Geri Dön

‘Sakine’nin öldürülmesi Ferdinand’dan daha ağır’

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, aynı zamanda eş sözcüsü oldukları HDK Genel Meclis Toplantısına katıldılar.

Toplantıda konuşan Tuncel şunları söyledi:? “Cizre, özgürlük mücadelesinin, serhildanların (başkaldırış) olduğu inkar, imha ve asimilasyon politikalarına ’hayır’ denildiği, üstelik kadın özgürlüğü şahsında yapıldığı bir yer. Bugün barış süreci ya da çözüm süreci tam da Cizre’de provoke edilmek isteniyor. Bu özgürlük mücadelesinin en temel temsilcilerinden birisi de Sakine Cansız’dı. İmralı’daki bu son görüşmemizde Öcalan, heyetimize ’Sakine Cansız’ın katledilmesi, Birinci Dünya Savaşını başlatan veliaht Franz Ferdinand ölümünden daha ağır bir sorundur. Yani bizim açımızdan bir savaş gerekçesiydi. Ancak biz, buna rağmen, halkların kardeşliğini, barıştan yana gördüğümüz için bu şekilde tavır aldık.”

Uzunlukları insan boyunu aşıyor, her biri gökten düşmüş gibiSivas’ın Karayün köyünde yer alan yaklaşık 4 asırlık mezarlıktaki dev mezar taşları oluşturdukları görüntü dikkat çekiyor.Sivas kent merkezine 28 kilometre uzaklıkta bulunan Karayün köyü, mezar taşlarıyla dikkat çekiyor. Köye bir kilometre uzaklıktaki kayalık alandan kağnı arabalarıyla taşındığı düşünülen 4 asırlık mezar taşları görüntüsüyle film sahnelerini aratmıyor. Boyları 2 metreyi bulan dikili mezar taşları zaman zaman definecilerin de saldırısına uğruyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber