Geri Dön
SiyasetOrtak mutabakat haftaya liderlerde

Ortak mutabakat haftaya liderlerde

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi kurmayları, güçlendirilmiş parlamenter sistem ortak mutabakat metnini haftaya liderlere sunmayı planlıyor. Siyasi Etik Kanunu hazırlanmasında da anlaşıldı.

Ortak mutabakat haftaya liderlerde

 

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara - CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi kurmaylarından oluşan komisyon, Siyasi Etik Kanunu hazırlanması konusunda anlaştı. Buna göre, Avrupa Konseyi Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu'nun (GRECO) tavsiye kararlarına uyumlu olacak şekilde Siyasi Etik Kanunu hazırlanacak.

Liderler tarafından son şekli verilerek kamuoyuna açıklanacak ortak mutabakat metnine esas olacak çalışmayı yürüten komisyon, önceki akşam bir araya geldi. Toplantıda metin üzerinde redaksiyon çalışması yapıldı. Haftaya salı günü yüz yüze bir toplantı yapacak olan komisyon ayrıca zoom üzerinden de bir araya gelecek. Böylece önümüzdeki hafta metnin liderlere sunulması planlanıyor.

Siyasi Etik Kanunu

Metinde bir önsöz olacak, durum tespiti yapılacak ve öneriler yer alacak. Yasama, yürütme, yargı, yerel yönetimler, Siyasi Etik Kanunu başlığı adı altında ilkeler yer alacak. Liderlere sunulacak olan güçlendirilmiş parlamenter sistem ortak mutabakat metni geniş kapsamlı olacak. Komisyon, siyasette şeffaflığın sağlanması, rüşvet ve yolsuzlukların engellenmesi amacıyla milletvekilleri, bakanlar, parti yöneticileri, belediye başkanlarının görevlerini yaparken uymaları gereken siyasi etik ilkelerini düzenleyecek bir Siyasi Etik Kanunu'nun hazırlanmasında da anlaştı.

‘Siyasetçi ayağınıza gelmeli’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesini ziyaret etti. Elbistan'da kendisini karşılayan yurttaşlara seslenen Akşener, 24 aydır il il, ilçe ilçe, dükkan dükkan gezdiğini belirterek "Her gün insanlar iş istiyor, aş istiyor. İşsiz genç umutsuz. Bizim derdimiz, seçmenin velinimet olmasıdır. Sizin oyunuz siyasetçinin cebinde keklik olmadığı gün, herkes sizin ayağınıza gelir. Yapmaya çalıştığımız şey budur" dedi. Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ekonomik problemler nedeniyle 'olağanüstü hal ilan edilsin, sermaye kontrolü yapılsınlar' konuşuluyor. Bu can bu tende olduğu müddetçe bu tür meselelerle sizin haklarınızın elinizden alınmasına müsaade etmeyeceğim."-HABER MERKEZİ