Geri Dön

Meclis'te Küba krizi

Meclis'te Küba krizi

TBMM'de 3 milletvekili katılmadıkları gezinin oylamasına itiraz edince ortalık karıştı. Küba gezisinin harcırahları tartışma konusu oldu

MECLİS, önceki gün bu kez de milletvekillerinin katılmadığı bir yurtdışı seyahatini onayladı. TBMM Genel Kurulu'nun önceki günkü oturumunda Başbakanlık tezkeresi olarak okunan ve yurtdışı seyahatine katıldığı belirtilen milletvekillerinin itirazı bir skandalı ortaya çıkardı. Meclis, şimdi de yurtdışı gezileri onaylanan milletvekillerinin harcırahlarının peşine düştü.
Tekel'den Sorumlu Devlet Bakanı Ayüp Aşık'ın 14 - 20 Aralık tarihleri arasında Havana'da yapılan Türkiye - Küba Karma Ekonomik Komisyonu birinci dönem toplantısı skandala neden oldu. Başbakan Mesut Yılmaz imzasıyla Bakanlar Kurulu kararı olarak TBMM'nin onayına gönderilen tezkerede Aşık'ın yanı sıra Ankara Milletvekili İlhan Aküzüm, Tekirdağ Milletvekili Enis Sülün ve Yozgat Milletvekili Lütfullah Kayalar'ın geziye katıldığı yer aldı.

Başbakanlık tezkeresi Başkan Vekili Kamer Genç tarafından TBMM Genel Kurulu'nda okununca gerçek ortaya çıktı. Gezi skandalı tutanaklara şöyle yansıdı:
Başkan: Oylarınıza sunuyorum. Kabul edenler...
Memduh Büyükkılıç: Sayın Başkan saymadınız.
İlhan Aküzüm: Sayın Başkan ben Küba'ya gitmedim, bir yanlışlık var.
Başkan: Sayın Aküzüm, nereye gitmediniz?
İlhan Aküzüm: Sayın Başkan ben Küba'ya gitmedim.
Başkan: Efendim, şimdi, Sayın Başbakanın imzasıyla gelen yazıda, Sayın İlhan Aküzüm, Sayın Enis Sülün, Sayın Lütfullah Kayalar'ın ismi var.
Lütfullah Kayalar: Sayın başkan, Sayın başkan
İlhan Aküzüm: Ben gitmedim diyorum ya...
Başkan: Kim gitti kardeşim o zaman?
Ülkü Güney: Gitmediler, hiç kimse gitmedi. Bir tek Enis Sülün gitti.

Bu tartışma sürerken Aküzüm'ün ve Kayalar'ın Küba gezisine katılmadığı ortaya çıktı. Ancak Meclis'te oylanan gezinin harcırahlarının nerede olduğu bu kez tartışma konusu oldu. Bu gelişme üzerine Meclis ihalesini araştırma komisyonunun üyesi olan Kamer Genç gezi skandalına da el attı ve harcırahların peşine düştü. Genç, Milliyet'e "Onaylanan gezinin harcırahlarını Bakanlık mı yoksa Meclis mi vermiş önce ona bakmak lazım. Gezi onaylanınca harcırahlar verilmesi gerekiyor. Milletvekilleri gitmedik diyor. Bu işin peşini bırakmayacağım" diye konuştu.
Sadece Sülün'ün Küba'ya gittiğini belirten Aşık, "Geziye Aküzüm ve Kayalar katılmadı. Gezi bütçe dönemine rastgeldiği için kendileri gelmekten vazgeçti. Zannediyorum harcırah değil de kendi ceplerinden harcama yaparak geziye katılacaklardı" diye konuştu.
Geziye katılmadığını, harcırah da almadığını söyleyen Aküzüm, "Gitmediğim geziyi oyladılar. Gittim diye yalan mı söyleseydim" dedi.
Milletvekileri TBMM heyeti olarak herhangi bir yurt dışı gezisine katılırsa günlük dolar kuru üzerinden harcırah alıyor. Ayrıca diğer harcamalarını da (yemek-konaklama) Meclis karşılıyor. Herhangi bir bakanlığın milletvekilini yurtdışı seyahatine götürmesi durumunda da bu kez bakanlık ödeneğinden aynı işlem yapılıyor.

Dinlenme tesisi tuvaletinde doğurduğu bebeğini ölüme terk ettiBolu’da, TEM Otoyolu üzerinde bulunan dinlenme tesisinin tuvaletinde doğurduğu bebeği çöpe koyarak ölüme terk ettikten sonra otobüse binip İstanbul'a giden S.E. (39), 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda yakalandı. Gözaltına alınan anne, Bolu'ya getirilecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber