Geri Dön
Siyaset‘Millet İttifakı 6-7  partiye çıkabilir’

‘Millet İttifakı 6-7  partiye çıkabilir’

35 yıldır aktif siyaset yapan CHP’li Tekin, seçmenin değişim istediğini, Millet İttifakı’nın da yeni partilerin katılımıyla genişleyerek bu değişimi sağlayacağını ifade etti.

‘Millet İttifakı 6-7  partiye çıkabilir’

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara - CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Türkiye seçmeninin bilinçli olduğunu, onu siyaset mühendisliği ile yönetmenin mümkün olmadığını vurgulayarak, “Bu seçmen güvendiği her ideolojik yapıya oy vermiştir. Vermeye de hazırdır” dedi. Millet İttifakı’nda genişleme beklediğini belirten Tekin, ittifakın 6-7 partiye ulaşabileceğini söyledi. Tekin, TBMM’deki makamında sorularımıza şu yanıtları verdi:

PARAŞÜTLE ATIYOR: (Son dönemde partiden istifalar): Türk siyasetinde ne ilk ne de son olacak. Milletvekilleri bugün çağdaş demokrasilerde olduğu gibi doğrudan seçmen ve üyeler tarafından seçilmiyor. Bugün dünyanın en karizmatik, en beğenilen ve saygı duyulan lideri Merkel. Neden? Sadece Alman ekonomisini uçurduğu için değil, tertemiz bir siyaset anlayışının da simgesi olduğu için. Toplumsal desteği yüzde 70’in üstünde. Ama Merkel’in bir belediye meclis üyesi tayin etme, atama yetkisi yok, milletvekili hiç yok. Dolayısıyla bizim bu standardı yakalamamız lazım. Ankara buradan alıyor adamı, hayatında hiç gitmediği, uğramadığı  ilçeye,  ile belediye başkanı olarak paraşütle atıyor. 

KESİN DEĞİŞİM: Türkiye seçmeni güvendiği her ideolojik yapıya oy vermiştir. Vermeye de hazırdır. Döndü Demirel’i getirdi, döndü Erbakan’ı getirdi, döndü Ecevit’i getirdi, döndü Tayyip Erdoğan’ı getirdi. Bu kadar değişimci, bu kadar bilinçli bir seçmeni hele hele böyle teknolojinin geliştiği çağda siyaset mühendisliği ile yönetmek mümkün değil. Halk için çalışan, sokakta olan, emek veren kazanır. Milletimizin kararı kesin değişim.

KUSUR BİZDE: Birçok bölgemizde ne yazık ki vatandaşın CHP algısı Demirel’in,  Erdoğan’ın anlattığı kadar.  Ama kusur bizde, eksik bizde. 24 saat değil, 365 gün vatandaşa gidip, kendimizi anlatmalıyız. Anlatmak da yetmez. Onun duygularına dokunacaksınız. Elini tutacaksınız. Ne demektir bu, ölü evinin yasçısı, düğün evinin tefçisi olur siyasetçi. Ekmediğiniz yerde bir şey biçemezsiniz.

DİRAYETLİ DURUŞ: Önümüzdeki günlerde Millet İttifakı’nda genişleme bekliyorum. Büyük olasılıkla 6-7 parti olabilir. Millet İttifakı’nın ana omurgası 4 partiden oluşuyor ve dördünde de çok kararlı bir tutum görüyorum. Zaman zaman enfekte edilse de son derece dirayetli bir duruşu görüyoruz. Bu sistem vatandaşa dar geldi, olmuyor. Çünkü bu sistemi çok abarttılar. Öyle bir cennet vaat ettiler ki siyasetçi olmasam ben de heveslenirim, “Dolar düşecek, terör bitecek, hukuk saat gibi işleyecek, faiz sıfırlanacak” Hiçbiri olmadı.

‘Ortak aday olmazsa CHP’nin adayı hazır’

CHP yüz yıllık bir siyasi hareket. Dünyada benzeri yok. Övünerek söylüyorum. Avrupa’nın üye bakımından en büyük sosyal demokrat partisi. Yıllarca tek başına iktidar olmamasına rağmen üyelerinin fedakarlığı, cesareti ile ayakta kalan başka parti yok. 35 yılım geçti, buranın ne olduğunu çok iyi biliyorum. Çok kıymetli bir yerdir. Gelenekleri olan, kuralları olan, sadık ilkeleri olan bir siyasi parti. Cumhurbaşkanı adayı var mı, yok mu, tartışması doğru tartışma değildir. Bugün CHP’nin adayı hazır. Hiç o konuda tereddüt yok. Ama takdir edersiniz ki CHP, Millet İttifakı’nın lokomotifi olarak demokratik istişare mekanizmalarını işletmek zorunda. Millet İttifakı’ndaki siyasi partilerin ortaklaşa alacağı kararlar bizim için bağlayıcı. ‘Ortak aday’ denirse ona göre hareket edilir; yok “her parti kendi adayını çıkarsın” noktasında karar verilirse CHP’nin adayı hazır.

LİDERLER KABİNESİ: Bugün iktidarda bir koalisyon var. Sayın Erdoğan, Sayın Bahçeli’ye sormadan bir karar alamaz. Türkiye’de çatışmayı, kutuplaştırmayı aşacak, uzlaşı kültürünü yeniden kazandıracak bir liderler kabinesi kazançtır. Siyaset çözüm bulma yeridir. Liderler kabinesi Türkiye’nin ihtiyacı olan çözümleri bulma gücüne sahip bir yapı olarak çok değerlidir.

‘Bu yöntemler HDP’yi büyüttü’

HDP ve HDP gibi sosyalist partiler üçüncü ittifakı oluşturur. HDP 30 yıllık siyasi hareket. 2018’den sonra siyasi bir kararla sorgulanır hale geldi. Neden? Dediler ki Kürt seçmen bizim dediğimizi yaparsa iyi, yapmazsa kötü. HDP üstünden milyonlarca Kürt seçmenin sorgulanması hiç doğru değil. “Belediye başkanlarını belediye meclis üyelerini görevden almak...” Bu yöntemler hep o partiyi, o siyasal hareketi büyütmüştür.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Yorgun mermiyle ölen Emir Yuşa'nın ailesi savcılığa ifade verdiTrabzon’da, fındık bahçesinde başına yorgun mermi isabet etmesiyle hayatını kaybeden Emir Yuşa Atıcı’nın (15) ailesi, şüpheliye teslim olması için çağrıda bulundu. Oğlunun ölümünün üzerinden 48 gün geçtiğini söyleyen Mustafa Atıcı, “Yapan kendini biliyordur. Nasıl bu vicdanla nefes alıyor? Gelsin, teslim olsun. Cezasını çekmesini istiyoruz” dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler