Geri Dön
SiyasetMHP: Acı bir kayıptır

MHP: Acı bir kayıptır

MHP Başkan vekili Oktay Vural, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un ani vefatıyla ilgili "Acı bir kayıp. Ailesine ve iş dünyasına sabırlar diliyorum" dedi.

Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki bazı konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasına, vefat eden işadamı Mustafa Koç'a Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek başlayan Vural, "Koç Ailesi Türkiye'nin kalkınmasına, rekabet gücüne önemli katkılar sağlamıştır. Önemli kurumlar, Türkiye'nin markası haline gelmiştir. Gerçekten acı bir kayıptır. Hem Koç Ailesi, hem Koç Holding çalışanlarına hem de Aziz milletimize başsağlığı dileklerimi paylaşmak istiyorum" dedi.

Türkiye'nin cumhuriyet tarihi boyunca hiç olmadığı kadar büyük tehditlerle ve güvenlik riskleriyle karşı karşıya olduğunu savunan Vural, iktidarın dış politikasını eleştirdi.

Vural, "Türkiye'nin stratejik ortağı ABD'nin insansız hava uçağı Silopi'de bir evde yapılan aramada bulunuyor. Gerçekten bu insansız hava uçağının, PYD'ye yapılan askeri yardımlar arasında olduğu tahmin ediliyor. PYD, PKK'nın uzantısı, Türkiye tarafından bir terör örgütü olarak tanımlanıyor. PKK'nın yaptığı kanlı saldırıları dikkate aldığımızda, hangi ülkeler tarafından nasıl desteklendiği dikkate alındığında maalesef Türkiye'nin dış politikasının geldiği bu safha ne kadar büyük güvenlik riskleriyle karşı karşıya olduğumuzu ortaya koyması bakımından çok önemli" diye konuştu.

Meselenin iktidar-muhalefet meselesi olmadığını, gelinen noktada herkesin işbirliği içinde düşünmesi gerektiğini vurgulayan Vural, "Bu nasıl bir dış politikadır? Bu nasıl bir terörle mücadeledir? Terörle mücadelede uluslararası işbirliği çok önemliyken bugün maalesef PYD'nin, PKK'nın sınırımıza komşu olduğu, egemenlik alanı oluşturduğu ve stratejik ortak olarak ifade ettiğimiz Rusya'nın ve ABD'nin PKK ve PYD'ye destekleri dikkate alındığında, Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü, güvenliğini koruyacak bir dış politika geliştirilemediği açıktır" ifadesini kullandı.

-"Bu ihtiyaç nereden çıkmaktadır?"

Oktay Vural, İsrail ile ilişkilerde gelinen noktayı da eleştirerek, şöyle devam etti:

"Olur olmadık bir noktada 'İsrail'e muhtacız, ihtiyacımız var' diyen Sayın Cumhurbaşkanı ve bu çerçevede İsrail ile ilişkileri geliştirip büyükelçileri göndermek ve muhtaç olduğunu söyleyen bir anlayışı dikkate aldığımızda, Adalet Bakanı Ayelet Şaked, uluslararası topluma 'Kürt devleti kurulması çağrısı yapmalıyız, bu yeni devlet Türkiye ve İran arasında yer almalıdır' demek suretiyle toprak bütünlüğümüzü, millet bütünlüğümüzü tehdit edecek uluslararası bir projenin desteklenmesini ifade edebiliyor. Bu nasıl muhtaciyettir? Bu ihtiyaç nereden çıkmaktadır? 'İsrail'e ihtiyacımız var' diyen bir zihniyetin bu tehditler karşısında gıkı çıkmamaktadır. Nasıl koruyacağız toprak bütünlüğümüzü? Egemen bir devlet olarak, kendi topraklarımıza bir Kürt devleti kurulmasını bir proje olarak ileri sürenlere Adalet ve Kalkınma Partisi'nin muhtaciyeti nereden kaynaklanmaktadır?"

Bu tür açıklamalar yapanların Türkiye'nin dostu olamayacağını savunan Vural, "Bu konuda hükümeti acilen gerekli uyarıları yapmaya davet ediyorum. Çağırın kimi çağıracaksanız, açıklayın ne açıklama yapacaksanız. Türkiye ve İran arasında bir Kürt devleti kurulma ifadesine yönelik olarak da İsrail'e haddini bildirecek, aziz milletimizin birliğini, bütünlüğünü, kardeşliğini ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin milli, üniter devlet vasfını haykıracak bir hükümet, bir irade istiyoruz. İsrail Adalet Bakanı'na 'Ne Kürdistanı?' diyen bir babayiğit nerede? Nerede bu hükümet? Nerede one minuteler?" dedi.

Vural, gelinen noktada çözüm süreci ve muhataplık konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hükümet sözcüleri arasında söylem farklılığı olduğunu ileri sürdü. Vural, "Türkiye terörle mücadeleyi güçlendirmelidir, PKK terör örgütünü bertaraf etmeliyiz. Açılım, çözüm, müzakere gibi konular terör örgütünü güçlendirmekten öteye bir anlam taşımaz. O bakımdan demokrasi ve hukuk devletine sahip çıkan herkesi bu safhada terör örgütünü muhatap alacak girişimlerden uzaklaşmaya, terörle mücadele eden güvenlik görevlilerinin yanında olmaya davet ediyorum" ifadesini kullandı.

"Bir mobil yönetim anlayışı var"

Hükümetin özellikle kafasının karışık olduğunu ileri süren Vural, Hakkari ve Şırnak il merkezlerinin taşınması projelerini de eleştirdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bunun güvenlik gerekçesi ile yapıldığını söylediğini, bazı kabine üyelerinin ise taşınmaya gerekçe olarak gelişmişlik farklarını gösterdiğini ifade eden Vural, güvenlik nedeniyle böyle bir adım atılmasının terörle mücadelede zaafiyet ve taviz anlamına geleceğini savundu.

Vural, "Bir mobil yönetim anlayışı var. Habur'da mobil mahkemeleri kurduk, teröristleri mahkemeye götüreceğimize mahkemeleri teröristlerin ayağına getirdik. Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu vatan toprağını orada koruyacağımıza, vatan toprağını taşıdık, mobil vatan oluşturduk. Şimdi de mobil il merkezi, güvenlik meselesiyle. Aklınızı başınıza alın" değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamalarının ardından bir gazetede yer alan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sağlık sorunları nedeniyle partinin bir süre vekaletle yönetileceğine ilişkin haberin sorulması üzerine Vural, bunun "aslı astarı bulunmayan bir konu olduğunu" söyledi.

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Çözüm Süreci'nin yeniden başlamasına ilişkin açıklamalarının da sorulması üzerine Vural, "Cumhurbaşkanı ayrı telden çalıyor, AKP ayrı telden çalıyor. Bir kararlılık görmüyoruz. Devletin tepesinde, Türkiye'yi yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi'nde bu konuda bir kararlılık olmalı" yanıtını verdi.

Dağları taşları aşıp çobanların koronavirüs aşısını yaptılarErzurum'un Horasan ilçesi Kırkgözeler köyünde çobanlık yapan Fettah Sakık (52) ile Ercan Çiftçi'nin (46) koronavirüs aşısı, sürüyü otlattıkları yaylada uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler