Geri Dön

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adaylığına açık kapı bıraktı: Adaylık parti içinde konuşulur

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP lideri Kılıçdaroğlu, 2019’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağı sorusu üzerine “Olabilir, parti içinde karar vereceğiz” dedi

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adaylığına açık kapı bıraktı: Adaylık parti içinde konuşulur

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün katıldığı programda gündemi değerlendirip soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu, özetle şunları kaydetti:

ADAYLIK OLABİLİR: (Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?) Parti olarak oturup karar vereceğiz. Kamuoyu yoklamaları yapacağız. Bu konu bizim partinin çok fazla gündeminde değil. Yani olabilir, yeri ve zamanı gelir oturulur, konuşulur ona göre bir karar verilir.

KİME İNANACAĞIZ: (ABD ile vize krizinin çözülmesi) Krizin aşılması güzel bir olay. Ama ABD, ‘yerel çalışanlara yönelik bir soruşturma bulunmadığı, resmi görevlerini yerine getirdikleri için kişilerin gözaltına alınmayacağı veya tutuklanmayacağına dair üst düzeyde sağladığı güvenceye bağlı kalmıştır’ diyor. Buna karşın Türk büyükelçiliği ‘biz hiçkimseye güvence vermedik’ diyor. Şimdi kime inanacağız? Elbette kendi büyükelçiliğimizin açıklamasına inanacağız.

YENİ Mİ KEŞFETTİNİZ? (Mor Beyin operasyonu) Bu devletin kurumlarının sağlıklı çalışmadığını gösteriyor. Yani bunu siz yeni mi keşfettiniz?

LİNÇ GİRİŞİMİNE AF GETİRİYORLAR: (Sivillere yargı muafiyeti getiren KHK) Darbeye karşı çıkan halkın gösterdiği kahramanlığa saygı duyuyoruz. Darbeye direnme hakkını kullananlar hiçbir zaman suçlanamazlar. Burada anlaşıyoruz. Sorun şurada; köprüde askerler linç edildi, yani öldürüldü. Şimdi rütbesiz bir askerin günahı nedir? Komutanı talimat vermiş. Ben 15 temmuz darbe girişiminden sonra Saray’a gittim. Erdoğan, Yıldırım, Bahçeli vardı, ben vardım. Bu olay gündeme geldiğinde ben açık ve net şunu söyledim; köprüde linç edilen askerlerin haklarının aranması lazım. Hepsi aynı görüşte, doğru değil soruşturulması lazım dediler. Yani söz verdiler. Ama o linç girişimine af getiriyorlar.

BÖYLE REZALET OLUR MU?: Cezai sorumsuzluk getiriyorsunuz. Bu TBMM’nin yetkisindedir. Bakanlar Kurulu af getiremez. Açlık grevindeki Nuriye ve Semih’i düşünün. İçişleri Bakanı bunlar teröristtir dedi. Birisi çekip silahla vursaydı, ‘kardeşim bunlar teröristti ben de vurdum.’ Suç, suçun yok ki. Milletvekillerine sağlanan dokunulmazlıktan çok daha güçlü bir dokunulmazlık. Böyle bir rezalet olur mu?

AYM’ye ÇAĞRI: AYM şu anda anayasanın askıya alınmasına yol açmıştır. Şu anda Türkiye’de anayasa uygulanmamaktadır. Bir KHK ile AYM’yi kapattım derse kapatır. Çünkü AYM, ‘anayasanın değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen maddelerini eğer KHK ile değiştirirlerse ben buna bakmam’ diyor. Kış lastiğinin OHAL ile ne ilgisi var, taşeron işçiliğin OHAL ile ne ilgili var, ihale yasasının OHAL ile ne ilgisi var? Şimdi AYM’ye tarihi bir fırsat sunuyoruz. Gelin kararınızı tekrar gözden geçirin, Türkiye’yi bu felaketten kurtarın.

Türkiye’yi rezil ettiler

(Tek tip kıyafet uygulaması) Guantanamo örneği verildi. Bütün dünyanın lanetlediği bir olaydır. Niye tek tip? Bu insanlar mahkum olmadı ki. Peki yarın beraat ederse ne olacak? Siz aşağılayıcı bir düzenlemeyi getiriyorsunuz. Türkiye’yi dünyaya rezil ettiler, rezil ediyorlar. Bir dikta yönetiminin, sivil darbe yönetiminin bütün kuralları şu anda Türkiye’de geçerli. Her türlü güç bir kişinin iradesine geçmiştir.

SÜLEYMAN SOYLU KİM?: Süleyman Soylu kim? Benim muhattabım değil. Şu belge sahtedir desinler bana. Hangisi sahte? Ayrıca suç duyurusunda da bulunacağız, onların hazırlıkları da yapılıyor. Erdoğan bu bir şirket satışıdır dedi. Hangi şirket satışı, bu şirketin adını bir açıkla. Şu anda tık yok. Tekrar soruyorum. O şirket hangi şirket?

D-100 karayolunda sığırcık ölümleriSakarya'nın Hendek ilçesinde, 50 civarında sığırcık kuşu D- 100 karayolunda ölü ve yaralı bulundu. Hendek'te kuşları kurtarmak için kendisini yola atan Kenan Esenboğa o anlattı anlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber