Geri Dön
Siyaset‘Sanatçılarımızı baş tacı edelim’

‘Sanatçılarımızı baş tacı edelim’

Sanatın aslında bir umut olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Sanat o kadar güçlüdür ki bazen yöneticiler tarafından yasaklanır. Bize umut veren, geleceğimizi belirleyen sanat ve sanatçılardır. Çünkü sanatçılar dünyanın en güçlü insanlarıdır” dedi.

‘Sanatçılarımızı baş tacı edelim’

Gülden Çoktan / İstanbul - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bize umut veren, geleceğimizi belirleyen sanat ve sanatçılardır. Çünkü sanatçılar dünyanın en güçlü insanlarıdır" diyerek, sanatçıyı baş tacı etme çağrısında bulundu.

Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nca düzenlenen 2. Geleneksel Öykü ve Fotoğraf Yarışması ödül törenine katıldı. Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki törene CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da katıldı. Törende konuşan Kılıçdaroğlu, sanata ve sanatçıya değer verilmesi gerektiğini belirterek, “Onları dikkatlice dinlemek, onların dağarcığından yararlanmak bizim son için derece değerlidir. Sanat aslında bir umuttur. Sanat o kadar güçlüdür ki bazen yöneticiler tarafından yasaklanır. Bir sinema ve fotoğraf karesinin yasaklanması, yöneticilerin korkularının gün yüzüne çıkması demektir. Bize umut veren, geleceğimizi belirleyen sanat ve sanatçılardır. Çünkü sanatçılar dünyanın en güçlü insanlarıdır” ifadelerini kullandı.

'Bize umut veriyorlar'

Zaman zaman edebiyatçılarla ve felsefecilerle bir araya geldiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Çünkü sanat ve sanatçıyla beraber olmak, yeri geldiğinde ödüllendirmek, yeri geldiğinde onların eleştirilerini dinlemek aslında bizim düşün dünyamızın zenginliğine katkı verir. Biz bunun farkında mıyız? Emin olun çoğumuz değiliz. Ama ne olursa olsun bizi yaşatan, bize umut veren, geleceğimizi çizen, sanat ve sanatçılardır. Onları her zaman baş tacı etmektir, bizim görevimizdir. Dolayısıyla sanatı ve sanatçı ve değer vermeliyiz. Politikacılar genelde değer vermezler ama gelin biz hep beraber onları baş tacı edelim” diye konuştu.

Ödüller kime gitti?

Sağlık çalışanlarına ithafen “Korona Günlerinde Umut” temasıyla düzenlenen öykü yarışmasında dereceye giren isimler şöyle: Umut: Banu Akeloğlu, İstanbullu Kemal: Enes Ersagun Aslan, Umudun Titrek Işığı: Hüseyin Opruklu, Yanık Kokusu: İbrahim Şaşma, Bir avuç sevgi: Suat Sedefoğlu. Fotoğraf yarışmasında ise dereceye giren isimler şöyle: Beykoz: Fatma Demir, Kız Kulesi: Murat İbranoğlu, İstiklal: Ömer Şahin, Alman Çeşmesi: Sevilay Yurtsever, Pencereden: Şerife Keser, Gece/İstanbul Boğazı: Turan Toplar.

'Erdoğan, çekinme ara'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun canlı yayına bağlanmasına, “Bu kadar kişiyi araya sokmana gerek yok Erdoğan, çekinme ara” dedi. Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda önceki gün akşam katıldığı bir televizyonda canlı yayına TBMM Başkanı ve Ulaştırma Bakanı’nın bağlanmasına gönderme yaparak şöyle dedi: “Biliyorsunuz dün Teke Tek’teydim, arayan arayana... Aratanı da biliyoruz. Bu kadar kişiyi araya sokmana gerek yok Erdoğan, çekinme ara.” -ANKARA Milliyet