Geri Dön
Siyaset'Saldırı olursa kimse karşımıza çıkmasın'

'Saldırı olursa kimse karşımıza çıkmasın'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kanada’da düzenlenen Kuzey Kore konulu Dışişleri Bakanları Zirvesi’nde ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüşmesinin ardından açıklamalar yaptı.

'Saldırı olursa kimse karşımıza çıkmasın'

Çavuşoğlu, görüşmede “ABD’nin terör örgütü YPG’ye desteği” ve “FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iade edilmemesi” gibi iki sorunun ilişkilere zarar verdiğini anlattığını belirtti. “Bu durumun ilişkilerimizi geri dönülmez bir sürece sokabileceğini açık bir şekilde söyledim” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, Tillerson’ın “gazetelerde çıkan haberlere itimat edilmemesi gerektiğini söylediğini” aktardı. Çavuşoğlu ise Tillerson’a, bunların sadece gazete haberleri olmadığını, bazı Amerikalı komutanların ifadeleri olduğunu hatırlattığını söyleyerek, “Biz ilişkilerimizin o noktalara gitmesini arzu etmeyiz. Ancak o noktaya giderse çok ciddi karşılığı da olur dedim” dedi. Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Afrin’de bulunan YPG/PKK teröristlerinin hem İdlib’deki gözlemcilerimize, hem Fırat Kalkanı bölgesindeki askerlerimize, hem ÖSO mensuplarına yönelik saldırılarına karşılık vereceğimizi ve karşımıza kimsenin çıkmaması gerektiğini söyledik. YPG/PKK’ya yönelik alacağımız tedbirler sadece Afrin’le sınırlı olamaz, burada Münbiç ve Fırat’ın doğusu da var.”
Çavuşoğlu, ABD Savunma Bakanı James Mattis ile de görüştüklerini aktararak, “Kuzey ordusu oluşturulma konusunu konuştuk. Ben kendisine böyle bir oluşumda Türk-Amerikan ilişkilerinin geri dönülmez bir şekilde zarar göreceğini anlattım” dedi. l AA

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan Nijerya'ya geldiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "TUR" ile TSİ 23.55'te Nijerya'ya geldi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler