Geri Dön

Neye itiraz ediyorlar anlamıyorum

Yeni internet düzenlemesini savunan Tayfun Acarer ‘Resen engellemelerin ayda yılda bir yapılacağını ve neye karşı olunduğunu anlayamadığını’ söyledi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen internet düzenlemesinin anayasaya uygun olarak yapıldığını savunarak, “Kişilik haklarını ihlal, özel hayatın gizliliği ve TİB Başkanı’nın gecikmesinde sakınca bulunan haller res’en kapatma kararını içeren 3 konuda da mahkeme kararı isteniyor. Mahkeme kararı olduktan sonra neye itiraz ediyorlar anlamıyorum” dedi. TİB Başkanı’nın resen yapacağı engellemelerin ayda, yılda bir olacağını kaydeden Acarer, kararların alınmasının ardından ise ilgili birimin, 24 saat içinde konuyu mahkemeye götüreceğini belirtti. Mahkeme kararlarının içeriğin çıkarılması değil, erişimin engellenmesi şeklinde geldiğini belirten Acarer, yurtdışında bulunan içeriğin çıkarılmasının mümkün olmadığını söyledi. TİB’in, içeriklerin engellenmesiyle ilgili mahkeme kararlarının çoğunu uygulayamadığını dile getiren Acarer, “Mahkeme kararları uygulansaydı Türkiye’de açık site kalmazdı” dedi.

‘Yargıya saygı duymalıyız’
Yeni düzenlemeyle ilgili eleştirilerin “karşıyız” şeklinde geldiğini ancak neye karşı olunduğunun belli olmadığını öne süren Acarer, şunları kaydetti: “Yasanın hangi maddesine karşısınız? ‘Şu maddenin şu fıkrasındaki şu husus öyle değil, böyle olması lazım’, denmeli ki biz de ona göre değerlendirelim. Hapis cezasının kaldırılmasına mı, mağdur vatandaşın hızlı ve kesin sonuç almasına mı, engellemenin URL bazında olmasına mı? Neye karşılar, ben onu anlamadım.
TİB Başkanının ‘gecikmesinde sakınca bulunan haller’ ile ilgili kapatma yetkisi belirlendi. Her halükarda mahkeme devrede. Mahkeme karar verdikten sonra neye karşı çıkıyoruz, yargıya da saygı duymamız lazım.”

Tartıştığı kız arkadaşını sokak ortasında bıçakladıAydın'ın Nazilli ilçesinde, Ümit D. (25), tartıştığı kız arkadaşı Rüya Yılmaz'ı (23) sokak ortasında bacağından bıçaklayarak yaraladı. Polis ekiplerince gözaltına alınan Ümit D.'nin sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, "Ben gururluyum, yapmayın etmeyin memleketten gidin dedim bıçakladım" ifadelerine yer verdiği görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber