Geri Dön
SiyasetRefah Partisi de aynı gerekçelerle kapatıldı

Refah Partisi de aynı gerekçelerle kapatıldı

Anayasa Mahkemesi, RP’yi de “laikliğe aykırı fiillerin odağı olduğu” gerekçesiyle kapatmıştı

Refah Partisi de aynı gerekçelerle kapatıldı

Anayasa Mahkemesi, iktidarda bulunduğu sırada RP’yi de “laikliğe aykırı fiillerin odağı olduğu” gerekçesiyle açılan dava sonucu kapatmıştı. Dönemin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş’ın iktidarda bulunan RP hakkında “laikliğe aykırı fiillerin odağı olduğu” gerekçesiyle dava açmıştı. Vural’ın açtığı dava sonucu RP 16 Ocak 1998’de Anayasa Mahkemesi tarafından “laikliğe aykırı fiillerin odağı olduğu” gerekçesiyle kapatılmıştı.

8 ay sürmüştü
RP’nin kapatma davası yaklaşık 8 ay sürmüş, kararın dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer açıklamıştı. Karar sonucu RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve partinin bazı üye ve yöneticileri hakkında siyasi yasak kararı verilmişti.
RP’nin kapatılmasının ardından FP kurulmuş, ancak RP’nin devamı olduğu gerekçesiyle Savaş bu kez FP hakkında dava açmıştı. 7 Mayıs 1999’da açılan dava 22 Haziran 2001’de sonuçlanmış ve FP’nin de kapatılmasına karar verilmişti.
FP’nin ardından kurulan Saadet Partisi’nden ayrılan bir grup tarafından 14 Ağustos 2001’de kurulan AKP’ye de RP’nin kapatılmasına neden olan gerekçeyle dava açılmış oldu. Bu dava, 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası “Milli Görüş” çizgisinden gelen partilere yönelik 3. kapatma davası oldu.

26 parti kapatıldı
Anayasa Mahkemesi kurulduğu 1963’ten bu yana 24 siyasi partiyi kapattı. Anayasa Mahkemesi’nden önce kapatılan 2 siyasi partiyle birlikte de, bugüane kadar Türkiye’de kapatılan parti sayısı 26 oldu.
Anayasa Mahkemesi’nin 1963’te kuruluşundan önce 26 Ocak 1954’te Millet Partisi Ankara Sulh Ceza Mahkemesi, Demokrat Parti de 20 Haziran 1960’ta Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kapatıldı. Anayasa Mahkemesi, siyasi partilerin tümüyle kapatıldığı 12 Eylül 1980 askeri darbesine kadar 6 partinin kapatılmasına karar verirken partilerin tekrar açıldığı 1983’ten bu yana da 18 partiyi kapattı. 1983’ten sonra açılan 16 kapatma davası ise reddedildi.