Geri Dön

MHP’de karşılıklı restleşme sürüyor

MHP Genel Merkezi, Gemerek ve Tosya mahkemelerinin kongreyi durdurma kararını bugün ilgili kurumlara göndererek gereğinin yapılmasını isteyecek. Muhalifler ise “Kongre olacak” dedi

MHP’de karşılıklı restleşme sürüyor

MHP Genel Merkezi, muhaliflerin 15 Mayıs’ta yapmaya planladığı olağanüstü kongreyi Yargıtay karar verene kadar ihtiyati tedbir kararıyla durduran mahkeme kararlarını “gereği yapılmak üzere” ilgili kurumlara ulaştıracağını bildirdi. Muhalifler ise kongrenin belirlenen tarihte yapılacağını savundu.

Genel Merkez avukatı Yücel Bulut, Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk mahkemelerinin olağanüstü kongreye ilişkin aldığı tedbir kararlarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Anayasa’nın 138/son maddesinin “Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez” hükmünü içerdiğini hatırlatan Bulut, “Söz konusu mahkeme kararları ‘değişik iş’ esasına kaydedilmiş birer tedbir başvurusu olmayıp, dava esasına kaydedilmiş ‘muarazanın önlenmesi’ içerikli dava dosyaları kapsamında verilmiş ihtiyati tedbir kararlarıdır ve iddia edildiği gibi yetkisiz ve görevsiz mahkemeler tarafından verilmiş değildir” görüşünü savundu.

Bulut, “Yargı kararıyla durdurulan ‘korsan kongre’ girişimlerine ilişkin olarak yargı organlarından alınan ‘tedbir’ kararları, gereği yapılmak üzere İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ankara Valiliği, Akyurt Kaymakamlığı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve ilgili seçim kurulları ile Yüksek Seçim Kurulu’na bugün (dün) ve yarın (bugün) ulaştırılacaktır” dedi.

‘Kongre olacak’
Sinan Oğan’ın avukatı Kürşat Ergün ise “Bizce süreç devam ediyor ve daha evvel belirtilmiş olan 15 Mayıs itibarıyla da bu kongrenin yapılmasıyla ilgili herhangi bir engel bulunmamakta” ifadesini kullandı. Delege sayısı açısından salt çoğunluğun sağlanması halinde 15 Mayıs’ta, “tüzük değişikliğiyle alakalı” genel kurulun her türlü kararı alabileceğini ve genel kurulun yapılabileceğini iddia eden Ergün, “Genel başkanlık seçimi de yine genel kurulun kararına bağlıdır. Belirgin olmayan bir hukuku süreç söz konusu. Bunun en büyük sebebi de geçmiş siyasi tarihte hiç emsallerinin bulunmamas. Seçim kurulu hakimleri de dahil böyle topyekun hukukçuların üzerinde ittifakla görüş bildiremedikleri bir durum söz konusu. O yüzden Yargıtay bu manada devreye girerek, dosyayı bekletmek yerine bir evvel karar versin ki en azından bununla ilgili kafalardaki soru işaretleri gitsin, yapılan tartışmalar da bitsin ve süreç nasıl olacaksa öyle olsun.”

Oktay Vural katılacak mı?
MHP’de “Kongre 2018’de” deklarasyonu için milletvekillerinden imza toplanmak istendiği, ancak girişimin Meclis Grup yönetiminden habersiz gerçekleştirildiği için krize dönüştüğü de iddia edildi. Genel Merkez Yönetimi “böyle bir şey yok” derken, kulislerde MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın kendisinden habersiz yapıldığı için deklarasyona imza atmadığı öne sürüldü. Vural’ın Twitter hesabından “Partimize, dava arkadaşlarımıza zarar vermesine müsaade etmeden ‘sorumluluk ahlakı’ içinde hareket edilmesi, ‘Ben MHP’liyim diyen herkesin üstlenmesi gereken vebaldir” açıklaması yapması da kafaları karıştırdı. Vural’ın muhalif saflara katılmadığı, bugünkü Meclis grup toplantısında da hazır bulunacağı öğrenildi.
Edinilen bilgilere göre Vural, attığı tweetlerle kurultay sürecinde siyasi duruş ve tespitlerini dile getirmek istedi. Davanın zarar görmeden bu sıkıntılı süreçten çıkmasını isteyen Vural’n kendisinden habersiz deklarasyon tavrının ise ilkesel bir tavır olduğu öğrenildi.

Aç kalan tilkiyi elleriyle beslediBAYBURT'ta, doğal yaşam alanları karla kaplananınca yiyecek bulmakta zorlanan tilki, indiği köyün sakini tarafından ekmekle beslendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber