Geri Dön

MSB: Provokasyon

Irak’ın kuzeyindeki Duhok’ta bulunan TSK’ya ait üsse, dün bölücü terör örgütü tarafından saldırı girişiminde bulunuldu. Provokatörler, Hava Kuvvetleri’ne ait askeri uçakların alçak uçuş yapmasıyla dağıldı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Irak’ın kuzeyinde yer alan üs bölgemize PKK terör örgütünün provokasyonu neticesinde saldırı gerçekleşmiştir. Kısmi araç ve malzeme hasarı oluşmuştur” denildi. Olayın ardından, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ile telefonda görüştü. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Barzani gerekli tedbirleri aldıklarını ve soruşturma başlattıklarını bildirdi. IKBY Hükümeti de “Saldırının arkasında provokatörler var ve cezalandırılacaklar” açıklamasında bulundu.

Altun: Sivillerin arasına gizlendiler

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Bloomberg haber ajansına Kuzey Irak’ta yaşanan üs saldırısı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Altun, saldırganların sivillerin arasına gizlenerek Türk askeriyle yerel halkın arasını bozmaya çalıştığını söyledi. “Bugün yaşanan provokasyon sebebiyle herhangi bir kaybımız olmamakla birlikte birtakım ekipmanlar zarar görmüştür” diyen Altun, TSK’nın üs çevresinde sivil kayıpları engellemek için gerekli önlemleri aldığını kaydetti. Altun, “PKK’lı teröristlerin sosyal medya ve diğer mecralarda yaşanan saldırı hakkında dezenformasyon faaliyeti yürüttüğünü tespit ettik. Tüm basın mensuplarını dikkatli olmaya davet ediyoruz” dedi.

Sadece ismi okunan kısa süreliğine içeriye girebiliyor!Corona virüs önlemleri kapsamında ziyaretçi girişine kapatılan Tarihi Kapalıçarşı'da bazı esnaf ve çalışanlar kısa süreli işlerini halletmek için kontrolü olarak içeriye alınıyor. İçeriye girmek için Kapalıçarşı'nın Kılıççılar kapısı önünde bekleyen kalabalık, sosyal mesafe kuralına uymadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber