Geri Dön

Sahil İhsanoğlu kırsal Erdoğan

Ekmeleddin İhsan-oğlu’nun birinci olduğu Antalya’da çatı partileri CHP ve MHP bazı ilçelerde oy kaybetti. Selahattin Demirtaş ise partisinin oylarını yüzde ikilerden yüzde beşlere taşıyarak sürpriz yaptı.

Cumhurbaşkanı seçiminde Antalya sandıklarından ilginç ve düşündürücü sonuçlar çıktı. 1 milyon 528 bin 420 seçmenden sadece 1 milyon 64 bin 805’inin sandığa gittiği, 500 binin üzerindeki insanın oy kullanmadığı seçimde çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu birinci oldu. Bu birinciliğe karşın CHP ve MHP bazı ilçelerde fire verdi. Bu firenin büyük ölçüde sandık protestosundan kaynaklandığı sanılıyor. Daha önceki seçimlerde il genelinde partisinin yüzde ikiler dolayında oyu olan Selahattin Demirtaş ise sürpriz yaparak bu oranı yüzde beşin üzerine çıkarmayı başardı.

Erdoğan 3 puan arttırdı
Sonuçlara göre, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Antalya’da birinciliğe taşıyan oylar ağırlıklı olarak turizm ve tarım yapılan sahil kesimlerinden geldi. Aralarında merkezdeki ilçeler Muratpaşa ve Konyaaltı olmak üzere Alanya, Manavgat, Serik, Kumluca, Gazipaşa, Kaş, Finike, Kemer ve Demre’deki seçmenler tercihlerini İhsanoğlu’ndan yana kullandılar.
30 Mart yerel seçimlerine göre oyunu üç puan arttırmasına karşın ikincilikte kalan Erdoğan ise kent merkezinde Ak Parti’nin kalesi olarak bilinen, yoksul insanların yaşadığı Kepez başta olmak üzere dağlık kırsal kesimi temsil eden Korkuteli, Döşemealtı, Gündoğmuş, İbradı, Akseki, Elmalı gibi ilçelerde ilk sırayı aldı.

‘Çatı’nın fireleri
Antalya’da Eklemeddin İhsanoğlu’nun sandıklardan birinci olarak çıkmasına karşın, CHP ve MHP’nin büyük oy deposu Muratpaşa ilçesi hariç, bazı önemli yerleşim birimlerinde ciddi fireler verdikleri anlaşılıyor.
Muratpaşa’da CHP ve MHP oylarını30 Mart’a göre kabaca bir puan arttırırken Kepez, Alanya, Manavgat, Finike, Kumluca ve Konyaaltı gibi önemli ilçelerde oy kaybına uğradılar. Alanya’da her iki partinin 30 Mart’taki toplam oyları yüzde 62.69 düzeyinde iken dünkü seçimde bu oran yüzde 49’lara geriledi. Çatı partileri Manavgat’ta yüzde 11, Kepez’de yüzde 8, Konyaaltı ilçesinde ise yüzde 7 oranında oy kaybı yaşadı.
Oy kayıplarının nedeni konusunda ağırlıklı olarak sandık protestosu gösteriliyor. Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu içine sindiremeyen bazı CHP ve MHP’lilerin sandığa gitmedikleri yorumları yapılıyor. Sandığa gitmeyenlerin oranı ise yaklaşık yüzde 30.

Demirtaş sürprizi
Bugüne dek farklı isimler altında seçimlere katılan HDP-BDP bloğu Antalya’da Kepez dışında önemli bir varlık gösterememişti. HDP son yerel seçimlerde sadece Kepez’den yüzde 6.4 oy almıştı. Ancak dünkü seçimler Demirtaş’ın Kepez dışındaki ilçelerde de önemli miktarda taraftar bulduğunu gösteriyor. Nitekim Demirtaş, Muratpaşa ilçesinde partisinin yüzde ikiler düzeyinde olan oylarını yüzde beşlere taşımayı başardı. HDP oyları Konyaaltı ilçesinde yüzde 1.55’den yüzde beşlere ulaştı, Alanya’da bu oran 1.89’dan yüzde 4.4’e yükseldi. Aynı şekilde turizm ve tarım ilçesi olan Manavgat’ta da HDP oyları yüzde 1.16’dan yüzde 3.29’a çıktı.

Freni boşalan TIR, araçları böyle sürüklediHatay'ın İskenderun ilçesinde freni boşalan tırın, polis ekiplerinin uygulama noktasındaki araçlara çarpması sonucu 5 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber