Geri Dön
SiyasetMeclis'te ikinci skandal! Şimdi de çay ocakları

Meclis'te ikinci skandal! Şimdi de çay ocakları

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal; Meclis lokantasının ardından çay ocaklarında da yolsuzluk yapıldığına ilişkin iddiaları gündeme taşıdı. Tanal, Meclis'teki bazı bürokratların milletvekillerinden kesilen çay paraları üzerinden rant sağladığını ileri sürdü.

Tanal, TBMM Destek Hizmetleri Başkanlığı’nda üst kademelerde yer alan yöneticilerin lokantada artan yemekleri taşıyıp kendi restoranlarında sattıkları iddiasının ardından çay ocaklarında da yolsuzluk yaptığı iddiasında bulundu.

Tanal, "Bu iddialar, Meclis içinde yer alan çay ocaklarından elde edilen gelirlerin ve hatta Milletvekillerinden kesilen çay paralarının bile amacına uygun olarak kullanılmadığını ve üst düzey yöneticilerin bu gelirlerden rant sağladığını ortaya koymaktadır" dedi.

Tanal; yazılı soru önergesinde TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e şu soruları yöneltti:


1- TBMM bünyesinde kaç adet çay ocağı bulunmaktadır?
2- Çay ocakları bünyesinde 2002 tarihinden işbu önerge tarihine kadar elde edilen aylık/yıllık gelir ne kadardır?
3- Bu çay ocaklarından elde edilen gelir nereye aktarılmaktadır? Bu gelirler TBMM Personeli Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı’na mı aktarılmaktadır?
4- Çay ocağı gelirlerinin ne kadarlık kısmı bu sandığa aktarılmaktadır? Bu sandığa kimler üyedir?
5- Bu sandığa çay ocağı gelirlerinden yapılan ödemeler hangi tarihten itibaren yapılmaya başlanmıştır? Bu ödemeler hangi tarihte kesilmiştir? Bu kesintinin sebepleri nelerdir? Bu ödemelerden sandık dışında kimler yararlanmaktadır? 3’üncü şahısların yararlandığı bu ödemelerin meblağı nedir?
6- Bu ödemeler sandığa yapılmıyor ise kimlerin zimmetine verilmektedir? Bu çay ocağı gelirleri nereye harcanmaktadır? Kanun dışı bir harcama söz konusu ise bu kişiler hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
7- Milletvekillerinin maaşlarından kesilen çay ücretleri TBMM’nin hangi hesabında tutulmaktadır? Bu bedeller hangi amaç için kullanılmaktadır?
8- Çay ocaklarından elde edilen paraların tahsili ve amacına uygun kullanılması konusunda Vergi Mevzuatına uygun işlem yapılıyor mu? Elde edilen bu kazançlar nerelere harcanmaktadır? Bu çay ocaklarının gelir gider hesapları Muhasebenin Bütünlüğü ilkesine bağlı olarak mı yapılmaktadır?
9- Çay ocaklarının kazançları hangi fasıllara aktarılmıştır? Bu aktarmaların tamamı izne tabi midir? İzne tabi olan aktarımlar için izin alınmış mıdır? Bu kazançlar Bahçe Restoran İşletmesi’ne aktarılmakta mıdır? Bu aktarım usule uygun mudur?

Hatayspor maçı sonrası İsmail Çipe isyanı
Meteoroloji tarih verdi, İstanbul dahil! Kara kış geliyor
Geri sayım başladı! Yol süre yarım saatten 5 dakikaya düşüyor
Erciyes'te çığ düştü: 1 kişi hayatını kaybetti
Araç alıp satacak herkesi ilgilendiriyor! Değişiklik masada
Washington Post manşetten verdi! Yok etme görüntüleri Moskova'yı alarma geçirdi
Giresun'da korkutan an! Direkt kırmızı kart
Survivor All Star'da şoke eden sakatlık! 'Beni götürmeyin'
Fransa’da tartışmalara neden olmuştu! Kabul edildi
İki doktoru rehin aldı: 'Buradan sağ salim çıkamazsınız'
En 'parlak' intikam sosyal medyayı salladı! Aldatıldığını öğrenince...
Acun Ilıcalı'nın kızı kaza geçirmişti! Zeynep Yılmaz'dan açıklama...
Tarkan’ın göz bebeği! Kesenin ağzını açtı
Böyle komşu düşman başına! 258 ailenin yaşadığı lüks sitede...
Rehine krizinde şoke eden istek! Böyle kaçtılar

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler