Geri Dön

Rusya’ya yaptırım bilmecesi

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini başkanlığında Ankara’ya önemli ziyarette bulunan AB heyetinin Türkiye, Rusya’ya karşı AB yaptırımlarına katılması için ikna etme çabası içinde olduğu, Türkiye’nin ise “AB’nin Rusya’ya karşı koyduğu yaptırımlara bizim katılmamız zor” mesajını verdiği öne sürüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “Rusya için bir yaptırım talebinde bulunmadılar” dedi.

Rusya’ya yaptırım bilmecesi

Türkiye’yi ikna çabası
AB heyetinin dosyasında yer alan konulardan birinin de, AB’nin Ukrayna çerçevesindeki gelişmeler nedeniyle Rusya’ya karşı koyduğu yaptırımlara katılması konusunda Türkiye’yi ikna etmek olduğu iddia edildi. AB Heyeti’nin ziyaretinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ziyaretinin yansımalarının gündemde olduğu bir süreçte olması da dikkatlerin bu yöne çevrilmesine neden oldu.
İddiaya göre, Türkiye, görüşmelerde AB heyetine, “Ukrayna ve Kırım’ın ilhakı konusunda tavrımız ortada ve bu ilhakı kabul etmediğimizi Putin’e de ilettik. Ancak AB’nin Rusya’ya karşı koyduğu yaptırımlara bizim katılmamız zor. Biz bu yaptırımlara katılmayacağız” mesajını açıkça verdi. Erdoğan ise dün Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin Rusya ile yapılan yeni enerji adımıyla ilgili soruları yanıtladı.
Bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin ardından dün AB heyeti ile bir araya geldiğini belirterek, “AB heyetinin Türkiye’den Rusya’ya yaptırım talebinde bulunduğuna yönelik haberler yansıyor. Bu konu gündeme geldi mi bu noktada Türkiye’nin tavrı ne olacak?” demesi üzerine Erdoğan, “Doğrusu gelen heyetin benden böyle bir talebi olmadı” karşılığını verdi.

'Çelik Kartallar'ın müthiş görüntüsü! Sadece 10 dakikada yapıyorHava Kuvvetlerinin 'Çelik Kartalları' ani hava harekatı gerektiğinde 10 dakika içinde havalanarak tehdidi bertaraf edebilecek bir kabiliyete sahip.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber