Geri Dön
Siyaset‘Saat başı 11 kişi hayatını kaybediyor’

‘Saat başı 11 kişi hayatını kaybediyor’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi tarafından hazırlanan pandemi raporuna göre; Türkiye’de son 6 günde her bir saatte 11 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

‘Saat başı 11 kişi hayatını kaybediyor’

 

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara - İlgezdi hazırladığı raporu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve partinin Merkez Yürütme Kurulu’na (MYK) sundu. Raporda, özetle şu veriler ve değerlendirmeler yer aldı: “Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiren yurttaş sayısında patlama yaşanıyor. Ne yazık ki son 6 günde her bir saatte 11 yurttaşımızı Kovid-19 nedeniyle kaybettik. Ağır hasta sayısı iki ayda yüzde 190 arttı. 1 Mart’ta bin 215 olan ağır hasta sayısı 2 ayda yüzde 190 artarak, 3 bin 525’e ulaştı.”

Aşılama eleştirisi

“Kontrolsüz açılımın gerçekleştiği 1 Mart 2021’den bu yana toplam 11 bin 935 vatandaşımızı kaybettik” denilen raporda 30 Nisan’ın 394 vefat ile en çok ölümün yaşandığı gün olduğu kaydedildi. 1 Mart’ta 69 olan günlük vefat sayısının 1 Mayıs’ta yüzde 441 artışla 373’ye ulaştığı belirtildi.

Raporda şu ifadelere yer verildi: “25 Nisan-1 Mayıs haftasında ilk doz aşısı yapılan yurttaş sayısı bir önceki haftaya oranla yüzde 35 azaldı. Nisan başından 1 Mayıs’a kadar olan sürede yapılan ilk doz aşı miktarı ise yüzde 43 azaldı. Türkiye haftada 637 bin kişi aşılayabilirken, Almanya’da günlük aşılanma sayıları ortalama 800 bin civarında devam ediyor. Bu veriler, bu aşılama hızıyla Türkiye’de salgının kontrol altına alınamayacağını ortaya koyuyor.”

Kağıthane'de araba aynası hırsızları kameradaKağıthane'de motosikletli iki hırsız, gündüz vakti lüks aracın iki aynasını da sökerek kayıplara karıştı. Hırsızlık anı ise güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler