Geri Dön

Özgür basın haktır

Dışarıdaki Gazeteciler İnisiyatifi, cezaevlerinde yatan gazetecilere destek vermek için Kadıköy’de bir eylem düzenledi. Milletvekillerinin de katıldığı yürüyüşte “Gazetecilere özgürlük” sloganları atıldı.

Özgür basın haktır

Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda dün bir araya gelen yaklaşık 200 kişilik grup, “Gazetecilere Özgürlük” pankartları açtı. Eyleme aralarında CHP İstanbul milletvekilleri Barış Yarkadaş, Ali Şeker, Onursal Adıgüzel, HDP Grupbaşkanvekili Filiz Kerestecioğlu’nun yanı sıra tiyatro oyuncusu Gülriz Sururi ile tutuklu gazetecilerin aileleri ve çok sayıda gazeteci katıldı. Grup, buradan el ele tutuşarak General Asım Gündüz Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca sık sık, “Gazetecilere özgürlük”, “Hemen şimdi adalet, hemen şimdi özgürlük”, “Korkma haykır özgür basın haktır”, “Ahmet çıkacak yine yazacak” şeklinde sloganlar attı.
‘Artık yeter diyoruz’
Yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşün ardından Boğa Heykeli Meydanı’na gelen grup burada bir basın açıklaması yaptı. Gülşah Karadağ’ın okuduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İyi ki buradayız ve iyi ki yan yanayız. Eminiz attığımız her adım, düşüncelerinden ötürü tutsak edilen arkadaşlarımızın bedenlerine derman, sabırlarına destek, iradelerine perçin olacak. Onlarca gazeteci tutsak oldukça hiçbirimiz özgür olamayacağız. Gazetecilerin tutsak edilmesi, gerçeğin gizlenmesi ve yalanların ortaya çıkmaması içindir. Hakkın, hukukun, adaletin ayaklar altına alınıp çiğnenmesi içindir. Ama artık yeter ve hayır diyoruz. Soluk almak istiyoruz. Siz de böyle düşünüyorsanız eğer, birlikte atmamız icep eden çok adım olacak. Mesela 31 Ekim’deki Cumhuriyet ve Özgür Gündem davalarına, hep birlikte tanıklık edeceğiz. 31 Ekim’de Çağlayan Adliyesi’ne gel, mutlaka gel.”

Ümitcan Uygun'dan sonra o isim de gözaltındaUyuşturucu kullanırken çekilen görüntülerde Ümitcan Uygun'un yanında bulunan Fadime Büşra G, İzmir'de polis ekiplerince gözaltına alınarak Ankara'ya getirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber