Geri Dön
Siyaset‘Kim fireci’ kavgası

‘Kim fireci’ kavgası

Ankara Milletvekili Koca’nın hazırladığı öne sürülen “fireci listesinde” adı bulunan Tüzmen, Erdoğan’a “Böyle bir görevi siz mi verdiniz?” diye sordu Erdoğan, “Güvensizlik sorunum yok. Demokratik hakkınızı kullandınız. Üzülmedim dersem yalan olur. Herkesi kendi vicdanına havale ediyorum” dedi

‘Kim fireci’ kavgası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Ak Parti grup toplantısının basına kapalı bölümünde Ankara Milletvekili Faruk Koca’nın hazırladığı öne sürülen “fire listesi” tartışması alevlendi. Listede ismi bulunan Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen, Erdoğan’a, “Böyle bir görevi siz mi verdiniz?” diye sordu. Erdoğan ise, böyle bir görev vermediğini belirterek, “Bizleri böyle şüpheci hale getirenleri Allah’a havale ediyorum” dedi. Adının, fireciler arasında yer almasına sinirlenen, Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan’ın istifanın eşiğinden döndüğü öne sürüldü.

‘Keşke böyle olmasaydı’
Edinilen bilgiye göre; Ak Parti grubunun basına kapalı yapılan bölümünde şunlar yaşandı: Büyük önem verdikleri anayasa değişikliği teklifindeki 8. maddenin düşmesinden dolayı üzüldüğünü belirten Erdoğan, “Keşke böyle olmasaydı. Ancak güvensizlik sorunum yok. Demokratik hakkınızı kullandınız. Hayırlısı olsun. Ancak kim üzüldü, kim sevindi siz karar verin. Üzülmedim dersem yalan olur. ‘Bir milletvekilinin ‘evet oyunun dışındaki pulları geri toplayalım’ önerisini reddederek) Herkesi kendi vicdanına havale ediyorum” dedi.

‘Ev sahibi’ sitemi
Fire listesi tuttuğu iddia edilen Koca’nın katılmadığı toplantıda listede ismi olan Tüzmen ise, Erdoğan’a “Siz mi böyle bir görev verdiniz? Konuyu açıklığa kavuşturun. Böyle bir şey nasıl olabilir? Ev sahibiniz olan arkadaşın böyle bir liste yapması bizi üzdü. Biz sizinle Bakanlar Kurulu’na parti de MYK’da birçok konuda tartıştık, zaman zaman ters düştüğümüz oldu. Ama nihai alınan karara hep uyduk. Biz sizinle yola çıktık, ‘uçurumdan atlayın’ deyin atlarız. Bu arkadaş özür dilesin” dedi. Erdoğan ise, şöyle yanıt verdi:
“Kimseye böyle bir görev vermedim. Şuna üzülüyorum; sorun bir listenin yayınlanıp yayınlanmaması değil. Sorun zihinlerdeki listeler. Bu durum ortaya çıktıktan sonra herkesin kafasında isimler dolaşmaya başladı. İşte beni bu çok üzüyor. Fitne bu işte. İki arkadaş birbirinden şüphe eder hale geldi. Gece bana onlarca telefon geldi, gece yarısına kadar. Bir yığın isim söyleniyor. Bizleri böyle şüpheci hale getirenleri Allah’a havale ediyorum.”
İsmi fire listesinde yer alan Kayseri Milletvekili Sadık Yakut da, “Sorumluluklarımızı biliyoruz. Listeyi hazırlayan bizden özür dilesin” dedi.

Erdoğan, Toptan’la yemek yedi
Başbakan Erdoğan, anayasa değişikliği teklifinin siyasi partilerin kapatılması konusunda TBMM’yi yetkilendiren 8. maddesinin 330’un altında kalarak düşmesinin ardından Ak Parti Grup Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Koca’nın hazırladığı iddia edilen “fire listesi”nde ilk sırada yer alan Ak Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan’ı yemeğe götürdü. Erdoğan, teklifin 16. maddesi üzerinde yapılan oylamanın ardından kuliste Toptan ile karşılaştı. İkili ayaküstü Genel Kurul’a verilecek ara konusunda sohbet etti. Erdoğan, Toptan’a yemek yiyip yemediğini sordu. İsteksiz tavırlarına rağmen Erdoğan, Toptan’ı kolundan tutarak meclis lokantasına götürdü. Erdoğan ile Toptan’ın Ak Parti Erzurum milletvekillerinin organize ettiği ve Erzurum’dan özel olarak getirtilen kuru fasulyeden yediği öğrenildi.

TEPKİLER SERT
Koca’nın ‘listesinde’ ismi geçen ya da geçtiği iddia edilen Ak Partililer şöyle tepki gösterdi:
Kürşad Tüzmen: Millet burada Başbakan yalakalığı yapıyorsa bunun hesabını burada verecek. Bunun hesabını soracağız. Bu parti kimsenin tapulu malı değil. Kimin daha yiğit olduğu ortaya çıkar. Esas bizimle beraber hareket edenler mi var, yoksa BDP’lilerle beraber gizli gizli hareket edenler mi var? Parti bu gibi şeylerde daha yeni kendi kendini buluyor. İlk defa içeriden ve dışarıdan tehditlerle karşı karşıya kalıyor. Bence bu boyutuyla önemlidir. Bence Ak Parti gerçek hüviyetine şimdi kavuşuyor.
Vahit Erdem: Açık açık konuştuğum için menfi bir sonuç olduğunda bize bakıyorlar. Basın da eleştiriye açık olmadığı için her eleştireni muhalif sanıyor.
Ahmet İyimaya: Süreçler oyunculardan daha akıllıdır. Hataları, kasıtları ve hesapları bozup düzeltir.
Köksal Toptan: Oyumu gizli attım. Ya gözetlendim ya iftira attı. Bunlar ayıp şeyler. Kimsenin haddi de değil hakkı da değildir. Benim ne oy verdiğimi nereden biliyor? Yazanlara değil, yazdıranlara bakmak lazım, grup yönetimi gereğini yapacaktır.
Hilmi Güler: Fitne bu.
Sadık Yakut: Değerlendirmeye değer görmüyorum. (Ak Parti hakkında açılan kapatma davasında yasaklılar arasında olduğunu anımsatarak “ret oyu” kullanmadığının mesajını verdi)

‘Kim fireci’ kavgası


Vahit Erdem, dün Meclis’te Koca’ya parmağını sallayarak sert sözler söyledi.

Koca özür diledi
Hazırladığı liste objektiflere takılan Ak Parti Ankara Milletvekili Faruk Koca, yaptığı yazılı açıklamada, iddiaları yalanladı. Koca, “Ne benim ne de grubumuzdan herhangi bir arkadaşımın söz konusu haberlerde iddia edildiği gibi anayasa değişikliği görüşmeleri sürecinde milletvekilleri ile ilgili tahminlerde bulunarak liste hazırlaması kesinlikle söz konusudur. Adım kullanılmak suretiyle isimleri etrafında tereddüt ve güvensizlik oluşturulmak istenen milletvekili arkadaşlarımın her biri en az Faruk Koca kadar Ak Parti’lidir. Şahsım-dan hareketle bu davanın öncüsü olan isimlere karşı girişilen maksatlı saldırı nedeniyle her birinden ayrı ayrı özür diliyorum” dedi.