Geri Dön

Kılıçdaroğlu beşinci kez genel başkan

790 delegenin oyunu alarak güven tazeleyen Kılıçdaroğlu teşekkür konuşmasında “Birilerinin uykusunun kaçacağını çok iyi biliyorum. Ama biz haklı davamızı sonuna kadar götüreceğiz. Adaleti birlikte savunacağız” ifadelerini kullandı

Kılıçdaroğlu beşinci kez genel başkan

Kayıtlı delege sayısı: 1266
Oy kullanan delege sayısı: 1253
Geçerli oy: 1237
Geçersiz oy: 16
KEMAL Kılıçdaroğlu: 790
MUHARREM İnce: 447

PARTİ DEVLETİ: Anayasa askıya alındı, Anayasa Mahkemesi’nin kararları uygulanamaz hale geldi. Güçler ayrılığı ilkesi fiilen sona erdi. Türkiye, önce parti devletine şimdi hanedan devletine dönüştü. Bu düzeni yıkmak bizim boynumuzun borcudur. Bu düzeni yıkmak Kuvayi Milliyecilerin namus borcudur. Hapse atılan gazetecilerin milletvekillerinin askeri öğrencilerin üniversite hocalarının Nuriye ile Semih’in haklarını savunmak bizim namus borcumuzdur.

KÖROĞLUYUZ: Biz referandumla birlikte bir adalet yürüyüş gerçekleştirdik. Yürümez Kılıçdaroğlu dediler. Kızılcahamam’da durur, Bolu dağından döner dediler. Biz Köroğluyuz Köroğlu, sen kim oluyorsun? Biz hakka adalet inanmış bir partiyiz.

DUVAR BİZE VIZ GELİR: Maltepe’de görkemli miting yaptık. Bütün dünyada haber oldu. Ve Maltepe’de önümüzdeki bir duvar vardı. Bu kurultayda sözüm söz, o duvarı yıkacağız. Bunların duvarları bize vız gelir vız. Korkuyorlar korkmakta haklılar. Çünkü onlara ve onların feriştahlarına meydan okuyoruz.

Kurultayda ilk olarak kürsüye gelen Kılıçdaroğlu 60 dakika konuştu. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının bazı bölümleri partililer tarafından alkışlanırken “Hak hukuk adalet” sloganları atıldı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün gerçekleştirilen 36. Olağan “Adalet ve Cesaret” Kurultayı’nda, 5. kez Genel Başkan seçildi. Saat 23.00’da sona eren oy verme işleminin ardından Divan Başkanı Büyükerşen, sonuçları açıkladı. Kılıçdaroğlu 790 oy alarak 5’inci kez genel başkan seçildi. İnce ise delegelerden 447 oy aldı. 1081 delegenin imzasıyla aday gösterilen Kılıçdaroğlu’nun sandıkta yaşadığı düşüş dikkat çekti. Kılıçdaroğlu’na imza veren 291 delege sandıkta oyunu Kılıçdaroğlu’ndan yana kullanmadı. Kılıçdaroğlu teşekkür konuşmasında “Hepinize yürekten teşekkür ediyorum. Üstlendiğim görev sıradan değildir çok önemlidir. Bu ülkenin her ferdinin hakkını hukukunu adaletini sağlamak için her türlü mücadeleyi yapacağıma söz veriyorum. Bugün yaşadığımız ortamda CHP’de genel başkanlık yapmanın sıradan olmadığını gayet iyi biliyorum. Birilerinin uykusunun kaçacağını da çok iyi biliyorum. Ama biz haklı davamızı sonuna kadar götüreceğiz. Adaleti birlikte savunacağız. Birlikte yaşamayı savunacağız” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu beşinci kez genel başkan

PM seçimi zor geçecek

Oylama sonuçlarının ardından ortaya çıkan tablo, bugünkü PM seçimlerinin çok çekişmeli geçeceğini ortaya koydu. Bu oy oranlarıyla İnce’nin PM seçimlerinde Kılıçdaroğlu’nun listesini delme ihtimali yükseldi. Kılıçdaroğlu, oylamadan önce yaptığı açılış konuşmasında ise özetle şu mesajları verdi:

EN ZOR SÜREÇ: Cumhuriyet tarihimizin en zor süreçlerinden birini yaşıyoruz. Bu kurultay Türkiye’yi yaşanan sorunlardan çekip çıkarma kurultayıdır. Bu kurultay cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırma kurultayıdır. Bu kurultay adalet için cesaretle yola çıkanların kurultayıdır. Bu kurultayı Kuva-i Milliyecilerin kurultayıdır.

BEŞ TEMEL SORUN: Bugün Türkiye beş temel sorunla karşı karşıya. Karamsar bir tablo var. Oysa 2002’de iktidar olduklarında Türkiye’nin bir temel sorunu vardı. Bu temel sorun bazen Kürt sorunu, bazen toplumsal barış bazen Güneydoğu sorunu olarak dillendirildi. Bunun yanında dört temel sorun eklendi. Demokrasi, ekonomi, eğitim ve dış politika sorunları eklendi. Bu sorunları karşılıklı birbirini etkilemekte ve sorunlar derinleştirmektedir.

SENİN DEĞİL: Afrin’de askerlerimiz var. Yüreğimiz dualarımız onlarla beraber. Şehitlerimiz gazilerimiz var. Afrin’de bu ülke için bayrak için çocuklarımız için mücadele eden Mustafa Kemal’in Mehmetçik’lerine selam gönderiyoruz. Afrin milli duruşu öngörüyoruz. Afrin operasyonunu birileri partisinin kararıymış gibi topluma sunmaya çalışıyor. Ordu Mustafa Kemal’in ordusudur senin ordun değil. Mücadele Türkiye içindir senin için değil.

ESAT’LA TAMASA GEÇİN: Hükümete çağrı yapıyoruz. Suriye hükümeti ile derhal temasa geçiniz.

TARTIŞTIRMAYIZ: Hiç gereği yokken neden Suriye’nin iç işlerine karışıldı. Diplomasi ile değil de benzin bidonu ile gittiniz Suriye’ye. Türkiye’yi bu noktaya taşıyanlar utanmadanqLozanı tartışmaya açıyor. Lozan Kurtuluş Savaşı’nın onur belgesidir. Tartıştırtmayız.

GÖREV VE YENİ ANAYASA: Sizlere çok büyük görevler düşüyor. Bu görevin arkasında kapı gibi onurunuzla duracaksınız. Birinci göreviniz: Bu ülkenin huzura ihtiyacı var. Huzuru her yerde savunacaksınız. Tarlada meydana sokakta caddede lokantada evde huzuru savunacaksınız. Bu ülkenin adalete ihtiyacı var. Her yerde savunacaksınız. Bu ülkenin demokrasiye ihtiyacı var. Her yerde savunacaksınız. Bu ülkenin darbe hukukundan arınmış toplumsal uzlaşmaya dayalı yeni bir anayasa ihtiyacı var. Beşincisi kimseyi ötekileştirmeden senden benden demeden huzuru, adaleti, demokrasiyi yeni anayasa ihtiyacını her yerde dillendireceksiniz. Altıncısı, ben değil biz ne olacağız diyenlere mazlumun ve mağdurun yanında olacağız. Bu bizim hukuktan, adaletten yana olduğumuz yeni bir anayasa ile birlikteliğimizi tasada ve kıvançta mazlumun ve mağdurun yanında olacağız. Bu altı temel görevi yerine getirdiğimizde tek adam rejimi yıkılacak.

BELEDİYELERi ALACAĞIZ: Biz Türkiye genelinde iktidar değiliz. Belediyelerimizin verdiği hizmet bütün Türkiye’ye örnektir. Yerelden başararak gücümüzü iktidara taşıyacağız. Önümüzdeki seçimlerin Bursa, Balıkesir Manisa, Antalya, Mersin, Adana Ankara ve İstanubul’u alacağız. Bir tarih yazacağız.

DİRENME HAKKIMIZI KULLANDIK: Yüzde 10 seçim barajı kalksın diye mücadele ediyoruz. Darbe hukukundan hukuk sistemimizi arındıralım diyoruz. Hesap soran, baskıcı despot değil, vatandaşına hizmet götüren devlet olsun diye demokrasiyi savunuyoruz. 15 Temmuz gecesi direnme hakkımızı kullandık, demokrasi düşmanlarına karşı ortak mücademizi verdik. Direnmesini bildik.

NOTLAR...

‘Yoldaşlık’ vurgusu

Açılış konuşması yapmak için kürsüye gelen Kılıçdaroğlu kurultaya katılamayan Deniz Baykal ve Enis Berberoğlu’na selam gönderdi. Kılıçdaroğlu, “İki değerli yoldaşımız aramızda yok. Bunlardan birisi Deniz Baykal. Bütün dualarımız Baykal’ın yanında. İnşallah sağlığına kavuşacak ve CHP içindeki onurlu duruşunu kimliğini yine hep beraber göreceğiz. Aramızda olmayan bir diğer isim milletvekilimiz Enis Berberoğlu. Berberoğlu, hakkın, adaletin olmadığı bir ülkede hiçbir somut gerekçe gösterilmeden talimat üzerine hapiste siyasi esir olarak tutulmaktadır. Bu nedenle Berberoğlu’na, 36. kurultayımızdan bütün kurultay üyelerinin ve katılımcıların, yol arkadaşlarının selamını, sevgi ve dostluğunu gönderiyorum” dedi.

Berberoğlu unutulmadı

Kampanya başlatıldı

- Kurultayda tutuklu bulunan İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu da unutulmadı. Örgütten gelen talep doğrultusunda, “Enis Berberoğlu’na özgürlük” kampanyası başlatıldı ve imza toplandı. Kurultayda Berberoğlu’nun Parti Meclisi’nin “onur” üyesi olması için de önerge verildi. Salona “Bir gün mutlaka buluşacağız özgürlükte” yazılı üç ayrı afiş asıldı.

Karanfil dağıttı

- Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, salona saat 10.50’de geldi ve coşkuyla karşılandı. Çift, salonun ortasındaki platforma yürüyerek partilileri selamladı. Kılıçdaroğlu’nun salona girişinde “Geliyoruz zincirleri kıra kıra” şarkısı çalındı. Kılıçdaroğlu da zaman zaman şarkıya eşlik etti, eşiyle birlikte salondakilere kırmızı karanfil attı.

Kılıçdaroğlu beşinci kez genel başkan

Çay, çorba, köfte ikramı

CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın yapıldığı Arena Spor Salonu’nun dışında da büyük heyacan yaşandı. Konukların bulunduğu alanda Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce atkıları dağıtıldı. Salon dışında yer alan büyük ekranlardan Kılıçdaroğlu’nun konuşmaya başlaması ile görüntüsü de geldi, ancak ses duyulmayınca tepki yükseldi. Bunun üzerine görüntü de kesildi, dışarıdaki kalabalık konuşmayı dinleyemedi. Salon dışında duvarlar, ağaçlar, demir parmaklıklar hatta çay büfelerinin alt kısımları bile PM adayların fotoğrafları ile doldu. Kurultayların olmazsa olmazları arasında yer alan ekmek içi köfte tezgâhlarının önünde kalabalıklar eksilmedi. Yenimahalle Belediyesi ise özel donanımlı kamyonu ile konuklara sıcak çorba dağıttı. Bu arada salon dışına dağınık bir şekilde yerleştirilmiş İnce’nin boy fotoğrafları da büyük ilgi çekti.

Ak Parti temsilci göndermedi

- CHP’nin 36. Olağan Kurultayı için 10 binin üzerinde kişiye davet gönderildi. Davetiye gönderilenler arasında; sanatçılar, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, diplomatlar ve eski siyasetçiler de yer aldı. Ancak Ak Parti kurultaya temsilci göndermeme kararı aldı. Alınan bilgiye göre CHP’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrar Ak Parti Genel Başkanı seçildiği 3. Olağanüstü Kongresi’ne katılmaması ve CHP Sözcüsü Bülent Tezcan’ın yaptığı açıklama bu duruma gerekçe olarak gösterildi. CHP ise ilk kez bir kongreye iktidarın temsilci göndermediğini belirterek tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu beşinci kez genel başkan

Şehitlere saygı duruşu

- Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, hayatını kaybeden bütün partililer ve Afrin başta olmak üzere aziz topraklar için şehit düşen tüm kahramanlar, Mustafa Kemal’in Mehmetçikleri için salonda bulunanları saygı
duruşuna davet etti.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Organize suç örgütü operasyonunda yakalanan 41 kişiden 11'i tutuklandıKaraman'da polis ekiplerinin düzenlediği operasyonda organize suç örgütü üyesi oldukları iddiasıyla yakalanan 41 şüpheliden 11'i tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber