Geri Dön
SiyasetRİZE - ARTVİN Havalimanı açıldı

RİZE - ARTVİN Havalimanı açıldı

Türkiye’nin deniz dolgusu üzerine inşa edilen ikinci havalimanının açılış kurdelesini  Erdoğan, Aliyev ve Cumhur İttifakı ortakları MHP ve BBP liderleri kesti. Erdoğan yaş çay alım fiyatını da 6 lira 70 kuruş olarak açıkladı.

RİZE - ARTVİN Havalimanı açıldı

HABER MERKEZİ - Türkiye’nin deniz dolgusu yapılarak inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı’nın ardından aynı yöntemle inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı dün hizmete açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılışı “gardaşım” diye seslendiği Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve diğer davetlilerle birlikte gerçekleştirdi. Açılışta yaptığı konuşmada müjdeleri de peş peşe sıralayan Erdoğan, yaş alım fiyatını da 6 lira 70 kuruş olarak açıkladı.

Açılış töreni için İstanbul’dan hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler özel uçak “TUR” ile saat 13.20’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de saat 13.45’te Rize’ye geldi. Liderleri taşıyan uçaklar, su takı ile karşılandı.

Aliyev’i uçaktan inişinde karşılayan Erdoğan, daha sonra mevkidaşıyla açılış töreninin yapılacağı alana geçti.

Erdoğan törendeki konuşmasına “Azerbaycan Cumhurbaşkanı, gardaşım, Sayın Aliyev, Milliyetçi Hareket Partisi’nin kıymetli Genel Başkanı Sayın Bahçeli, BBP Genel Başkanı Sayın Destici, sevgili Rizeli ve Artvinli hemşehrilerim, değerli misafirler, sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Ülkemizin iftihar verici eserleri arasındaki yerini alan Rize-Artvin Havalimanımızın şehirlerimize, bölgemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” diye başladı. Erdoğan, konuşmasında şu mesajları verdi:

26’DAN 57’YE: Eser ve hizmet siyasetimizin son örneği bu havalimanımız, sıradan bir yatırım değildir. Dünyada deniz üzerinde inşa edilen toplam 5 havalimanı bulunuyor. Bunun açılışını yapmakta olduğumuz Rize-Artvin’le birlikte ikisi ülkemizdedir. Böylece ülkemizdeki toplam havalimanı sayısını 26’dan 57’ye çıkardık. Bu havalimanlarında sıfırdan yapmışçasına yenilediğimiz havalimanları da var. Yaklaşık 5 yılda 4,4 milyar liralık yatırımla tamamlanan Rize-Artvin Havalimanı, 3 bin metrelik pisti, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli terminali, destek üniteleri ve diğer birimleriyle gerçekten gurur verici bir eser oldu.

RİZE VE ARTVİNLİLER’E ÇAĞRI: Ancak şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor. Şimdi buradan Rizeli ve Artvinli hemşehrilerime sesleniyorum. Bu uçaklar boş gidip gelirse bu tabii ne Rizeliye ne Artvinliye yakışır. Şu anda gerek uçak sayısı gerekse bütün bu maliyetler bir şeyi ortaya koyuyor. Demek ki Rizeli hemşehrilerim, Artvinli hemşehrilerim bu uçakları doldurmalı ki ona göre bu gidiş gelişler çok daha farklı bir şekilde devam etsin.

ARTIK BİR UÇAK MESAFESİNDE: Doğu Karadeniz’in gerçekten zorlu coğrafyasında inşa ettiğimiz Rize-Artvin Havalimanı, komşumuz Gürcistan’ın ulaşımını da kolaylaştıracaktır. Ülkemizin sınırlarının en uç noktasına kurduğumuz bu havalimanı, insanımıza vakitten yakıta, trafik kazalarından emisyon gazı azaltımına kadar pek çok alanda katkı sağlayacaktır. Bu topraklarda yaşayanlar ve ziyarete gelenler yanında bölgenin güzelliklerini görmek isteyen herkese Rize, Artvin artık bir uçak bileti mesafesindedir. Artık Rize’de, Artvin’de türküler ayrılık değil, kavuşma üzerine, muhabbet üzerine söylenecek.

‘Hedeflerinde daima Türkiye yer almıştır’

Kendi güvenlikleri ve refahları için tüm dünyayı zapturapt altında tutmak için her türlü yola başvuranların ilk hedefinde daima Türkiye yer almıştır. Çünkü Türkiye zihinlere ve ayaklara vurulan zincirlerinden kurtulup kendi medeniyet ve tarih misyonunu sahiplendiğinde diğer toplumların da onu izleyeceğini biliyorlardı. Bunun için bizi yıllarca tek parti faşizmiyle, vesayetin sinsi oyunlarıyla, siyasi ve ekonomik istikrarsızlıkla, darbelerle, terör örgütleriyle, uluslararası kumpaslarla oyaladılar. Rahmetli Menderes’ten Özal’a, bu oyunu bozacak adım atmaya kalkanları idam sehpasına, itibar suikastlarıyla cezalandırma yoluna gittiler. Kalbi millet ve memleket için çarpan rahmetli Erbakan’ı ve rahmetli Türkeş’i de iftiralarıyla yıldırmaya çalıştılar. Bizde ülkeye ve millete hizmet ederken aynı yollardan geçtik.

YALANIN İFTİRANIN KOL GEZDİĞİ: Türkiye’nin, Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yıl dönümü olan 2023’e atfettiğimiz hedeflere ulaşmasını engelleme çabalarını beraberce izliyoruz. Yalanın, iftiranın, çarpıtmanın kol gezdiği bir iklimde ülkemizi geleceğine hazırlıyoruz.

SIKINTILARI YİNE BİZ ÇÖZECEĞİZ: Yeminli Türkiye düşmanlarının değirmenlerine su taşımayı siyaset sananların gafletlerine ve hatta ihanetlerine rağmen bu bayrağı hep daha yukarıya dikmek için yolumuza devam edeceğiz. Milletimizin asırlık geri kalmışlığının, ihmalinin, yoksulluğunun, hak ve özgürlük arayışının dermanını nasıl biz bulmuşsak bugünkü sıkıntıları da yine biz çözeceğiz. Tek vaatleri Türkiye’yi her şeyiyle eskiye döndürmek, kavga etmek, kaos çıkarmak, yıkmak, emperyal düzene uydurmak olanlara asla fırsat vermeyeceğiz... Kardeşlerim; eksiklerimiz yok mudur? Elbette vardır hatta hatalarımız olmamış mıdır? Elbette olmuştur ama Türkiye’ye yaşattığımız asırlık atılımların yanında bunlar devede kulaktır.

RİZE - ARTVİN Havalimanı açıldı

Yıllık 3 milyon yolcu kapasitesi

Rize’nin Pazar ilçesi Yeşilköy mevkiinde 3 milyon metrekare alanda inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğundaki pistiyle bölgenin hava yolu ulaşımı ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayacak. Havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Havalimanının, 32 bin metrekare terminal binası ve diğer destek binalarıyla 47 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor. Yöresel mimarinin yansıtıldığı terminal binasının yanı sıra çay bardağı formundan esinlenilerek 36 metre yüksekliğinde kule inşa edildi. Doğu ülkeleri arasındaki potansiyel trafikten kaynaklanacak taşımacılık zincirinin aktarma merkezi de olacak. Rize-Artvin Havalimanı uluslararası giriş-çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı olarak belirlendi.

Yaş çayın alım fiyatı 6.7 lira

Geçtiğimiz yıl yaş çay alım fiyatı kilogramda 3,87 liraydı. Bu yıl yaş çay alımlarında uygulanacak taban fiyatı yüzde 73’ün üzerinde bir artışla 6 lira 70 kuruşa, kilogramda 13 kuruş olan destekleme fiyatını da yüzde 130’un üzerinde artışla 30 kuruşa çıkarıyoruz. Böylece üreticilerimiz çaylarını geçen yıla göre desteklemeyle birlikte ortalaması yüzde 75’e gelen bir artışla kilogramı 7 liradan fabrikaya verebilecek. Günde 100’er ton kapasiteye sahip İkizdere ve Çamlıhemşin çay fabrikaları önümüzdeki kampanya döneminde çay alımına ve üretimine başlayacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile diğer kurumlarımıza Arhavi OSB alanının kamulaştırılması çalışmalarının süratle tamamlanması talimatını verdim.

Dostuz, kardeşiz ve müttefikiz’

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, törendeki konuşmasında 2. Karabağ Savaşı’nda Türkiye’nin verdiği desteğe vurgu yaparak savaşın son dakikasına, Suşa şehrine bayrak çekilene kadar Türkiye’nin kendilerine destek verdiğini ve Azerbaycan halkının bu desteği asla unutmayacağını söyledi. Aliyev “Biz dünya çapında iki dost ülkeyiz. Hem dost, hem kardeşiz, hem de resmen müttefikiz. Ben ilk kez Rize’ye geldim. Uçakla gelirken pencereden burayı izlerken yanımdakilere ‘Burası cennete benziyor’ dedim. Ben bugün kardeşimin memleketindeyim. Rize Türk dünyasına benim kardeşim Recep Tayyip Erdoğan’ı bahşetmiştir. Yaşasın Rize yaşasın, Türkiye yaşasın, yaşasın Türkiye-Azerbaycan birliği” şeklinde konuştu.