Geri Dön
Siyaset'Kırsala dönüş özendirilmeli'

'Kırsala dönüş özendirilmeli'

TBMM’de kimi zaman bir çuval patates, kimi zaman bir sepetten çıkardığı kuru fasulye, nohut, mercimekle tarımın ve çiftçinin sorunlarını gündeme taşıyan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, adeta CHP'nin gölge tarım bakanı. Türkiye'nin dört bir yanındaki tarlalarda, bağlarda, otlaklarda çektiği videolarla gündeme gelen Gürer, "Edirne’den Van’a, Trabzon’dan Adana’ya, her bölgeden sürekli telefon alıyorum" diyor. Aynı zamanda en çok soru soran, teklif veren vekiller arasında olan Gürer ile TBMM’deki makamında tarım, gıda krizi, çiftçinin gündemi üzerine sohbet ettik.

'Kırsala dönüş özendirilmeli'

 

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara

TARIM ARAZİSİ AZALDI: Türkiye 1990’larda rota değiştirdi. Tarım ülkesiyken sanayi ve turizme yöneldi. Tarım ikinci plana atıldığında, özellikle çiftçiyi doğrudan destekleyen kurumlar özelleştirildi. "Kamucu bir yaklaşımla tarım"dan uzaklaşıldı. 28 milyon hektar tarım arazisi 23 milyon hektara düştü. Kayıt sistemine dahil 700 bin çiftçi çiftçilikten uzaklaştı. Ziraat odalarında hâlâ kayıtlı üye 4 milyon çiftçi görünüyor. Çiftçi kayıt sisteminde 2 milyon 800 binken, 2 milyon 100 binlere düştü. Son rakam da belli değil. Çünkü Türkiye’de tarım sayımı da 2001 yılından beri yapılmıyor. 23 milyonun da 4 milyon hektarı nadasa bırakıldığı zaman, doğal olarak Türkiye nüfusundaki artışa göre tarım arazimiz azaldığından, çiftçi sayımız azaldığından gıdada sorun yaşıyoruz, ithalata yükleniyoruz. Tarımın olmadığı ülkenin geleceği olmaz. Onun için de tarım da bir planlama şart. Verimli arazilere çok katlı binalar dikildi.

ÇİFTÇİYE FAYDASI YOK: Raftaki ürünün fiyatının değişkenliği tarladaki üründen çok farklı. Fasulye 8 liradan tarladan alınan ürün. Bir markete gittim kilosu 30 liraydı. Daha 6 ay önce 8 lira olan ürünün o fiyata erişmesinin gerekçesi daha sonraki fiyat artışının marketler tarafından ya da aracılar tarafından satın alındığını gösteriyor. Ama bunun çiftçiye bir faydası olmuyor. Çünkü çiftçi o ürünü 8 liradan vermişti. Kırmızı mercimeğin Kanada’ya tohumu biz vermiştik. Şimdi ürettiğimizden fazla Kanada’dan mercimek alıyoruz.

SU BÜYÜK SORUN OLACAK: Tarlası olana destek veriyorsunuz, tarlayı ekene destek vermiyorsunuz. Sulama suyunda Akdeniz’de, Karadeniz’de boşa akan suların yönünü Orta Anadolu’ya çeviremezsek ileride susuzluk sorunu Türkiye’nin çok büyük sorunu olacak. Yeraltı suları çekiliyor.

PLANLAMA ŞART: Küçük aile tipi işletmelerin desteklenmesi, kırsala dönüş için kadınların mutlaka sosyal güvenlik primlerinin devlet tarafından karşılanıp özendirilmesi, köylü çocuklarının tarım eğitimi alacağı yöntemlerin oluşturulması,  hangi bölgede hangi ürün yetişeceğinin belirlenerek bu üründe çiftçinin kazanacağı ve zarar edeceğinin saptanıp uğrayacağı zararın karşılanması ve çiftçiye belli bir destek verilerek tarımın içinde durması... Bunlar öncelikli tedbir olarak alınabilir. Ama stratejik olarak kamucu bir yaklaşımla tarımı A’dan Z’ye dönüştürüp yeniden planlama yapmazsak, gıdada önümüzdeki süreç sorunlu geçecek gibi görünüyor.

'Patatesle tanındık'

"Türkiye’de patatesle tanındık" diyen Gürür "Patatesi Meclis’te getirip ilk gündeme taşıdığımda çoğu siyasetçi yadırgadı, 'Türkiye’nin gündemi patates mi' dediler. Siyasette güncel ve günlük olanlar değil, yaşamla ilgili olanlar önemli. Gıda, hava, su olmazsa yaşam olmaz. Ben o alana yoğunlaştım. Patatesi konuşmamı eleştiren herkes, sonradan eline hangi meyveyi, sebzeyi bulursa alıp çıkmaya başladı" ifadelerini kullandı.