti.

Cevdet Selvi, kurultayın demokratik bir yarış olduğunu belirterek, ülkeye hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Selvi’nin diğer aday olmak isteyenlere ilişkin sözlerinin ardından Kemal Kılıçdaroğlu da "Onların da başımızın gözümüzün üstünde yeri var" dedi.

Bu arada Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cevdet Selvi’yi ziyareti sırasında basın mensuplarının yoğun ilgisi gözlendi.

Öte yandan CHP Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) bugün bir toplantı yapması bekleniyor.

-"CHP’DE DAHA DEMOKRATİK BİR YAPI OLUŞTURMAYI DÜŞÜNÜYORUZ"-

Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıklamasını basın toplantısını izleyen CHP’li yetkililerin alkışlarıyla karşılandı. Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Baykal’la yeni bir görüşme yapmadığını belirtti. Önder Sav’dan destek aldınız mı?" sorusu üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Parti bilinci ve sorumluluğu içinde her partilinin çalışması ve ortak görüş beyan etmesi, destek vermesi gerektiğini ifade ettim. Sadece Sayın Sav değil partimizin örgütünün de belli bir görüş, belli bir anlayış içinde CHP geleneklerine, kültürüne uygun olarak benim adaylığıma destek vereceklerini umuyorum" dedi.

"Çarşaf liste konusunda bir açıklamanız olacak mı?" sorusu üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Hayır, o konular tümüyle spekülasyon, herhangi bir açıklama söz konusu değil. Ama CHP’nin daha demokratik, daha tutarlı, örgütüne güven veren, örgütün de güven duyduğu bir yapı oluşturmayı tabii düşünüyoruz" dedi.

"Baykal’la yeniden görüşür müsünüz" sorusunu ise Kılıçdaroğlu, şöyle yanıtladı:

"Sayın Baykal’la her zaman görüşürüz, bizim partimizin önemli bir lideridir. Dolayısıyla bir kırgınlık, bir küskünlük diye bir şey söz konusu değil. Kendisinin her zaman bilgisinden, birikiminden yararlanacağız, bu da bizim temel görevlerimizden birisidir."

"İl Başkanları toplantısından Baykal’a yönelik bir bildiri çıkarsa o zaman tavrınız değişecek mi?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Ben tavrımı açıkladım, CHP’nin olağan kurultayında Genel Başkan adayı olacağımı açıkladım" dedi.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından CHP Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi ile görüşmek üzere Selvi’nin makamına gitti.

Öte yandan, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) da saat 13.30’da toplanarak yeni bir değerlendirme yapacak.

CHP'Lİ VEKİLLERDEN İLK DEĞERLENDİRME

CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, hafta sonunda yapılacak Kurultay’da aday olacağını açıklarken, CHP milletvekilleri de Kılıçdaroğlu’nun adaylığını değerlendirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlıktan istifa eden Deniz Baykal’la yaptığı görüşmenin ardından beklenen açıklamasını yaparak adaylığını açıkladı. Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıklaması, parti kulislerini hareketlendirirken CHP milletvekilleri adaylık kararını ANKA’ya değerlendirdi. CHP’lilerin Kılıçdaroğlu’na ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

Yalova Milletvekili Muharrem İnce: Deniz Bey geri dönmüş olsaydı kesinlikle desteklerdim dönmediğine göre bu partinin yapacağı en akıllıca şey Kılıçdaroğlu’nu tek aday olarak seçimlerde desteklemektir, umarım başka aday olmaz. Ben Muharrem İnce olarak Kılıçdaroğlu’nu destekliyorum.

İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu: Bana sorarak aday olmadı sorsun o zaman değerlendiririm.

Manisa Milletvekili Şahin Mengü: Hayırlı olsun Kemal Bey’i destekliyorum.

İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan: Adaylık kararı için kendisine başarılar diliyorum. Ancak süreç Kemal Bey’in adaylığını açıklaması ile bitmiyor. CHP’de halkın yeni yapılanma talebi var. Kemal Bey bu talebin neresinde olacak? Parti içindeki güçleri toparlayabilecek mi? Bunları zaman gösterecek.

Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir: Milletvekillerindeki ortak kanaat hem partinin geleceği hem kendi geleceği açısından Genel Başkanımızın bu Kurultay’da aday olmaması yönünde. Kılıçdaroğlu’nun adaylığı bir çıkış gibi görünüyor.

Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk: Partimize, ülkemize, milletimize hayırlı olsun.

Çocuk parkında av tüfeğiyle çevreye rastgele ateş ettiDenizli'nin Merkezefendi ilçesindeki bir oyun parkında rastgele ateş açan saldırganın tüfeğinden çıkan saçmalar çocuklara gelmesin diye araya giren vatandaş bacağından yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler