Geri Dön

‘Mehmetçik’e ve partime yönelik bir saldırı’

Enternasyonal Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden CHP’li Umut Oran, “Bir gece ansızın bu bildiriyle karşılaşmam kabul edilemeyecek bir durumdur. Ülkeme ve partime yapılan böyle bir saygısızlığı kabul etmem mümkün değil” dedi.

‘Mehmetçik’e ve partime  yönelik bir saldırı’

CHP’li Umut Oran, Sosyalist Enternasyonal’in bölgede yaşanan süreci doğru analiz etmeyen, emperyalist ülkelerin PKK/PYD’ye verdiği silahları gözardı eden bir açıklamayı kendisine danışılıp bilgi dahi verilmeden yayınlamasına tepki göstererek 3 yıldır sürdürdüğü Enternasyonal Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti.

Oran, istifasını dün sabah yaptığı yazılı açıklama ile duyurdu. “Benim için siyaset, şartlar ne olursa olsun makam ve unvan peşinde koşmak değil, bedeli ne olursa olsun vatanın ve milletin bekası için ilkeli durmayı başarmak ve zamanı gelince taşınan tüm unvanlardan vazgeçebilmektir” diyen Oran, açıklamasında özetle şu görüşleri dile getirdi:

“2015’ten beri üzerimde taşıdığım Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı görevimden Enternasyonal tarafından 25 Ocak 2018 gece yarısında yayınlanan ‘SE, Suriye’deki Yeni İnsani Felaket Konusunda Uyarıyor!’ başlıklı açıklama sebebiyle istifa ediyorum. Zira Mehmetçik’in Türkiye’yi tehdit eden terör örgütlerine karşı mücadelesinde haklı olduğuna ve hiçbir gerekçenin eli kanlı terör örgütlerine karşı mücadeleye darbe vurmaması gerektiğine inanıyorum. Açıklanan metni, ‘bölgede yaşanan süreçleri doğru analiz etmediğini, emperyalist ülkeler ABD ve batı tarafından sınırsızca silahlandırılan, her türlü eğitimle yetiştirilen terör örgütü PKK/YPG’yle ilgili uluslararası toplumu doğru bilgilendirmediğini ve Suriyelilerin tamamının söz hakkı olan Suriye Devleti’nin bütünlüğünü yeterince gözetmediğini’ düşündüğüm için kabul edilemez buluyorum.”

‘Sosyalist Enternasyonal, köklü geçmişine aykırı olarak ve tüm uyarılarıma rağmen PYD’ye karşı gerekli tavrı ve tepkiyi halen gösterememiştir’ diyen Oran şöyle devam etti:

“Oysa PYD’nin, farklı isimler altında hüküm sürdüğü Kuzey Suriye’deki bölgelerde/kantonlarda oluşturduğu birimlere bağlı silahlı grupların sistematik olarak uyguladıkları ‘baskı, şiddet, zorla yerinden etme, yerleşim yerlerinin bilinçli olarak tahrip edilmesi, gözaltında kaybetme, yargısız infaz, keyfi tutuklama, işkence, tehdit, zorla kaçırma, çocukların ve kadınların zorla silahlı mücadeleye katılması’ gibi uygulamalar pek çok bağımsız kurum tarafından yerinde tespit edilmiş ve raporlaştırılmıştır. Bunların ve sayılabilecek binlerce gerekçenin varlığı, Mehmetçik’imizin teröre karşı haklı ve meşru bir mücadele verdiği gerçeğinin önünde değildir.”

‘Bir gece ansızın’

Oran, sözkonusu bildirinin hazırlanmasının hiçbir aşamasında kendisinin bilgilendirilmediğini belirterek, “Bir gece ansızın Enternasyonal’in web sayfasında bildiriyle karşılaşmam kabul edilemeyecek bir durumdur. Benim de ülkeme ve partime yapılan böyle bir saygısızlığı kabul etmem mümkün değildir. Terörle mücadele eden Mehmetçik’e, 41 yıldır Sosyalist Enternasyonal üyesi olan partime ve şahsıma yönelik ağır bir saldırı olarak gördüğüm korsan bildiri sebebiyle istifamın ardından kurumsal değerlendirmeyi yapmak CHP’nin görevidir. CHP’nin bu uygulama karşısında atacak adımlarının olduğuna eminim.”

Şuşa'ya giden "Zafer Yolu" eylülde hazır olacakAzerbaycan'da, Ermenistan'ın işgalinden kurtarılan Şuşa'ya yapılan 2 yeni yoldan birinin eylülde hazır olması planlanıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber