Geri Dön

PM’ye 23 yeni isim katıldı

CHP PM, YDK seçimleri 21 saat sürdü. Mevcut PM’den 37 isim yerini korudu, 23 isim değişti. Kılıçdaroğlu’nun 52 kişilik anahtar listesini 10 isim deldi, ancak bunlardan sekizi PM’ye girme hakkı kazandı...

PM’ye 23 yeni isim katıldı

CHP’nin cumartesi ve pazar olmak üzere iki gün süren, “adalet ve cesaret” temalı kurultayının ikinci gününde partinin kurultaydan sonraki en yetkili organı olan 60 sandalyeli Parti Meclisi (PM) ve 15 sandalyeli Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelikleri için seçimler yapıldı. 52 sandalyeli PM ve 15 sandalyeli YDK üyeleri ile Bilim Yönetim Kültür Platformu (BYKP) üzerinden PM’ye girecek sekiz isim belirlendi. İkinci gün mesaisi, Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce’nin anahtar listeleri ile çok sayıda farklı listenin yarışması nedeniyle yaklaşık 21 saat sürdü ve dün 06.30 sıralarında tamamlanabildi. Seçimlerde, PM için 488, YDK için 108, BYKP için ise 12 isim yarıştı.

İkinci günde ilk olarak 02.00 sıralarında BYKP üzerinden PM’ye girecek sekiz isim için yapılan oylamanın sonuçları açıklandı. Genel başkan tarafından aday gösterilen 12 isim arasından seçilen; Lale Karabıyık, Sibel Özdemir, Ayşe Eser Danışoğlu, Prof. Dr. Zeki Kılıçarslan, Prof. Dr. Burhan Şenatalar, Doç. Dr. Yunus Emre, Prof. Dr. Yüksel Taşkın ve Prof. Dr. Fethi Açıkel PM üyesi oldu. 7 haziran seçimleri sonrasında Genel Başkan Yardımcılığı’ndan istifa eden Şenatalar bir dönemlik aranın ardından yeniden PM’ye girdi.

FETÖ iddiaları

“Barış Bildirisi”ne imza vermesinin ardından, KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Taşkın da kurula girdi. CHP’de önceki dönem BYKP listesinden PM üyeliğine seçilen ancak görevleri sırasında kamu görevlerinden FETÖ ile iltisaklı oldukları gerekçesiyle ihraç edilen; Alper Keten, Caner Yenidünya ile Özkan Yıldız da aday gösterilmedi. Bu isimlerin PM’de olması CHP’nin FETÖ ile ilişkide olduğuna yönelik iddialara konu olmuştu.

Kılıçdaroğlu’nun önerdiği 12 isim arasında yer alan PM üyesi Ali Rıza Erbay, milletvekilleri Murat Emir ve Ömer Fethi Gürer ile şarkıcı Onur Akın BYKP üyeliğine seçilemedi.

Toplam 15 sandalyeden oluşan YDK üyeliklerine, Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesindeki 14 isim seçildi. Ancak listede olmayan Ahmet Ersen Özsoy, Kılıçdaroğlu’nun listesini delerek YDK’ya girdi.

En fazla oy Haluk Koç’a

488 adayın yarıştığı PM seçimlerinin sonuçları da 06.30 sıralarında açıklandı. Ortaya çıkan tabloya göre; mevcut PM’ye 23 yeni isim girdi, 37 isim de yerini korudu. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer alan Genel Başkan yardımcılarından Haluk Koç, 692 oyla PM seçimlerinde en fazla oyu alan isim oldu. Selin Sayek Böke’nin ise 687 oyla en fazla oyu alan ikinci isim olması dikkati çekti. Seçimlerde en fazla oyu alan üçüncü isim de mevcut PM üyesi Yıldırım Kaya oldu.

İşte yeni PM

PM’de yer alan isimler şöyle:

“Haluk Koç, Selin Sayek Böke, Yıldırım Kaya, Ali Haydar Hakverdi, Onursal Adıgüzel, Orhan Sarıbal, Ali Öztunç, Seyit Torun, Mehmet Ali Çelebi, Hakkı Suha Okay, Oğuz Kaan Salıcı, Yaşar Seyman, Veli Ağbaba, Faik Öztrak, Gülizar Biçer Karaca, Muharrem Erkek, Aykut Erdoğdu, Emre Çam, Bülent Ecevit Tatlıdil, Çetin Osman Budak, Akif Hamzaçebi, Öztürk Yılmaz, Sera Kadıgil, Gamze Taşcıer, Bülent Tezcan, Turan Hançerli, Necati Yılmaz, Tekin Bingöl, Gökhan Günaydın, Yavuz Karan, Tuncay Özkan, Sevda Erdan Kılıç, Emine Gülizar Emecan, Haydar Akar, Ayça Taşkent, Gamze Akkuş İlgezdi, Pınar Uzun, Haluk Pekşen, Bülent Kuşoğlu, Gamze Pamuk Ateşli, Ali Şeker, Gökhan Zeybek, Erdal Aksünger, Erdoğan Toprak, Gaye Usluer, Gül Çiftçi, Ünal Çeviköz, Eren Erdem, Semra Dinçer, Gülçin Timur, Gökçe Gökçen, Erbil Aydınlık.”

YDK üyeleri

Toplam 15 üyeden oluşan YDK asil listesinde yer alan isimler şöyle: “Tuba Torun, Erdoğan Kılıç, Uğur Bayraktutan, Gülsüm Filorinalı, Sezgin Kaya, Öncü Özbay, Selahattin Emre, Ahmet Ersen Özsoy, Mahir Polat, Mustafa Serdar Soydan, Emrah Arslan, Cem Artantaş, Turan Aydoğan, Süleyman Bülbül, Banu Gençkan.”

Anahtar listeyi 8 aday deldi

Kılıçdaroğlu’nun 52 kişilik anahtar listesinde yer alan 44 aday PM’ye girerken, sekiz isim de anahtar listeyi deldi. İnce’nin anahtar listesinde yer alan; milletvekilleri Necati Yılmaz ve Tuncay Özkan ile eski Genel Başkan yardımcılarından Gökhan Günaydın PM üyesi oldu. İnce’nin listesinde de bulunmayan; milletvekilleri Haluk Pekşen, Ali Şeker, Gaye Usluer, Eren Erdem ve genel başkan yardımcısı Erdal Aksünger de Kılıçdaroğlu’nun listesini delen isimler arasında yer aldı.
Tanrıkulu ve Bekaroğlu giremedi

Hem İnce’nin hem de Kılıçdaroğlu’nun listesine yazılan Gamze İlgezdi, Yaşar Seyman, Bülent Ecevit Tatlıdil, Emre Çam, Ünal Çeviköz ve Emine Gülizar Emecan da PM üyesi olmayı başardı. Kılıçdaroğlu’nun listesinde bulunan, ancak PM’ye giremeyen isimler ise Ekrem Kerem Oktay, Ali Hikmet Akıllı, Umut Tekin, Celal Çelik, Ali Rıza Yılmaz, Sezgin Tanrıkulu, Fatma Güner ve Mehmet Bekaroğlu oldu. Mevcut Genel Başkan yardımcılarından Tanrıkulu’nun 310 oy alarak PM’ye girememesi sürpriz olarak yorumlandı.

PM’ye 23 yeni isim katıldı

CİHANER KOTAYA TAKILDI

Seçim sonuçlarına göre oluşan sıralamada listeye 51 ve 52. sıradan giren Müslim Sarı ve İlhan Cihaner ise yüzde 33’lük kadın kotası nedeniyle liste dışı kaldı. Liste dışı kalan iki ismin yerine Gökçe Gökçen ve Erbil Aydınlık PM’ye girdi.

Üyelik için kura

CHP tüzüğünde, 60 sandalyeli PM’de yüzde 10 oranında da genç bulunması gerekiyor. Bu çerçevede, seçimlerde 67. sırada kalan Fatma Güner, altı kişilik gençlik kotasından faydalanarak kurula girmeye hak kazandı. Güner’in yerine geleceği ismi belirlemek için ikisi de 359 oy alan Eren Erdem ve Ünal Çeviköz arasında kura çekileceği öğrenildi.

PM’ye 23 yeni isim katıldı

‘Örgüt vicdanıyla listeyi deldim’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ‘A takımı’nda yer alan Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger’i anahtar listeye almadı; ancak Aksünger, listeyi delerek, PM’ye seçildi. Aksünger, “Örgüt beni onurlandırdı. Bu partinin örgütü hiçbir partiye benzemez. Örgütün vicdani ile listeyi deldim” dedi.

Beklenen olmadı

Genel başkanlık seçiminde İnce’nin topladığı imzadan çok daha fazla oy alarak 447 sayısına ulaşması nedeniyle, PM seçimlerinin de çok çekişmeli geçmesi bekleniyordu. Ancak Kılıçdaroğlu, 52 kişilik anahtar listesindeki 44 ismi korudu. Yeni PM ilk toplantısını cumartesi gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika normalleşme açıklamasıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Normalleşme nasıl olacak? sorusuna yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Sağlık Bakanımız bize sunum yapacak. Ne tedbirler alabiliriz? Lokantalar ile ilgili neler yapmamız gerekir, otellere varıncaya kadar bunların kararlarını Pazartesi günü Kabine'de alacağız' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber