Geri Dön
SiyasetMuğla’da 10 bin kişi tahliye edildi

Muğla’da 10 bin kişi tahliye edildi

Bakan Pakdemirli, “Son 6 günde, 32 ilde 137 yangını kontrol altına aldık. 6 ilde 13 yangınla mücadelemiz sürüyor” dedi. Bakan Soylu ise Muğla’da 10 bin kişinin tahliye edildiğini açıkladı

Muğla’da 10 bin kişi tahliye edildi

MUĞLA AA - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’la birlikte Milas’ta Yangın Koordinasyon Merkezi’nde yangınlarda son duruma ilişkin açıklama yaptı. Son 6 günde 137 yangının kontrol atına alındığını belirten Pakdemirli, 6 ilde 13 yangınla mücadelenin sürdüğünü ifade etti. Pakdemirli ayrıca kırsalda çıkan 78 yangına ekiplerin müdahalede bulunduğunu kaydetti. Pakdemirli, “Marmaris’teki yangın, devam ediyor. Bu yangın, şu anda stabil” dedi.

Sabah tüm yangınların üzerinde bakanlar Soylu ve Ersoy ile hava aracıyla hem koordinasyon hem inceleme yaptıklarını aktaran Pakdemirli, Muğla Köyceğiz’deki yangın için özellikle kara birliklerinin gücünü artırarak, hem karadan hem de havadan ciddi bir çalışmayla müdahale edildiğini söyledi.

‘1500 ton su atıldı’

Pakdemirli, “Milas yangınına da müdahale ediyor olacağız, Seydikemer’de iki yangın devam ediyor. Ancak bunların, diğer saydığım yangınlara göre ciddiyeti daha az. Manavgat yangını devam ediyor. Gündoğmuş’un tahliye edilmesi söz konusu oldu. Adana Karaisalı ve İzmir Buca yangınları sürüyor. Tunceli Hozat, kontrol altına alındı. Şu anda ana odak olarak Muğla ve Antalya yangınları devam ediyor. Isparta’da Sütçüler mevkisinde saat 11.30 sularında bir yangın daha çıktı. Ona da müdahale etmeye başladık. Ormanın kahramanlarının 6 ilde 13 farklı yangınla mücadelesi devam ediyor” dedi.

Pakdemirli, Muğla’da yangın söndürme çalışmaları kapsamında sabahtan beri binden fazla helikopter sortisi ile 3 bin tona yakın, uçaklarla da 1500 tonun üzerinde su atıldığını söyledi. Pakdemirli Rusya, Azerbaycan, Hırvatistan, İspanya ve diğer ülkelerden gelen yardımların hepsine tamam dediklerini ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı: “Tabii her gelen yardımı da kabul etmiyoruz. Onu da söyleyeyim. Çünkü 5 tonun altında su atan uçaklar bizim uçuş paterninde de kalabalık meydana getirebiliyor. Özellikle bu trafiği idare etmek zor olabiliyor.”

‘İhtiyaçları karşılanacak’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Muğla’da yaklaşık 10 bin vatandaşı bulunduğu konutlardan tahliye ettiklerini belirterek, “Çadır ve konteyner ihtiyaçları, bunların tamamı tarafımızca karşılanacaktır. Yani yazlık olarak kullanıp herhangi bir çiftçilik yapmayan, hayvancılık yapmayanlarla  ilgili elbette ki onların konteyner ihtiyacı yok ama orada hayatını idame ettirmek isteyenlerle ilgili bunları da sağlayacağız” ifadesini kullandı.

Bakan Soylu: 300’e yakın sabotaj ihbarı geldi

Bakan Süleyman Soylu da açıklamasında sosyal medyada, herkesi nefret ve öfke dilinden uzak durmaya çağırdı. Soylu, ormanlık bölgelerde gezip selfie’lerle yorumlar yapılmasının herkesin moralini bozduğunu belirterek, bunun yapılmamasını istedi. Soylu, “Yerel yönetimlerle, belediyelerle hükümet arasında, hangi siyasi parti olursa olsun, araya nifak sokup milletin çalışma güdüsünü, duygusunu, kuvvetini aşağıya almayalım” dedi.

Yangın söndürme çalışmalarında zorlu bir mücadele yürütüldüğüne vurgu yapan Soylu şöyle devam etti: “Bunu sağlarken de yok şöyleydi, yok böyleydi deyip burada siyaseten hükümeti, devletimizi, milletimizi zora sokacak, moralini bozacak bir anlayış içerisinde olmanın doğru olmadığının bir kez daha altını çiziyorum. Sonra Sayın Genel Başkan ‘hadsizler’ diyorsunuz. Neyin hadsizliği var burada? Herkes elinden geleni yapıyor. Sosyal medyada bu işi körüklemeye çalışan yurt dışından, yurt içinden, yüzlerce sahibini tespit ettik. Milletimizi korkuya, endişeye bu dönemde sevk edene, kanun gereğini yerine getirecektir. Arkadaşlarımız tek tek tespit ediyorlar.”

Sabotaj iddialarıyla ilgili son durumun sorulması üzerine Soylu, “Arkadaşlarımız çalışıyorlar, birçok ihbarla da karşılaşıyoruz hatta 300’e yakın ihbar geldi. Bu ihbarların hepsiyle tek tek ilgileniyoruz ayrıca istihbari çalışmalarımız söz konusu ancak biz devletiz, meseleyi netleştirmeden  kamuoyu ile paylaşmak bir başka sorun teşkil eder” dedi.

SGK prim borcu ödeme süresi ertelenecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Adana, Antalya, Mersin, Osmaniye ve Muğla’da çıkan yangınların genel hayatı etkilediğini, afet bölgesi ilan edilen bu yerlerdeki iş yeri ve sigortalıların sosyal güvenlik prim borçlarının ödeme sürelerinin erteleneceğini belirtti. Yangınlardan etkilenen vatandaşların ilaçlarına erişimi için de gereken tedbirleri aldıklarını vurgulayan Bilgin, kronik hastalığı olanların süresi biten raporlarının geçerli sayılarak, hastaların sağlık hizmetini sunucusuna gitmeden ilaç ve tıbbi malzemelerinin karşılanmaya devam edileceğini ifade etti.  - ANKARA Milliyet

Muğla’da 10 bin kişi tahliye edildi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin verdiği bilgiye göre yangınlara 16 uçak, 9 İHA, 51 helikopter, 5200 personelle müdühale ediliyor.

Yardım ulaştıran ülke 5’e çıktı

Türkiye, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın AFAD Başkanlığı döneminde katıldığı AB Sivil Koruma Mekanizması’nı önceki gün devreye soktu. Türkiye’nin devreye soktuğu Avrupa Birliği (AB) Sivil Koruma Mekanizması ile birlikte, Türkiye’ye bu konuda yardım ulaştıran ülke sayısı Azerbaycan, Rusya ve Ukrayna’ya Hırvatistan ve İspanya’nın da dahil olmasıyla beşe çıkıyor. Sivil koruma kaynaklarının bulunduğu rescEU programı kapsamında, Hırvatistan’dan 1 ve İspanya’dan 2 Canadair tipi amfibi uçağın gönderilmesi için süreç başladı. Hırvatistan uçağı dün akşam saatlerinde Türkiye’ye ulaşırken, İspanya’dan gelecek uçakların bugün saat 13.00 sıralarında Dalaman’a inmesi bekleniyor.

Atina yardım sözünü tutmadı

Orman yangınlarına müdahale konusunda Yunanistan’ın Türkiye’ye yardım teklif ettiği ancak Türkiye’nin bu teklifi kabul etmediği iddialarına, Dışişleri kaynaklarından yalanlama geldi. Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias 29 Temmuz’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak, yardıma hazır olduklarını söyledi. Ancak Yunan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, “Yunanistan olarak Türkiye’ye yardım etmeyi öngördüklerini ancak kendi ülkelerindeki yangınlar nedeniyle yardım edemeyeceklerini” bildirdi.

Muğla’da 10 bin kişi tahliye edildi

Türkiye’nin yangınla mücadelesine destek veren Azerbaycan’dan yola çıkan 54 tam donanımlı itfaiye aracı ile birlikte gelen 250 kişilik yangın söndürme ekibi de dün, afet bölgelerine doğru yola çıktı.

 

 

 

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Düzce'de 2 motosiklet çapıştı, 2 kişi ağır yaralandıDüzce'de 2 motosikletin çarpışması sonucu 2 kişi ağır yaralandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler