Geri Dön

'Mahkemenin verdiği kararı tanımıyoruz'

HDP, HDK Kadın Meclisi yaptığı yazılı açıklamada, Diyarbakır 1'nci İdare Mahkemesi tarafından, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nce kabul edilen 'Eş Başkanlık Çalışma Yönetmeliği' hakkında hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararına ilişkin, "Eşbaşkanlık sistemi ortadan kaldırılamaz. DBP'li belediyelerdeki Eşbaşkanlık Sistemi'ni yerel yönetimlerdeki demokratik işleyişin bir gereği olarak görüyoruz. Mahkemelerin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararlarını tanımadığımızı ve bunun için sonuna kadar mücadele edeceğimizi söylüyoruz" dedi.

'Mahkemenin verdiği kararı tanımıyoruz'

Diyarbakır 1'nci İdare Mahkemesi'nin 'Eş Başkanlık Çalışma Yönetmeliği' hakkında hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı vermesine ilişkin "Diyarbakır 1'nci İdare Mahkemesi tarafından, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nce kabul edilen 'Eş Başkanlık Çalışma Yönetmeliği' hakkında hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Daha önce de Van Çaldıran Belediyesi gibi birkaç yerde daha DBP belediyelerindeki eş başkanlık sistemine dönük yürütmeyi durdurma kararı alınmıştı. Büyük bir mücadele ve emek sonucunda hayata geçirilen, kadın mücadelesinin en önemli kazanımlarından biri olan Eşbaşkanlık Sistemi şimdi erkek egemen devlet zihniyeti eliyle geri alınmak istenmektedir" ifadelerine yer verildi.

"AKP HÜKÜMETİ EŞBAŞKANLIK SİSTEMİNİ ORTADAN KALDIRMAYI HEDEFLEMEKTEDİR"

Yapılan açıklamada, AK Parti hükümetinin eşbaşkanlık sistemini ortadan kaldırmayı hedeflediği iddia edilerek, "Eşbaşkanlık Sistemi; kadını yaşamın bütün alanlarında irade sahibi yapmayı, kadının bir irade olarak kentsel yönetim süreçlerine katılımını sağlamayı ve yerel yönetimlerde demokratik bir yönetim anlayışını ortaya çıkarmayı hedefleyen bir sistemdir. Üstelik Eşbaşkanlık Sistemi çok uzun soluklu cins mücadelesinin sonucu olarak ortaya çıkmış, bedeller ödenerek uygulamaya geçirilmiş ve toplum nezdinde de karşılığı olan ve kabul görmüş bir uygulamadır. Ancak ne yazık ki, devlet erkek egemen zihniyete göre şekillenmiştir. Bu zihniyet, kadının irade olmasını, karar süreçlerine katılımını engellemeye çalışmaktadır. Bu zihniyetin temsilcisi AKP Hükümeti bu nedenle Eşbaşkanlık sistemini ortadan kaldırmayı hedeflemektedir" açıklamasına yer verildi.

"MAHKEMELERİN VERMİŞ OLDUĞU YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARLARINI TANIMIYORUZ"

Eşbaşkanlık Sistemi'ne ilişkin mahkemelerin vermiş olduğu kararı tanımadıklarını belirten açıklamada, "Ancak bilinmelidir ki, bu çabalar sonuçsuz kalacaktır. Bizler HDK/HDP'li kadınlar olarak; toplumun yarısını oluşturan kadınların yaşamın bütün alanlarında eşit temsil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz ve bunun mücadelesini yürütüyoruz. DBP'li belediyelerdeki Eşbaşkanlık Sistemi'ni yerel yönetimlerdeki demokratik işleyişin bir gereği olarak görüyoruz. Mahkemelerin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararlarını tanımadığımızı ve bunun için sonuna kadar mücadele edeceğimizi söylüyoruz" ifadeleri kullanıldı.

"AKP HÜKÜMETİ'Nİ BİR AN ÖNCE BU KADIN KARŞITI POLİTİKALARINDAN VAZGEÇMEYE ÇAĞIRIYORUZ"

"AKP Hükümeti'ni bir an önce bu kadın karşıtı politikalarından vazgeçmeye çağırıyoruz" diye devam eden açıklama şu şekilde: "Bugün erkek egemen zihniyetin en faşizan, cinsiyetçi, kadın düşmanı temsilcilerinden biri olan AKP Hükümeti'nin kadın kazanımlarını özellikle hedeflediğini biliyoruz. Özellikle kadın vekillerimizin özel olarak hedef alınıp yıpratılmaya çalışıldığını görüyoruz. İlk önce Van Milletvekilimiz Sayın Aysel Tuğluk AKP'deki erkek güruhu tarafından saldırıya maruz kalmış, ardından da Grup Başkanvekilimiz Iğdır Milletvekili Sayın Pervin Buldan yandaş medya aracılığıyla asılsız haberlerle özel hayatı üzerinden yıpratılmaya çalışılmıştır. Ve son olarak da AKP Grup Başkanvekili Belma Satır, HDP'li kadın vekilleri hedef alan açıklamalar yapmış, HDP'li kadın vekiller için üzüldüğünü beyan etmiştir. Bizce üzülmesi gereken kendisidir. Ne acıdır ki, kendisi erkek aklıyla kendi hemcinslerine saldırmaktadır. Üstelik son derece kadın düşmanı olan bir siyasi partide bir kadın olarak mücadele etmektedir. Bunun kendisinin bile bir kadın için son derece travmatik bir durum olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden Belma Satır'ın başkaları için üzülmek yerine, bir an önce kendi durumunun farkına varıp, hizmet ettiği zihniyetin ne kadar kadın düşmanı bir zihniyet olduğunu görmesini umuyoruz. HDP'li kadın vekillerin verdikleri mücadele ile sistemi rahatsız ettiklerini biliyoruz. Bütün bu özel saldırıların da nedeninin bu olduğunu düşünüyoruz. Son söz olarak, hem DBP'li kadın belediye eşbaşkanlarının ve HDP'li kadın vekillerin mücadelelerinin kendi mücadelemiz olduğunu belirtiyor, bütün kadın kazanımları için sonuna kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha söylüyoruz. Ve AKP Hükümeti'ni bir an önce bu kadın karşıtı politikalarından vazgeçmeye çağırıyoruz."

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 14 Ocak 2021 )Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Türkiye'de son 24 saatte 169 bin 847 Kovid-19 testi yapıldı, 8 bin 962 kişinin testi pozitif çıktı, 170 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 2 bin 512 oldu, 9 bin 11 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 236 bin 938'e yükseldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber