Geri Dön

Kılıçdaroğlu'ndan bütçe görüşmelerinde OHAL eleştirisi

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Meclis'teki bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada OHAL ve KHK'lara tepki gösterdi. OHAL'in istismar edildiğini söylen Kılıçdaroğlu, "OHAL bir tırpan gibi Türkiye'nin üzerinden geçiyor" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan bütçe görüşmelerinde OHAL eleştirisi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Biz demokrasi üzerindeki her türlü vesayetin kaldırılmasını istiyoruz. Demokrasi üzerindeki vesayeti kabul etmemeliyiz. Herkes anayasal sınırları içerisinde görev yapmalıdır. Demokrasi üzerindeki vesayeti biz de kabul etmiyoruz. Yasama organının iradesine kimse gölge düşürmemelidir.

Dış politika oluyor, Dışişleri Bakanı değil saray konuşuyor, ekonomi konusunda saray konuşuyor, tarım konusunda saray konuşuyor. Koltuğuna sahip çıkamayan Türkiye'ye sahip çıkamaz. Herkesin koltuğuna sahip çıkması lazım.

Biz demokrasiyi savunuyoruz. Güçler ayrılığını savunuyoruz. Bakanlar konu mankeni konumuna dönüşüyorsa orada sorun var demektir. Demokrasiyi güçlendirmek için ne getiriyorsanız evet diyeceğiz dedik. Bugün de söylüyoruz. Halktan daha büyük bir güç yoktur.

Bir hükümet işkenceyi savunursa Türkiye'nin saygınlığına derin gölge düşer. Bu hükümet Türkiye'nin saygınlığına en derin gölgeyi düşüren hükümettir. Darbeden 6 gün sonra BM Türkiye temsilcisi bir dilekçe verir. Tutulanlara insani muamelede davranılmayacağı beyan edildi. Adil yargılanma maddesine de çekince koyuyorlar. Bu hükümet ne yapıyor, bunu hangi gerekçeyle veriyor oraya?

Aldatıldıysan olmaz, aldatıldıysan namusunla şerefinle çekilirsin bir köşeye. Bu parlamentonun işlevi ne? O kadar acı tablolar ki intikam duygusuyla yapılıyor bütün operasyonlar.

Herkesin eline kelepçe vurulurken Adil Öksüz'ün eline kelepçe vurulmaz. Tutulan 3 tutanak birbirinden farklıdır. Herkesin eli kelepçelenirken bu beyfendinin eli neden kelepçelenmiyor.

Sizin darbeden önceden haberiniz var mıydı? Nokta. Bu kadar net bir soruyu soruyorum. daha önceden sorduk, cevabını alamadık. Adil Öksüz sıradan bir adam değildir, gariban bir adam değildir. Adil Öksüz'ü kim kontrol ediyor.

OHAL sonrası darbe fırsatçılığı yapıldı, OHAL istismar edildi. OHAL bir tırpan gibi Türkiye'nin üzerinden geçiyor. Hapisteki bir sürü kişiyi çıkardılar, bunların darbe ile ne alakası var? Hazineye ait taşınmaz malların değerlendirilmesi, işsizlik sigortasında yapılan değişiklik, sendikalar kanununda yapılan değişiklik... Ne işi var bunların? Bu parlamentonun iradesini gasp etmektir.

Sana verilen yetki terörle mücadele etmen için. Bir organ parlamentonun görevini gasp ediyorsa Meclis Başkanı yürütme organını uyarmalı. İstirhamım parlamentonun itibarıne hep birlikte sahip çıkalım. Yürütme organı benim görevimi elimden alırsa halka hesabını veremem.

Bir karşı darbe yaşadık. OHAL uygulamalarıyla darbe girişiminden geçildi, Türkiye darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. KHK'ları siz çıkarıyorsunuz. Neden haksızlıkları hukuksuzlukları halkın sırtına yıkıyorsunuz? OHAL ile muhalif medya susturulmak istenmiş. Hapisteki 146 gazeteciyle Türkiye dünyanın kara listesine girmiştir.

Darbe girişiminde bulunanlarla ilgili mücadele hukuk zemininden çıkmış, bir kişinin intikam aracı haline gelmiştir. Darbe girişimi ile hiçbir ilgisi olmayan yüzlerce akademisyen görevden alındı ve tutuklandı. Türkiye'de şu anda hiçbir kimsenin can ya da mal güvencesi yoktur. Türkiye şu anda hukuk devleti olmaktan çıkmış, istihbarat devleti haline dönüşmüştür.

Dış politikada ise tam bir felaket. Türkiye, dış politikada en ağır yenilgiyi yaşamıştır. Hergün şehitlerimiz geliyor. Bize saygı duyan kim kaldı? Ortadoğu'nun kabile şefleri bile bizim gücümüzü test ettiler ve çok ağır cümleler kullandılar. Mavi Marmara anlaşmasında Türkçe metinde İngilizce bir sözcük var. Verilecek parayı tazminat olarak değil lütuf olarak vereceğini söylüyor. Gazze'ye abluka kalkmayacak, bu bir teslimiyettir.

Suriye'de 3 milyon sığınmacıya bakıyoruz. Hani gidip namaz kılacaktık, Süleyman Şah Türbesi'ni kaçırmak zorunda kaldık. Herkes anayasal sınırlar içerisinde olsa bu ülke güzel yönetilir. Sayın Cumhurbaşkanı "Zalim Esed'in hükümranlığına son vermek için oraya girdik" dedi. Bir gün sonra MGK toplantı ve kendi başkanını yalanladı. Ülkenin Cumhurbaşkanı ne söylüyor, MGK ne söylüyor.

Putin bununla yetinmedi, ayar çekildi. "Fırat Kalkanı'nın amacı herhangi bir kişi değil terör örgütleridir" dedi. Bu benim ağırıma gidiyor. Biz parlamentoyuz, hükümeti sorgulamak zorundayız. 18 adamız işgal altında. Egemenliği Yunanistan'a bırakılmamış 18 adada Yunan bayrağı dalgalanıyor, neden bir şey yapmıyoruz? Soruyoruz, istişare ediyoruz diyorlar."

Corona virüsü atlatan Binali Yıldırım ve eşi Şanlıurfa'da fıstık hasadına katıldıEski Başbakan ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, bir süre önce yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testlerinin eşiyle birlikte negatif çıkmasına ilişkin, "Nöbetimizi Semiha Hanım'la beraber tamamladık, bu belayı da defettik ve hemen sonrasında da bu ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Rabb'im bütün milletimizi insanlığımızı bu beladan korusun." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber