Geri Dön
Siyaset‘Kudüs’te koruyucu güç oluşturulmalı’

‘Kudüs’te koruyucu güç oluşturulmalı’

MHP lideri Bahçeli, “Kudüs’e BM veya İslam ülkelerinin katılımıyla teşekkül edecek bir koruyucu güç planlanmıyorsa, Kudüs’ün ruhunu ve dokusunu bilen Türk milleti yeni bir nöbet için devreye girmelidir” önerisinde bulundu.

‘Kudüs’te koruyucu güç oluşturulmalı’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İsrail’in akıttığı kanın durdurulması için Kudüs’te koruyucu güç oluşturulması başta olmak üzere altı öneride bulundu. Bahçeli buna engel olması halinde ABD’nin NATO üyeliğinin tartışmaya açılmasını, İncirlik ve Kürecik üslerinin boşaltılmasını istedi. Bahçeli, MHP’nin TBMM grup toplantısında özetle şunları söyledi:

ALTI ÖNERİ: Gazze’de facia, Batı Şeria’da yıkım vardır. Vahşet durmazsa, inanç ve insan haklarına kategorik saldırılar ısrarla devam ederse ya küresel ya da bölgesel bir savaş son tercih olarak karşımıza çıkacaktır. MHP’nin bu çerçevedeki düşünce ve önerileri ana hatlarıyla şunlardan ibarettir: 1-İsrail hunhar saldırılarına derhal son vermeli, işgal ettiği yerlerden geri çekilerek ateşkes rejimi tesis edilmelidir. 2-Kudüs’te her dinin, her kültürün, her etnik yapının ortak paylaşım ve yönetimini esas alacak bir idare yapısıyla kalıcı yeni bir siyasi denkleme ihtiyaç ertelenemez düzeydedir. 3- Kudüs’e özel statü verilmeli, oluşacak bu statünün siyasi muhtevasını 3 semavi dinin mensupları ve temsilcileri eşgüdüm halinde belirlemelidir. 4- Bölgede eşit, adil ve iki devletli sistemin kurulması için BM harekete geçmeli, inisiyatif üstlenmeli, caydırıcılığını kullanmalıdır. 1967 öncesi sınırları dikkate alınarak başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devleti uluslararası camiada tanınmalıdır. 5- Nihai amaç, huzur ve güvenlik içinde yaşayan, barış ve kardeşlikle perçinlenmiş Kudüs’ün tezahürüdür. 6- BM veya İslam ülkeleri öncülüğünde oluşturulacak bir koruyucu gücün çatışma ve gerginlik alanlarına konuşlandırılarak saldırıların engellenmesi acilen gündeme alınmalıdır.

BİZ GİDELİM: Kudüs’e BM veya İslam ülkelerinin katılımıyla teşekkül edecek bir koruyucu güç planlanmıyorsa, medeniyetler şehri Kudüs’ün ruhunu ve dokusunu bilen Türk milleti yeni bir nöbet için devreye girmelidir. Çağrı olursa biz gidelim, biz koşalım, hızır gibi yetişelim. Şayet ABD bunun önünde engelse NATO üyeliğini derhal tartışmaya açalım, Kürecik’i de, İncirlik’i de boşaltalım.

‘Biz mafyayı tanımayız’

Cumhur İttifakı’nın üçüncü ortağının mafya olduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı, önce kendine bakmalı, irtibatlarını gözden geçirmelidir. Terör örgütüyle ittifak kuran bir partinin mafyadan dertlenmesi yüzsüzlüktür. Biz mafyayı tanımayız, mafyayı takmayız, mafyadan da anlamayız. Çeteler CHP’nin yoldaşı, uyuşturucu baronları CHP’nin yandaşı, DHKP-C, PKK, FETÖ CHP’nin fiili ortağıdır.

‘CHP yönetimi bozguncudur’

Kovid-19’dan medet umanların, rant çetelesi tutanların, musibetten nemalanıp, çıkar devşirmeye kalkışanların siyasetleri hastadır. CHP yönetimi bozguncudur. CHP Genel Başkanı HDP’nin adeta eşbaşkanlığına taliptir. Ahı gitmiş vahı kalmıştır. HDP’yle yatmış, PKK’yla uyanmıştır. Terör sevicilik Kılıçdaroğlu’nun alnına kazınmıştır. Bugünkü CHP yönetimi, HDP’nin arka bahçesi, Kandil’in ana kademesi, Türkiye düşmanlarının can suyudur... İP’in başkanının HDP ile Kürt kökenli kardeşlerimizi bir ve aynı görme densizliği ise kılavuzu CHP olanın ne hallere düşeceğinin ayan beyan göstergesidir. İP, siyasetini mağara deliklerinde aramaya başlamıştır. Zillet ittifakının omurgası HDP’dir.

Edirne'de tırla otomobil çarpıştıEdirne'de tırla otomobilin çarpışması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler