Geri Dön
SiyasetMadımak’ın kamulaştırma süreci mahkeme kararıyla tamamlanacak

Madımak’ın kamulaştırma süreci mahkeme kararıyla tamamlanacak

SİVAS’ta istimlak yoluyla kamulaştırılması kararı alınan Madımak Oteli için gerekli ödeneğin İl Özel İdaresi’ne gönderilmesine karşın, kamulaştırma süreci mahkeme kararı sonrası kesinlik kazanacak. Mahkemenin kamulaştırma bedeli konusunda 3 ay içinde karar vermesi bekleniyor.

2 Temmuz 1993’te 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan Sivas Olayları’nın yaşandığı Madımak Oteli’nin kütüphaneye dönüştürülmek üzere kamulaştırılması yönündeki çalışmalar devam ediyor. Alevi Çalıştayı kapsamında Devlet Bakanı Faruk Çelik, 24 Şubat’ta Sivas’ta sivil toplum örgütü temsilcileri ile yaptığı toplantının ardından kamulaştırma kararının alındığını açıklamıştı. Devlet Bakanı Faruk Çelik’in bugün yaptığı açıklama ile kamulaştırma için belirlenen 4.5 milyon lira ödeneğin Sivas İl Özel İdaresi’ne aktarıldığı belirtildi.

OTEL SAHİPLERİ 12 MİLYON LİRA İSTİYOR

Kentte Valilik, Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası, Emlakçılar Odası temsilcilerinin yaptığı tespit sonucunda otel için 4.5 milyon lira değer biçilmişti. Ancak otel sahipleri satış için 16.5 milyon lira talebinde bulundu. Yapılan görüşmelerde sonuç alınamayınca 7 Haziran’da son kez uzlaştırma komisyonunda pazarlık yapıldı.

İl Özel İdare Müdürlüğü’nde yapılan toplantıya otel avukatı ve varisleri katılmış, fiyat 5.5 milyon liraya yükseltilmiş ancak işletme sahipleri en son 12 milyon liraya inince uzlaşma sağlanamamıştı. Uzlaştırma Komisyonu’ndan karar çıkmaması nedeni ile hukuki süreç başladı.
Sivas Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek dava ile otelin değer tespiti gerçekleştirilecek. Mahkemenin belirleyeceği rakam, hukuk yollarının tükenmesinden sonra nihai olacak ve İl Özel İdaresi’nin ödemeyi gerçekleştirmesiyle birlikte otelin kamulaştırma süreci tamamlanacak.

İl Özel İdare Genel Sekreteri Mahmut Kayhan, şu an kendilerine sadece belirlenen tahmini bedel konusunda para aktarımı sağlandığını, ancak kamulaştırma sürecinin henüz tamamlanmadığını belirterek, “Mahkeme komisyon oluşturarak değer tespitinde bulunacak. Daha sonra ödeme yapılarak istimlak süreci tamamlanacak. Bu sürenin 3 ay içinde tamamlanması bekleniyor. Bakanlığın gönderdiği rakam şu an belirleyici değil. Mahkeme öngörülenden daha yüksek bir bedele hükmederse, paranın kalan kısmı da tarafımıza gönderilerek ödemesi yapılacak” diye konuştu.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Tarım Kredi, mağazalarında kendi et ürünlerini satmaya başlayacakTürkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, "Büyük mağazalarımızda kasap reyonlarımız olacak. Küçük marketlerde takdir ederseniz bunların her biri bir maliyet olduğu için işlenmiş ve paketlenmiş ürünler halinde tüketicimize ulaştıracağız. İnşallah mağazalarımızda kendi ürünlerimizi koymayı hedefliyoruz." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler