Geri Dön

Sabaha kadar kavga ve küfür

CHP’nin 4 eski bakan için 4 ayrı komisyon kurulması önergeleri Ak Partililerin oylarıylareddedildi. Ak Parti görüşmelerde ilk sıraya koyduğu kendi önergesinin kabul edilmesini sağladı.

Sabaha kadar kavga ve küfür

CHP’nin eski bakanlar Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar hakkında ayrı ayrı soruşturma komisyonu kurulmasına yönelik önergeleri, 4 eski bakan hakkında tek komisyon kurulmasını isteyen ve CHP’nin önergelerinden önce bu talebini TBMM Genel Kurulu’ndan geçirerek tek komisyon kurulmasını sağlayan Ak Parti’nin çoğunluk oyuyla reddedildi. Ak Parti’nin önergesinden sonra gündeme alınan CHP’nin önergelerinin önceki akşam saat 21.30’da başlayan görüşmeleri, dün sabah 06.00’ya doğru sona erdi. Her önerge için gizli oylama yapıldı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 4 oylamaya da katılan tek muhalefet partisi lideri oldu. Görüşmelerde milletvekilleri birbirlerine sözlü sataşmada bulunurken, sinkaflı küfürler de edildi. Muhalefet ve iktidar partisi milletvekilleri arasında arbede çıktı.
CHP’nin Çağlayan hakkındaki önergesi 174 kabul oyuna karşılık 274 oyla; Bağış hakkındaki önergesi 170 kabul oyuna karşılık 267 oyla; Bayraktar hakkındaki önergesi 151 kabul oyuna karşılık 264 oyla; Güler hakkındaki önergesi de 143 kabul oyuna karşılık 259 oyla reddedildi.

‘Çakma Müslüman’
CHP’nin önergeleri görüşülürken ilk gerginlik Çağlayan’ın konuşması sırasında yaşandı. Çağlayan’ın kol saati ile ilgili açıklamaları sırasında CHP’liler fotoğraf çekmek isteyince arbede çıktı.
CHP’nin Bağış hakkında soruşturma komisyonu kurulmasına dair önergesi ile ilgili görüşmelerde de MHP’li ve Ak Partili vekiller arasında arbede yaşandı. CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Bağış’ın, Allah’ın kelamıyla dalga geçtiğini savunarak, “Google Müslümanlığı yapan, çakma Müslüman” dedi.

Bağış’a ‘teşrifatçı’ suçlaması
CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray da Bağış’ı eleştirirken, “Ereğli Demir Çelik fabrikalarının yönetim kurulu üyesiydim, Kenan Paşa’nın damadı Maksut Göksu da yönetim kurulu üyesiydi. Bir gün dedi ki: ‘Seni birisiyle tanıştırmak istiyorum. Türk-Amerikan Dernekleri Başkanı. Orada, Amerika’da yürüyüş yapılacakmış, bizden de yardım talebi var, tanışırsan seveceksin’ dedi. ‘Sizin tanışıklığınız nereden geliyor’ dedim. ‘Kenan Paşa Amerika’ya geldiği zaman teşrifat işlerine o bakar’ dedi. Sen Kenan Paşa’nın teşrifatçılığını yapacaksın, sonra geleceksin burada, ‘O darbeci, bu darbeci’ diye palavra atacaksın” dedi.

Camileri ahıra çevirenler
Önerge üzerinde konuşan Bağış, hakkındaki iddiaların şerefsizce, adice kurgulanmış bir yalan olduğunu belirterek, “Hakkımdaki iddiaların temeli yok. Sözde yolsuzluk operasyonu ve darbe girişimi karşısında çok şey yazıldı. Karakter suikasti gerçekleştirildi” dedi. “Operasyon mağduru olduğunu” söyleyen Bağış, şunları söyledi:
“Camileri ahıra çeviren, mütedeyyin insanlara öcü mualemesi yapan, ezanın Arapça okunmasına tahammül edemeyen bazı partilerin mensupları bugün Meclis kürsüsünde Rabbimin adını ağızlarına aldı. Milletimiz bunların hesabını nasıl sandıkta kestiyse bu müfterilerle ve ihanet şebekesiyle hesaplaşmaya devam edeceğiz. İftira ve şantaj siyasetine dur demeliyiz. Yıllarca bu millete ‘Atam izindeyiz’ diye bağıranların ‘Hocam emrindeyiz’ dediği döneme şahitlik ettik.”

Rüşvet ilişkisi yok
Bayraktar, Ak Parti’nin verdiği önergede olduğu gibi, kendisiyle ilgili önerge görüşülürken konuşma yapmadı. Güler ise, “Veremeyeceğim herhangi bir hesabım yoktur. Hiçbir suretle haksız yarar sağlamadım, hayatım boyunca da buna tevessül etmedim” dedi.

Uzunırmak’ın üzerine yürüdü

Bağış, konuşmasının ardından kendisini sert bir dille eleştiren MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak’ın üzerine yürüdü. Ak Partili Meclis İdare Amiri Ömer Faruk Öz, ceketinden tutarak Bağış’ı durdurmaya çalıştı. Bu sırada MHP sıralarından Bağış’a, “haysiyetsiz” diye bağırıldı. Türkkan da Bağış’a, “Hırsız diyorum sana. İstersen git mahkemeye ver” diye bağırdı.

Yeşilköy ve Hadımköy Hastaneleri yarın hizmete açılacakYeni tip corona virüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında Atatürk Havalimanı yerleşkesine inşa edilen Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi ile restore edilerek yeniden hizmete alınan Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi yarın yapılacak törenin ardından açılacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber