Geri Dön
SiyasetOktay, AB’nin Kıbrıs politikasını eleştirdi: AB, çözümsüzlüğe taraf olmuştur

Oktay, AB’nin Kıbrıs politikasını eleştirdi: AB, çözümsüzlüğe taraf olmuştur

IAvrupa Birliği’nin Ada’da ‘çözüme hayır’ diyen Rum kesimini bünyesine alarak gönüllü ve bilinçli bir şekilde çözümsüzlüğün tarafı olduğunu belirten Oktay, BM Güvenlik Konseyi açıklamasını da ‘tam bir hayal kırıklığı’ olarak yorumladı

Oktay, AB’nin Kıbrıs politikasını eleştirdi: AB, çözümsüzlüğe taraf olmuştur

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “AB, Ada’da ‘çözüme hayır’ diyen Rum kesimini bünyesine alarak gönüllü ve bilinçli bir şekilde çözümsüzlüğün tarafı olmuştur” dedi.  Kapalı Maraş’ın aşama aşama hayat bulma sürecinin Ada’daki herkese olduğu kadar bölgeye de önemli katkılar sağlayacağını vurgulayan Oktay, “Ancak AB ne yazık ki iki egemen devletli çözüm konusunda olduğu gibi Maraş konusunda da gerçeklere ve ortak iyiye sırtını dönmüş” dedi. Oktay, sözlerine şöyle sürdürdü:

“Biz Avrupa Birliği’nin bugüne kadar Akdeniz’de, Ege’de yaşanan dramlara, insani krizlere yönelik derin endişe duyduğunu ya da Avrupa’nın dört bir yanında tırmanışa geçen ırkçılık ve İslam karşıtlığına ‘asla’ dediğini işitmedik. Ancak konu Kıbrıs Türk halkının eşit haklarına, hakkaniyet ve egemenliğine gelince, gayet pervasız ve duyarsızca konuşabiliyorlar. Rum kesimi ve Yunanistan, Türk toplumunu yok sayan türlü şımarıklıklarına rağmen her defasında ödüllendirilmiş, Kıbrıs Türkü ise bedel ödemiştir.”

‘Tam hayal kırıklığı’

Maraş açılımının ikinci aşaması hakkında BM Güvenlik Konseyi tarafından yapılan açıklamanın tam bir hayal kırıklığı olduğunu ve uluslararası toplumun Yunanistan ile Rum kesimi tarafından rehin alındığının apaçık ortada olduğunu kaydeden Oktay, şöyle devam etti: “Ada ile ilgili gerçeklerle bağdaşmayan ve asılsız iddiaları temel alan açıklamaları, sadece BM Güvenlik Konseyi’nin değil konuyla ilgili görüş bildiren bazı ülkelerin tavrını da tümüyle reddediyoruz... Maraş uluslararası hukuka ve mülkiyet haklarına uygun şekilde açılacağına göre bunu mümkün kılabilmek için sözü edilen kararlarda öngörülen ‘bölgenin BM yönetimine devri’ artık tamamen anlamını yitirmiş durumdadır”

BM Güvenlik Konseyi kararlarının asla ve kata mülkiyet ve egemenlik haklarının üzerinde olmadığını vurgulayan Oktay, “İddia edildiğinin aksine burada BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlal edilmesi de söz konusu değildir. Tıpkı AB gibi BM Güvenlik Konseyi de artık alışkanlık haline getirdiği üzere Kıbrıs meselesinde gerçekleri görmezden gelmektedir. Rum Yönetimi’ne hukuksuz şekilde bahşedilen ayrıcalıklar gün gibi ortadayken Kıbrıs Türkü’nün, seyahat özgürlüğü gibi temel hak ve hürriyetler dahil, tüm meşru hakları yok sayılmaktadır. Kıbrıs Rum yönetiminin uzlaşmaz tutumu nedeniyle iki kesimli, iki toplumlu federal çözüme ulaşılamamıştır. Federal çözümde ısrar etmek abesle iştigalden başka bir şey değildir. Kıbrıs meselesinin adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması ancak ve ancak Kıbrıs Türk halkının eşit egemenliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesiyle mümkündür” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu paylaşıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, " Can kaybımız dünkü kadar fazla değil. Vaka sayımız, içinde olduğumuz hareketlilik dönemini aynı ciddiyetle yansıtıyor. Bu durum, yakın günlerde vefat sayılarına yansımaya devam edecek. Tam doz aşımızı olup, tedbirlere uyarak salgına karşı gerekli mücadeleyi vermeliyiz." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler